Pljevljaci ispraznili rafove sa brašnom, uljem i šećerom

    3 godine pre 1894 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Zbog medijskih natpisa da pšenice na svjetskom tržištu ima samo za mjesec dana kao i zbog divljanja cijena kad su u pitanju osnovne životne namirnice, mnogi Pljevljaci su požurili u trgovinske objekte u gradu i u velikim količinama kupovali osnovne životne namirnice, a posebno brašno, ulje i šećer.

Strah od nestašica osnovnih životnih namirnica je doprinio da su Pljevljaci u toku dana kupovali osnovne životne namirnice i iza sebe ostavili prazne rafove mnogih trgovinskih objekata, ne pitajući za cijenu.

Cijena pšenice na terminskom trgovanju u SAD skočila je danas na 14-godišnji maksimum. Do toga je došlo usljed neviđene tražnje uvoznika, koji pokušavaju da obezbijede snabdijevanje nakon zatvaranja luka u Ukrajini i prekida isporuka iz Rusije.

Zabrinutost je veoma realna jer Ukrajina i Rusija učestvuju sa oko 29 % u ukupnom svjetskom izvozu pšenice, a Rusija i Ukrajina čine 80 % svjetskog izvoza suncokretovog ulja.

Nisu samo Pljevljaci masovno kupovali osnovne životne namirnice u toku dana, već se to dešavalo i u ostalim crnogorskim gradovima, kao i susjednim državama. Gužve su bile velike, kao u vrijeme početka epidemije koronavirusa prije dvije godine, kada su ljudi kupovali namirnice u velikim količinama. 

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović takođe je izrazio zabrinutost da je realno očekivati novi rast cijena brašna, žitarica i ulja na crnogorskom tržištu, zbog ratnih sukoba u Ukrajini.

Slična situacija je i u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je još početkom februara dao naređenje da Republička direkcija za robne rezerve Srbije poveća zalihe svih proizvoda, tako da mogu zadovoljiti tromjesečne potrebe stanovništva. Sve zbog dešavanja na globalnom nivou, a na prvom mjestu su na to uticali stalni inflatorni pritisci na cijene osnovnih životnih proizvoda.

Crna Gora od 2003. godine nema robne rezerve nakon ukidanja Zakona o robnim rezervama, koji je zamijenio Zakon o interventnim nabavkama. Nažalost Vlada Crne Gore nije ništa uradila na stvaranju robnih rezervi nafte i osnovnih životnih namirnica, a crnogorska ekonomija je većinom okrenuta uvozu osnovnih životnih namirnica, pa su građani prepušteni sami sebi. Iz tog razloga, zbog straha od nestašica i stalnog povećanja cijena, građani su ovih dana počeli da stvaraju zalihe osnovnih životnih namirnica.