Anketni odbori su potrebni crnogorskom parlamentu i važan su institut ali ne mogu da zamijene tužilaštvo i sudove, koji imaju ključnu ulogu u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, poručili su predstavnici parlamentarnih subjekata u emisiji „Okrugli sto – Parlament u studiju“, na Parlamentarnom kanalu Javnog servisa. Gosti su Maja Vukićević (DF), Dragan Krapović (Demokratska Crna Gora), Ivan Mitrović (DPS), Vladimir Dobričanin (Ujedinjena Crna Gora) i Maksim Vučinić (Radnička partija).
Mitrović je rekao da nije bilo previše anketnih odbora, te da je posebno u prošlom sazivu parlamenta bojkot opozicije bio otežavajuća okolnost. Sveukupno gledano, naveo je, ovaj institut nije odgovorio onome što je bila njegova osnovna svrha, to jest, nije korišćenj u dovoljnoj mjeri.
„Ne mislim da je to odgovornost DPS, neću biti malicionizan, ni drugih stranaka, već objektivnih političkih okolnosti“, podvukao je Mitrović.
On je rekao kako politička pozicija, a što je znak njene nemoći, želi da drži aktuelnom tezu da je DPS kriminalna organizacija.
„Za ovih godinu i po dana pokazalo se da je ta teza besmislena“, kazao je Mitrović.
Dobričanin je rekao da boljih rezultata nije ni moglo biti, jer je bilo jasno da ranija partija na vlasti nije ni mogla da uradi nešto što bi išlo protiv njenih lidera.
„U vezi ključnih stvari nemamo rezultate, govorim o ubistvima i švercu narkotika u prvom redu. Hapsimo vozače i špeditere, glavni akteri nijesu procesuirani, nijesu pred sudovima“, kazao je Dobričanin.
Kako kaže, nije se ni moglo računati da će tužilac kakav je Milivoje Katnić uraditi nešto što bi bilo suprotno interesu vrha DPS-a.
„Jedva čekam da se usvoji zakon o porijeklu imovine, da vidimo čiji su milionski lokali, stanovi, zgrade, automobili i satovi. Institucije moraju da profunkcionišu“, kazao je Dobričanin.
Vukićević je rekla da je Evropska komisija kritikovala Crnu Goru što nije rasvijetlila afere „Telekom“ i „Snimak“. Ona je navela da je tim stvarima trebalo da se bavi tužilaštvo, ali ono očito nije imalo spremnosti da se bavi tim pitanjima.
„Mi smo osmislili izmjene zakona koje bi vodile ka tome da se ojača parlamentarna istraga, da se omogući da sve stranke budu zastupljene shodno snazi u parlamentu i da je obavezno odazvati se na poziv odbora“, podvukla je Vukićević.
Ona je navela kako očekuje da novi tužioci otvore sve afere, posebno one koji su već duže u fokusu javnosti, i da Crna Gora sazna istinu.
„Parlament ima određenu odgovornost jer promjene u Tužilačkom savjetu nijesu se desile odmah nakon konstituisanja novog saziva, ali ipak su se desile“, kazala je Vukićević.
Poslanik Radničke partije Maksim Vučinić rekao je da zaključi i preporuke skupštinskih radnih tijela moraju da budu najozbiljnije shvaćeni od izvršne vlasti.
„U ranijim sazivima, nažalost, to često nije bio slučaj“, rekao je Vučinić.
Krapović je rekao da se najmoćniji vid parlamentarnog nadzora sprovodi kroz parlamentarne istrage, te da u posljednjoj deceniji nije bilo opipljivijih rezultata i rješenja, imajući u vidu paritet kada je u pitanju zastupljenost vlasti i opozicije u odborima.
„U Crnoj Gori je, dok je prethodna vlast imala konce moći, postojao hibridni režim, o čemu govore i međunarodni izvještaji. Sada se situacija promijenila, mada u ovih godinu dana nijesmo imali nijedan anketni odbor, a možda je bilo prilke“, rekao je Krapović.
Mitrović je rekao da nije saglasan da tužilaštvo nije imalo rezultate, te da je upravo hapšenje bivšeg potpredsjednika DPS Svetozara Marovića dokaz da tužilaštvo jeste radilo svoj posao.
