Predizborne koalicije kojima smo svjedočili uoči izbora u Beranama i Ulcinju, ali i posljednjih parlamentarnih, zabranjene su u Njemačkoj. Tamo se partije mogu udruživati tek nakon glasanja.
Pitanje je kako bi se takav model odrazio na Crnu Goru, odnosno da li bi stranke na taj način pokazale svoju stvarnu snagu, te da li bi to doprinijelo smanjenju broja partija kojih je u našoj zemlji sve više.
Na posljednjim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori učestvovalo je šest partija i isto toliko koalicija. Najveće partije vlasti i opozicije nastupale su udružene s koalicionim partnerima.
Nakon izbora, svoja mjesta u Parlamentu dobilo je 17 partija. Tako lako do mjesta u skupštinskim klupama, partije definitivno ne bi mogle kada bi se na Crnu Goru primijenio njemački model, odnosno kada bi samostalno nastupale na izborima, kaže profesorica Nikoleta Đukanović.
„Zaista postoji veliki broj političkih partija koje da nije predizbornih koalicija vjerovatno ne bi bile u parlamentu. Danas u crnogorskom Parlamentu sjedi sedam političkih partija koje imaju samo po jednog predstavnika što govori o njihovoj maloj jačini, odnosno moći u odnosu na biračko tijelo“, kazala je Đukanović.
Profesor s Fakulteta političkih nauka u Beogradu Despot Kovačević kaže da je zabrana predizbornih koalicija svrsishodna u Njemačkoj, ali da u mnogim zemljama nije primjenjiva, budući da imaju drugačije regulative.
„U regionu je, recimo, Hrvatska imala značajan broj predloga da se zabrane predizborne koalicije, ali se govorilo i o protivustavnom djelovanju, s obzirom na to da gotovo svi ustavi na prostoru bivše Jugoslavije propisuju pravo na udruživanje u političkom smislu, a pod političkim udruživanjem smatra se i mogućnost da se organizuju i političke organizacije, odnosno koalicije“, naveo je Kovačević.
Iako bi zabrana predizbornih koalicija doprinijela ukrupnjivanju političke scene, naši sagovornici saglasni su da se brojni predlozi koji dolaze sa Zapada kod nas prihvataju na drugačiji način pa se otvara i prostor za zloupotrebe.
„Na primjer, u Slovačkoj se u jednom trenutku pokušalo sa zabranom predizbornih koalicija, ali su se partije tadašnje opozicije dobro organizovale i podnijele listu kao jedna politička partija. Tako da je moguće zloupotrijebiti odnosno izvrgnuti takve procedure i predloge pa samim tim takva regulativa ne daje one rezultate koji se očekuju“, napominje Kovačević.
„Mislim da je jako nezahvalno primjenjivati bilo koji model jedne tako razvijene demokratske države s dobrim demokratskim stažom, kao što je Njemačka, s Crnom Gorom, budući da smo mi još negdje u procesu jačanja institucija i demokratske konsolidacije“, kazao je Kovačević.
Crna Gora ima 50 partija i među vodećim je zemljama u regionu po broju stranaka u odnosu na broj stanovnika. Za osnivanje političke partije dovoljno je 200 potpisa podrške građana.
Pročitajte još