U Crnoj Gori je od početka sezone gripa registrovano je 70 slučajeva ovog oboljenja, kazali su za Gradsku radio-televiziju iz Instituta za javno zdravlje. Simptomi gripa, kako ističu, počinju naglo, visokom tjelesnom temperaturom, a, iako u ovom periodu smrtnih ishoda nije bilo, epidemiolozi preporučuju vakcinaciju i pridržavanje opštih preventivnih mjera.
U laboratorijama IJZ, u periodu od 1. do 15. februara prijavljeno je osam slučajeva obolijevanja od sezonskog gripa, dok ih je od početka gripne sezone registrovano 70, kazala je epidemiolog Marija Božović. Prema njenim riječima, u Crnoj Gori je prisutan tip virusa AH3, a smrtni ishodi za sada nijesu zabilježeni.
“Kao i u evropskom regionu i u Crnoj Gori registrovan je dominantno tip AH3 i to u 93 posto dijagnostifikovanih slučajeva. Kad je riječ o samim simptomima, dominantno počinje naglo i to često samo povišenom tjelesnom temperaturom, izraženom malaksalošću, gušoboljom i kašljem”, ističe Božović.
Na pitanje kako prepoznati da li je riječ o gripu ili koronavirusu, Božović ističe da se to na osnovu simptoma ne može utvrditi.
“Ne postoje specifični simptomi ni znaci kojima bismo mogli razlikovati ove dvije bolesti, posebno infekciju virusom gripa zato što ona daje širok spektasr simptoma, gdje osim onih respiratornih, mogu se javiti i simptomi gastrointestinalnog trakta, ali i opšte infekcije. Jedini način na koji možemo utvrditi da li se radi o jednoj ili drugoj infekciji, isključivi parametar jeste rezultat laboratorijskog testa”, kaže ona.
Božović napominje da je od početka sezone, vakcinu protiv sezonskog gripa primilo oko 17.600 građana u Crnoj Gori i napominje da se svi zainteresovani za imunizaciju i dalje mogu prijaviti u domovima zdravlja.
Takođe, naglašava da se od gripa građani mogu zaštititi i pridržavajući se opštepreventivnih mjera, a to su često pranje ruku, izbjegavanje bliskog kontakta sa oboljelim osobama, često provjetravanje i izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorijama sa velikim brojem ljudi.
Pročitajte još