Odbrana traži da se postupak obustavi, tužilaštvo da se potvrdi optužnica

    3 godine pre 439 pregleda Izvor: pobjeda.me

Odbrana vlasnika Atlas grupe Duška Kneževića, sekretara Vrhovnog državnog tužilaštva Nenada Vujoševića i još troje okrivljenih za stvaranje kriminalne organizacije i pranje novca juče je u podgoričkom Višem sudu na ročištu za kontrolu optužnice zatražila obustavu krivičnog postupka usljed nedostatka dokaza.

Sa druge strane, specijalna tužiteljka Lidija Vukčević je predložila da se optužnica potvrdi jer se temelji na dokazima koje tužilaštvo prikupilo u postupku izviđaja i istrage, a u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku.

– U obrazloženju optužnice su navedeni svi dokazi i data je analiza iskaza svjedoka saradnika, svjedoka, kao i odbrana pojedinih okrivljenih. Smatram da su ispunjeni svi zakonski uslovi da vijeće potvrdi optužnicu – kazala je tužiteljka Vukčević.

Vanraspravno vijeće kojim predsjedava sutkinja Evica Durutović će u narednih 15 dana donijeti odluku da li će optužnicu SDT-a potvrditi, obustaviti ili pak vratiti na dopunu istrage.

Branioci okrivljenog Duška Kneževića, advokati Stefan Jolović i Zdravko Đukanović, ocijenili su da je optužnica SDT-s neodrživa, nerazumljiva i protivrječna i da ne bi smjela biti potvrđena, jer nije zakonita i opravdana.

Za njih je posebno upitan stav SDT-a da novac koji je Knežević ulagao u Crnoj Gori potiče iz kriminalnih djelatnosti.

– Radi se o novcu koji je potpuno legalan jer potiče od legalnog posla prodaje hotela ,,Princez“ u Baru, tako da nema elemenata krivičnog djela pranje novca – kazao je advokat Jolović.

Branioci Kneževića su predložili vijeću sutkinje Durutović da odbije prijedlog tužilaštva da se njihovom branjeniku sudi u odsustvu s obzirom na to da je u toku ekstradicioni postupak u Londonu.

Advokat Zoran Piperović kazao je da je njegov branjenik Nenad Vujošević ciljno ubačen u optužnicu i iz inata optužen za stvaranje kriminalne organizacije kako bi bio kažnjen za telefonske razgovore sa Duškom Kneževićem.

– U tužilaštvu su mislili da optužnicu niko u sudu neće pročitati. Kako drugačije objasniti ovaj akt i ovakvu pravnu konstrukciju. I prosječno obrazovani pravnik može uočiti nedostatke ove optužnice. Nema nijedne opisane Vujoševićeve radnje – kazao je advokat Piperović, dodajući da je siguran da će sud obustaviti krivični postupak u ovom predmetu.

Prijedlogu za obustavu postupka pridružio se i advokat Dragan Šoć koji je istakao da nema dokaza protiv optuženog Aleksandra Vilotijevića da je kao službenik Atlas banke počinio krivično djelo pripadništvo kriminalnoj organizaciji i pranje novca.

Branilac nekadašnjeg zaposlenika u Atlas banci Srđana Pavićevića, advokatica Bojana Franović smatra da je jedina odluka koju sud može da donese u ovom slučaju obustava postupka.

Ona je, obrazlažući ovaj stav, kazala da jedina osoba koja može da pojasni optužbe protiv njenog branjenika i porijeklo novca koji je Pavićević navodno oprao jeste upravo vlasnik Atlas banke Duško Knežević, koji nije saslušan u istrazi.

– Sud treba da vrati optužnicu tužilaštvu kako bi se omogućilo pribavljanje dokaza. Ovaj nedostatak se ne može nadomjestiti na glavnom pretresu. Praksa je da se okrivljenom Kneževiću omogući da pruži dokaze u svoju odbranu. Predlažem da se postupak obustavi – zaključila je advokatica Franović.

Advokat Dalibor Roćen je istakao da je pravno i činjenično neutemeljena optužnica i nema dokaza da je okrivljena Olga Stanković znala da je novac pribavljen kriminalnom djelatnošću.

Specijalna državna tužiteljka Lidija Vukčević je 10. januara 2020. godine podigla optužnicu na kojoj su se, pored Kneževića i Vujoševića, našli i bivši radnici Atlas banke Aleksandar Vilotijević, Srđan Pavićević i Olga Stanković.

Knežević se tereti da je bio na čelu kriminalne organizacije, Vujošević za članstvo u kriminalnoj organizaciji, dok se troje bivših bankarskih službenika tereti za pranje novca.

U optužnom aktu Specijalnog tužilaštva Vujošević je, po nalogu Kneževića, stupao u kontakt sa osobama u Specijalnom tužilaštvu koje su postupale u predmetima protiv njega i njemu bliskih osoba, kako bi dobio podatak iz aktuelnih istraga.

Za prikupljene informacije Vujošević je nagrađivan korišćenjem stana u Baru, vlasništva jedne od kompanija Kneževića, ali i uslugama hotela „Princes“ u Baru, takođe vlasništva odbjeglog biznismena. U ovom slučaju tužilaštvo među dokazima ima iskaze svjedoka, telefonske razgovore do kojih su došli mjerama tajnog nadzora, SMS poruke, kao i iskaz svjedoka saradnika koji je podrobno objasnio od kada datira „poznanstvo“ Kneževića i sekretara VDT.

O relacijama Kneževića i sekretara VDT svjedočilo je više osoba, a saradnja odbjeglog biznismena i državnog službenika počela još 2017. godine.

U ovim nelegalnim aktivnostima učestvovali su i bivši izvršni direktor Atlas banke Đorđe Đurđić i šef za Opšte poslove u toj banci Vlatko Rašović, koji su u istrazi dobili statuse svjedoka saradnika i podrobno objasnili kako je u 2014. godini osam miliona eura koje je Knežević dobio, kako se kasnije utvrdilo, prevarnim radnjama od kompanije Kaspia properti iz Dubaija ubačeno u legalne tokove.