Iako su bili suočeni sa negativnom kampanjom, koja je povremeno prevazila okvire dobrog političkog ukusa, politički subjekti koji se zalažu za formiranje manjinske vlade su na lokalnim izborima u Beranama i Ulcinju ostvarili dobre rezultate, što ukazuje na podršku njihovih birača za najvažnije ciljeve političkog djelovanja, posebno na državnom nivou.
Posebno se to odnosi na SNP koji je bio suočen sa neviđenom negativnom političkom kampanjom svojih dojučerašnjih koalicionih partnera u okviru parlamentarne većine, pa je bio prinuđen da na izbore u Beranama izađe samostalno, osvoji 7 mandata, najviše od svih partija koji su i u prošlom mandatu vršile vlast u Beranama.
Nosilac liste Socijalističke narodne partije (SNP) Tihomir Bogavac, posle objave preliminarnih rezultata saopštio je da je zadovoljan rezultatima koje je ta stranka osvojila na lokalnim izborima u Beranama. Dodao je da se „prljavo igralo“ protiv njih, ali da je SNP pokazala da ima najčvršće članstvo u Beranama.
Treba posjetiti da je na prošlim lokalnim izborima u Beranama 2018 .godine, SNP imao 6 mandata i da je na ovim izborima dobio mandat više. SNP drži vlast u Mojkovcu i Nikšiću pa će biti veoma rizično izbaciti ga iz vlasti u Beranama.
URA je na izbore u Ulcinju ušla u okviru koalicije “Za novi početak” (URA, DP, SD, SDP i AA) i prema preliminarnim podacima osvojila 14 mandata ili duplo više od sledeće političke opcije na lokalnim izborima u Ulcinju. Sam sastav koalicije i broj ostvarenih mandata u Ulcinju takođe im daje vjetar u leđa i značajnu podršku za dalje aktivnosti oko daljeg političkog djelovanja, pa i ključnog pitanja,formiranja manjinske vlade.
Rezultati ostvareni na lokalnim izborima ovim političkim subjektima daju podršku članstva da nastave političke dogovore oko formiranja manjinske vlade u Crnoj Gori i to će se sigurno uskoro i pokazati u praksi, kroz nastavak pregovora oko formiranja nove crnogorske vlade.
Bez obzira što mnoge partije na lokalnim izborima proglašavaju svoju pobjedu, očigledno je da niko nema većinu da samostalno formira vlast na lokalnom nivou u Beranama i da će se formiranje vlasti obaviti uz mnogo teškoća, zbog nejedinstva u okviru dojučerašnje parlamentarne većine koji su činili vlast na državnom nivou. Ni u Ulcinju niko nema apsolutnu većinu da samostalno formira lokalnu upravu i sve zavisi od postizbornih dogovora političkih subjekata koji su učestvovali na lokalnim izborima.
Ono što je sigurno je da se uskoro očekuje razrešenje pregovora oko manjinske vlade, jer je posle lokalnih izbora u Beranama i Ulcinju, sve mnogo jasnije oko raspoloženja i podrške glasača za dva glavna subjekta, koji žele da formiraju manjinsku vladu. Manjinsku vladu ćemo dobiti u narednih deset dana ili je neće biti su predviđanja mnogih političkih analitičara.
Nažalost, sve ukazuje da je crnogorsko društvo i dalje veoma podjeljeno kad su glavne smjernice političkog djelovanja u pitanju. Da narod nije zadovoljan nejedinstvom oko osnovnih državnih pitanja i radom političkih subjekata na vlasti,pokazuje i znatno lošija izlaznost u odnosu na prethodne izbore, jer trenutna ekonomska kriza i dešavanja u svijetu ne daju mnogo prostora za optimizam,bar kad su obični građani u pitanju.
Pročitajte još