Odobrena izgradnja asfaltne baze u pljevaljskom naselju „Potrlica“

    3 godine pre 1285 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Agencija za zaštitu životne sredine je 29. marta 2022. godine objavila obavještenje u kome se navodi:

Na osnovu člana 24 Zakona o procjeni uticaja na životnu sredinu (“Službeni list RCG”, broj 75/18) Agencija za zaštitu životne sredine OBAVJEŠTAVA zainteresovanu javnost da je preduzeću „Crnagoraput” a.d. iz Podgorice, Zetskih vladara br. 5, donijeto rješenje broj: 03-UPI-1746/61 od 22.02.2022.godine, kojim je data saglasnost na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu postrojenja za asfalt, na djelovima katastarskih parcela br. 4358 i 5108 KO Pljevlja, Opština Pljevlja, koji je uradio „Paming“ d.o.o. iz Podgorice.

Iako su mještani naselja „Potrlica“ više puta protestvovali protiv planirane izgradnje postrojenja za proizvodnju asfalta kod ugljenokopa „Potrlica“ i nadležnima u državi (resornom ministarstvu i Agenciji za zaštitu životne sredine)  i opštini Pljevlja upućivali peticiju protiv izgradnje asfaltne baze, očigledno je da su se nadležni oglušili o njihove apele da se to ne dozvoli, jer će odobrenje za rad asfaltne baze još više u Pljevljima ugroziti životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Mještani su ogorčeni i na Rudnika uglja čiji se kop nalazi na samom obodu naselja i predstavlja zagađivača životne sredine, što je dozvolio da na svoje zemljište na osnovu ugovora o zakupu dovede još jednog zagađivača životne sredine.

Za ovaj za ekologiju pogubni projekat izabrana je najopasnija moguća lokacija.Po elaboratu, udaljena od prvih kuća je nešto preko 400 metara vazdušne linije, a od centra grada 2.5 kilometara, dok su asvaltne baze koje rade u državi znatno udaljenije od gradske zone. U naselju Potrlica živi blizu 500 stanovnika, od kojih je značajan broj djece. Zbog prašine koja zasipa naselje iz površinskog kopa, uz prašinu i štetne produkte koji se stvaraju prilikom rada asfaltne baze, život mještana u ovom gradu će biti praktično nemoguć tokom čitave godine.

Oprema za postrojenje je davno dopremljena, a kapacitet mješanja u asvaltnoj bazi je planiran na 160 tona na sat. Iz Crnagoraputa su ranije naglašavali da asfaltna baza može da radi bez prekoračenja štetnog djelovanja na okolinu i da u ovom projektu neće izlaziti iz zakonskih okvira. 

Građani Pljevalja smatraju da je krajnje neodgovorno što je odobren rad asfaltne baze praktično u samom gradu, jer sama lokacija taj plan rada baze diskvalifikuje. Takođe smatraju da se radi o ekološkom zločinu bez presedana prema vlastitim građanima, za koje bi nadležno tužilaštvo trebalo da pokrene istražni postupak protiv nadležnih koji su odobrili izgradnju asfaltne baze u Pljevljima.