Pepić: Političke partije najveći poslodavci, manjinska vlada – pretumbacija na političkoj sceni

    3 godine pre 397 pregleda Izvor: Portal DAN

Građanski aktivista i istoričar Dževdet Pepić kazao je u intervjuu za „Dan“ da je priča oko manjinske vlade samo gubljenje vremena, te da to nije rješenje već samo pretumbacija na političkoj sceni. Upozorio je da nakon promjene vlasti 30. avgusta 2020. godine nije došlo do razmontiranja starog sistema koji je stvorila Demokratska partija socijalista (DPS).

– Teško će se manjinska vlada sastaviti i ako se sastavi pitanje je ko joj pruža podršku. Trebalo je ići na razmontiranje sistema nepotizma i korupcije koji je stvorio DPS, a ništa se nije uradilo po tom pitanju. I mi smo izgubili ogromno vrijeme. Trenutna politička situacija je ništa novo. Ja sam 30. avgusta glasao, ne samo protiv DPS-a nego i njegovih satelita. Ne znam može li se ići ka evropskom putu sa ovim ljudima koji su 30 godina bili u mogućnosti da nešto urade, a nijesu. Najpoštenije bi bilo da se ide na izbore i sa otvorenim izbornim listama. U Crnoj Gori svako svakoga zna. Hoću da znam koga biram. Ne vidim da me Fatmir Đeka, Nik Đeljošaj i Ervin Ibrahimović mogu voditi ka evropskom putu. Gdje su bili do 30. avgusta 2020? Treba da sredimo stanje u našoj kući, a ono je katastrofalno. Nijesam dao glas nekome da bi mi sklapao paktove sa predstavnicima onih političkih grupacija, kao što je SD. Kakva razlika je bila u vladanju Damira Šehovića i Duška Markovića do 2020. godine. Ta priča o evropskom putu nam dođe kao pokriće za neko lično bogaćenje, istakao je Pepić, dodajući da je potpuno neizvjestan rasplet trenutne političke situacije.

Pepić, foto – DAN

Odgovarajući na pitanje o sve lošijoj socioekonomskoj situaciji u zemlji, Pepić navodi da je ona oduvijek teška, ali da sumnja da može doći do socijalnih nemira.

– Nijesmo navikli da se bunimo javno za glavno. Prije dvadesetak dana kada je bio poziv za bunt protiv podizanja cijena goriva, na tim skupovima se pojavilo više novinara nego građana. Najveći problem u Crnoj Gori u ovom trenutku je težak socioekonomski položaj najvećeg dijela građana. Kroz istoriju smo pokazali da smo specifično društvo koje je usvojilo sistem bogatih pojedinaca sa veoma siromašnim građanima. I što je najinteresantnije, ti siromašni građani se svađaju zbog tih bogatih ljudi. Više nas interesuju identitetska i politička pitanja – ko će sa kim, globalna politika, a ne ono što je najbitnije, naš svakodnevno težak život – ocjenjuje Pepić.

Govoreći o aktivnostima radničkih organizacija, Pepić kaže da je sindikat u Crnoj Gori bio pomagač vlasti.

– U pravom smislu te riječi nemamo neku jaku sindikalnu organizaciju koja bi stala iza pobune radnika. Jednostavno nemamo sindikat koji se bavi svojim poslom. Nadam se da će se ljudi u Crnoj Gori znati konačno pobuniti se za ono što je najbitije, a to je naš stomak. Nećemo da damo naciju, vjeru, svoju partiju… Teško da u Crnoj Gori može biti socijalnih nemira sa ovakvim stanjem većinskog društva koje samo razmišlja da se kome ne zamjeri – smatra Pepić.

Komentarišući veliki jaz u primanjima između funkcionera i radnika, Pepić kaže da u Crnoj Gori najveća primanja imaju upravo političari.

– Politika nam je postala najunosnije zanimanje i svi hoće da se bave njom iz razloga da bi obezbijedili svoju ličnu egzistenciju i svojih najbližih. Za šire narodne mase ih je baš briga – istakao je Pepić.

Analizirajući složenu društveno – političku situaciju u državi, Pepić upozorava da će mladi napustiti Crnu Goru.

– Najstrašniji je podatak što skoro 90 odsto mladih razmišlja kako da se snađu i pobjegnu odavde. Postavlja se pitanje za koga se mi borimo. Pogledajmo na sjeveru žalosnu sliku, a ta regija ima najveći potencijal – ukazuje Pepić.

Prema njegovim riječima, izlaz iz ovakve situacije je moguć sa stručnim i poštenim kadrovima kojih ima u Crnoj Gori.

– Njih je i bivša a i sadašnja vlast stavila po strani zbog toga što im smeta i znanje i poštenje. Kada bi se oni angažovali na najodgovornijim mjestima bilo bi izlaska iz krize za Crnu Goru. Crna Gora je bogom dana i ono što ona ima malo koja zemlja ima. Sve imamo što nam je potrebno, da bi bili napredno društvo – ocjenjuje Pepić.

Pepić je upozorio da je u Crnoj Gori i dalje veliki problem nepotizam koji nas, kako kaže, guši od Petrovića.

– Došao nam je čovjek u dzemperu, a sada ne znamo šta sve ima. Nije mi krivo što on ima, nego mi je krivo što se obogatio preko grbače građana. Kada neko uzima iz budzeta, odnosno od države, ne uzima on od nekog nepoznatog, nego od svih građana – smatra Pepić.

Najveći poslodavci političke partije

Komentarišući da je nedavno povećanje primanja poslanika bilo veće od penzije dijela penzionera, Pepić konstatuje da smo mi nepravedno društvo. – Ne bi mi smetalo da je poslanička plata i 4.000 eura, ali da je prosječno primanje u Crnoj Gori 2.500. Najveći naš problem je što smo nepravedno društvo. Pogledajte, u Crnoj Gori imate ljude koji imaju više stanova nego skoro godina. U Crnoj Gori ima više službenih automobila od bilo koje druge zemlje na svijetu. U Crnoj Gori funkcioner koji je imao primanje preko 2.000 do 3.000 eura dobije stan za ratu od 20 do 40 eura. Međutim, s druge strane najveći dio građana Crne Gore je gladan. Nije nikakva sramota biti siromašan, ali je velika sramota da vas drže još u siromaštvu. Mi smo partitokratsko društvo u kome nam je najbitnije koga ćemo od naših zaposliti. Nemamo ni razvijenu privredu, a bez nje nema ni napretka. Svi hoće da su eksperti u politici. Najveći poslodavac su nam postale političke partije. Ja znam čovjeka koji je za godinu promijenio čak četiri partije, samo da bi sačuvao funkciju – ističe Pepić.