Dnevni red za sjednicu skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu nije usvojen jer u glasanju nijesu učestvovali predstavnici opozicije i saveza „Crno na bijelo“ (CnB). Predloženi dnevni red je, između ostalog, sadržao i pitanje odgovornosti policije prilikom nehumanog i šikanoznog zadržavanja mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica 22. juna 2020 godine. Trebalo je da bude i riječi o propustima sektora bezbjednosti u slučaju ulaska u Crnu Goru pripadnika kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. Uvodni dio rasprave bio je posvećen zakazivanju sjednice Skupštine Crne Gore i aktuelnim političkim dešavanjima. Dnevni red je predložio predsjednik odbora Momo Koprivica iz Demokratske Crne Gore.
Poslanik iz koalicije „Crno na bijelo“ Srđan Pavićević rekao je da je predloženi dnevni red korektan i realan, ali da je primjeren nekom drugom vremenu jer sada imamo institucionalnu blokadu i imamo sve izraženije posljedice ekonomske krize.
„To bi trebalo da je prioritet. Cijene goriva rastu do rekordnog nivoa, situacija je vrlo složena“, kazao je Pavićević.
Boris Mugoša (SD) rekao je da je nedopustivo da se ne zakazuje sjednica Skupštine Crne Gore.
„I mi smo morali da prihvatimo realnost 30.avgusta 2020. godine a mogao je i tada predsjednik parlamenta da ne zakazuje sjednicu. Vjerujemo da će sjednica biti uskoro zakazana“, kaže Mugoša.
Prema ocjeni Predraga Bulatovića (DF), niko ništa ne blokira, posebno ne v.d.predsjednika Skupštine Strahinja Bulajić. On je podsjetio da je Bulajić bio jasan i da je jasno naveo pod kojim uslovima će da zakaže sjednicu.
Bulatović je odbacio navode da Bulajić zloupotrebljava položaj, te da nema ni kanddidata za izbor predsjednika Skupštine niti ima predloga 41 poslanika za izbor nove vlade. Ne može se, istakao je, birati vlada a ne zna se ni ko je čini, ni koji su njeni prioriteti.
„Pritisak je neprimjeren, vodi se kampanja, da navodno Rusi stoje iza ovoga. Pa dosta je toga. Mislim da je vrijeme da povedemo raspravu i rasravimo o najvažnijim pitanjima za građane Crne Gore. Ja mislim da će se sve ovo rješavati na izborima a dok se ne to ne desi, mislim da je moguće da pozovemo glavnog specijalnog tužioca da nam da sve elemente vezano za Mila Đukanovića i da vidimo o čemu se radi“, kazao je Bulatović.
Draginja Vuksanović Stanković (SDP) kaže da se SDP godinama zalaže da parlament usvoji izmjene i dopune zakona o akcizama. Ona je rekla da je ovakav odnos prema građanima krajnje neodgovoran.
„Jasno je da Bulajić zloupotrebljava svoju funkciju“, ukazala je Vuksanović Stanković.
Kako je rekao Dragutin Papović (DPS), na djelu je državni udar na čelu sa predsjedavajućim parlamentu iz reda DF-a. On tvrdi da se nezakazivanjem sjednice nasilno udara na ustavni poredak i da jedan čovjek može samovoljno da odlučuje o parlamentu.
„Ovdje mora tužilaštvo da reaguje“, rekao je Papović.
Po tvrdnji Danijela Živkovića (DPS), 44 poslanika traže održavanje sjednice i ništa nije traženo mimo poslovnika.
„To što Bulajić ne želi da zakaže sjednicu je želja da se destruktivnim ponašanjem uništi ustavni sistem Crne Gore“, kazao je Živković.
On navodi da većina formirana nakon izbora 30.avgusta više ne postoji i da je suštinski pala nakon smjene ministra Leposavića.
Predrag Bulatović je, kako je rekao, odbacio „Živkovićeve agresivne stavove prema jednom časnom čovjeku i poitičaru sa jasnim stavovima“.
„Ukazao sam na proceduralne mogućnosti koje on ima, ne da bi blokirao Crnu Goru već da bi skrenuo pažnju na one koji na prevaran način žele da formiraju vladu, suprotno volji većine građana Crne Gore“, kazao je Bulatović.