„Mislim da se toj temi od predstavnika stranaka koje su ranije bile u opoziciji olako pristupa“, kazao je Mitrović.
Vučinič je uzvratio tvrdnjom da je DPS misllio da preko Svetozara Marovića riješi sve probleme, da on bude neko ko će da plati za sve.
„Ali to nije dovoljno, u DPS i dalje ima puno ljudi koji su odgovorni za mnogo toga“, kazao je Vučinić.
Dobričanin je rekao da ga je Agencija za sprečavanje korupcije kaznila jer nije prijavio garažno mjesto a jedan poslanik je kažnjen jer nije prijavio karoseriju automobila starog tri decenije.
„S druge strane, agencija ne kažnjava funkcionere koji gomilaju milione i čija djeca putuju širom svijeta, otvaraju restorane i plaćaju enormne račune“, rekao je Dobričanin.
Vukićević je kazala da je šef crnogorske diplomatije Đorđe Radulović u pravu u vezi tvrdnje da je šef države Milo Đukanović osnivajući firmu koja je pomenuta u aferi „Pandora“ zloupotrijebio diplomatski pasoš.
„On tada nije bio na državnoj funkciji. Moramo dobiti odgovor čemu su služile kompanije koje je osnovao Đukanović“, kazala je Vukićević.
Ona je navela da niko nema ambiciju da bude sudija i tužilac, jer uloga parlamenta se zna, ali, kako je istakla, poslanici mogu pomoći da se otkrije istina o ovom slučaju.
Vučinič je rekao da građani Crne Gore žele pravdu.
„Anketni odbori mogu pomoći da to dobijemo“, kazao je poslanik Radničke partije, ističući da bi odgovorno državno tužilaštvo moralo da to tančina raskrinka sve metodologije rasprodaje i krčmljenja državnog bogatstva.
Krapović je rekao da se Đukanović više puta pojavljivao sa satovima koji su vrijedni stotine hiljada eura, a Agencija za sprečavanje korupcije nije adekvatno provjerila porijeklo imovine.
„Kao poslanici, imamo obavezu da otvaramo te teme“, naveo je Krapović.
Mitrović je rekao da je vjerovao kako je priča o optužbama na račun Đukanovića ispričana do 30. avgusta, ali očito to nije slučaj.
„Imali su priliku da dokazuju kroz institucije u ovih godinu i po dana, nije se desilo i to jasno govori o svemu. Izabrano je novo tužilaštvo i ono treba da radi svoj posao“, rekao je Mitrović.
Vezano za tri konkretna predloga, da se formiraju anketni odbori za „Pandoru“, „Možuru“ i ubistvo urednika „Dana“ Duška Jovanovića, Mitrović je rekao da će se kao stranka izjasniti o tome kada dođe vrijeme za to.
„Ali nikako ne treba da preuzimamo ulogu tužioca“, naveo je Mitrović.
Dobričanin je kazao da su anketni odbori za sva tri pomenuta slučaja neophodni.
„Imamo tu i slučaj ubistva policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića, koji je u svojim rukama imao važnne predmete,. Tužilaštvo je u prethodnom periodu sasvim podbacilo“, rekao je Dobričanin.
Vukićević je rekla da se mora dovesti do kraja istraga o ubistvu Jovanovića, ističući da je to dug prema javnosti i njegovoj porodici.
„Takođe i za slučaj policijskog inspektora Šćekića. Istina mora da ugleda svjetlost dana“, navela je Vukićević.
Vučinić je rekao da podržava sva tri predloga ali i posebno značajno pitanje privatizacije hotela „Avala“ u Budvi.
„Posebno zbog informacija da su i druga državna preduzeća oštećena zbog te privatizacije“, rekao je Vučinić.
Krapović je rekao da Demokrate podržavaju osnivanje odbora za ubistvo Jovanovića, „Možuru“ i „Pandoru“. On je ukazao da je važno otkriti i punu istinu o ubistvu policijskog inspektora Šćekića.
„Vrijeme je da se sazna istina“, rekao je Krapović.
Pročitajte još