Prebivalište u Crnoj Gori promijenilo 6.723 građana, u Podgoricu došlo 2.223, a iselilo njih 1.358

    3 godine pre 383 pregleda Izvor: gradski.me

Rekordni broj građana – njih 6.723 – prošle godine je promijenilo svoje prebivalište unutar Crne Gore, pokazuju podaci Uprave za statistiku – Monstata.

U novom istraživanju o migracijama navodi se da je u proteklih deset godina rastao broj onih koji su promijenili opštinu u kojoj žive. Konkretno, 2012. to je učinilo njih 4.369, a onda je u naredne dvije godine taj broj pao do 4.202, nakon čega je ponovo nastavio da raste. Dosadašnji rekordni broj osoba za koje je registrovano da su promijenili mjesto prebivališta unutar granica Crne Gore registrovanih migranata unutar zemlje bio je 2018. godine, i to 6.504.

“Većinu tog stanovništva, 53 odsto ili 3.556, čine žene , dok muškarci čine 47 odsto odnosno 3.167 stanovnika. Žene starosti od 15 do 34 godine i starije od 60 godina sele se više nego muškarci iz iste grupe. Najveća razlika u odnosu na muškarce je u starosnoj grupi od 25 do 29 godina i iznosi 211. U starosnoj grupi od 35 do 39 godina nema razlike između muškaraca i žena u promjeni mjesta prebivališta. U svim ostalim starosnim grupama osobe muškog pola više mijenjaju mjesto prebivališta. Najveća razlika u odnosu na osobe ženskog pola je u starosnoj grupi od 0 do 14 godina i iznosi 76”, navode iz Monstata.

Prema navodima iz istraživanja, prošle godine je u sjevernom regionu, u opštinama Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin, Mojkovac, Petnjica, Plav,  Pljevlja, Plužine, Rožaje, Šavnik i Žabljak, evidentiran takozvani negativan migracioni saldo koji je iznosio 1.267 lica. Broj ukazuje da je za toliko veći broj građana koji je napustio ovaj region, u odnosu na one koji su u njega stigli. S druge strane, pozitivan migracioni saldo evidentiran je u ostala dva crnogorska regiona. U središnjem dijelu Crne Gore – Podgorica, Cetinje, Danilovgrad, Nikšić i Tuzi – više je doseljenih – 745 lica, a u primorskom – Bar, Budva, Herceg  Novi, Kotor, Tivat i Ulcinj – njih 522 lica.

Uz to, negativan saldo imale su opštine Žabljak, Plužine, Plav, Mojkovac, Šavnik, Tuzi, Andrijevica, Kolašin, Rožaje, Nikšić, Berane, Pljevlja i – najviše – Bijelo Polje, gdje iznosi 425. S druge strane, više pristiglih stanovnika imali su Cetinje, Kotor, Gusinje, Herceg Novi, Ulcinj, Tivat, Petnjica, Danilovgrad, Budva, Bar i – očekivano – Podgorica sa 865 doseljenih.

Glavni grad je prošle godine imao najviše i doseljenih i odseljenih stanovnika. U njega je iz svih crnogorskih opština ukupno stiglo 2.223 stanovnika, najviše iz Bijelog Polja (273), Nikšića (258), Pljevalja (187), te Tuzi (182). Samo iz pet gradova najveći broj iseljenih nije završio u Podgorici, a to su Gusinje, Petnjica, Plužine, Šavnik i Tivat. Uz glavni grad, opštine sa najviše doseljenih su Budva (589), Nikšić (558) i Bar (550).

Od 1.358 građana koji su odselili iz Podgorice, najviše prijavljenih je u susjednom Danilovgradu (235), zatim u Budvi (141), Nikšiću (131) i Baru (124). Iz glavnog grada su se stanovnici odseljavali u svaku crnogorsku opštinu. Upola manje u odnosu na Podgoricu je onih koji su migrirali iz Nikšića (699) i Bijelog Polja (632), a daleko iza su Berane (369) i ostali gradovi.

Svakako treba podsjetiti da su prošle godine održani lokalni izbori u pet opština – Mojkovcu, Petnjici, na Cetinji, zatim u Herceg Novom i Nikšiću, što je moglo značajnije da utiče na rast broja prijavljenih u tim gradovima.

S obzirom na to da će ove godine izbori biti održani u čak 14 opština, biće interesantno vidjeti na koji način će se odvijati fluktuacija stanovništva. Na žalost, statistička istraživanja ne daju uvid i u eventualnu višestruku promjenu prebivališta za jednu osobu zbog obavezne zaštite podataka.