On je rekao da se u poslovnik i zakon o skupštini mogu ugraditi norme da se sjednica mora zakazati i nakon zahtjeva manje od 41 poslanika.
„Toga sada nema“, kazao je Bulatović.
On je podvukao da aktuelna dešavanja duboko zadiru u član dva Ustava, gdje se navodi da se vlast ne može konstituisati mimo slobodno izražene volje građana.
Bulatović je naveo i da mu jedan od najsrećnijih dana u životu bio kada se 1997. godine rastao sa Milom Đukanovićem.
„Danas sam slobodan čovjek“, rekao je Bulatović.
Slaven Radunović (DF) rekao je da je poslovnik parlamenta zapravo proizvod želja DPS-a u posljednih 20 godina.
„Ako mislite da je Bulajić nešto uradio mimo zakona, tužite čovjeka“, kazao je Radunović.
On smatra da je cilj da se zakaže sjednica uz populističku priču o smanjenju akciza, iako je jasno da to ne bi bila spasonosna sjednica, jer bi građani možda dobili deset centi jeftinije gorivo ali za pola eura skuplje sve drugo što se kupuje.
„Nego je plan da se na sjednici otvore druge tačke dnevnog reda. Navijam da do te vlade ne dođe, već da se ide putem ka održavanju izbora“, kazao je Radunović.
Po mišljenju Koprivice, Bulajić ne opstruira ništa i ne blokira zakazivanje sjednic, već brani Ustav u zakone. On je rekao da su izbori sada najpoštenije rješenje.
Koprivica je naglasio da je evidentno da je postojalo nehumano i šikanozno zadržavanje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića, u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica, 22. juna 2020 godine. On je rekao da se radi o gaženju ustava i osnovnih normi kojima se štiti dostojanstvo ličnosti.
Pozvao se na mišljenje ombudsmana, prema kome je mitropolit Amfilohije zadržan u policiji skoro tri i po sata nakon naloga tužioca da bude pušten na slobodu.
„Šta je zadatak ovog odbora nego da se razjasni odnos između policije i tužilaštva i da se vidi jesu li preporuke ombudsmana primijenjenje u praksi. Ovo je ključni zadatak odbora, ko ako ne mi. Za djecu u Crnoj Gori koja treba da žive u uslovima pravne sigurnosti a ne da žive u sistemu u kome policija odlučuje bez obzira na ustav i zakone“, kazao je Koprivica.
Miloš Nikolić (DPS) rekao je da neće učestvovati u glasanju o dnevnom redu. On je podvukao da ne bojkotuju ni parlament ni radna tijela, već je opravdano pitanje nadležnosti odbora. Smatra da se o pitanju postupanja prema mitropolitu Amfilohiju moglo raspravljati na Odboru za bezbjednost ili na Odboru za ljudska prava.
„Nedopustvo je da se odbija zakazati sjednica Skupštine Crne Gore“, kazao je Nikolić.
Koprivica je rekao kako je odbor nadležan da se bavi pitanjem ulaska Veljka Belivuka, zvanog „Velja Nevolja“, i Marka Miljkovića, jer je vrlo važno da se utvrde propusti policije i tužilaštva.
„To je ključni zadatak ovog odbora, koji prati procese u pravosuđu“, kaže Koprivica.
Po mišljenju Srđana Pavićevića, istina o zadržavanju pokojnog mitropolita Amfilohija se mora saznati. On je naveo da je nehumano i šikanozno zadržavanje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica 22. juna 2020 godine za svaku osudu. On smatra da pitanju policijske torture nad pokojnim mitropolitom mora da bude posvećena posebna pažnja i da o tome treba razgovarati na posebnoj sjednici,
„Govorio sam, međutim, o prioritetima i šta je u ovom trenutku najvažnije, i šta je prioritet nad prioritetima, a to je pitanje ekonomske krize koja se nadvila nad svima nama i koja prijeti da uvede u još veću bijedu ionako veliki broj građana koji žive na ivici siromaštva“, navodi Pavićević.
On je kazao da se mora apelovati da se sjednica Skupštine Crne Gore što prije zakaže.
Opozicija i savez „Crno na bijelo“ nijesu učestvovali u glasanju, čime predloženi dnevni red nije dobio većinu.
Pročitajte još