Politička kriza u Crnoj Gori uticala je da se pojača i retorika javnih ličnosti, a dojučerašnji politički prijatelji svakodnevno razmjenjuju optužbe pune teških riječi koje i nisu za javnu scenu, a populizam i „udvaranje“ biračima sve više prevladavaju u njihovim izjavama.
Teške riječi kao što su izdaja, lopovi, kriminalci, fašisti… postale su dio svakodnevice na političkoj sceni, a za to niko ne snosi posledice, pa čak ni moralnu osudu društvene zajednice u Crnoj Gori.
Poslanica Građanskog pokreta URA Božena Jelušić kaže za „Dan“ da je naša politička scena zahvaćena epidemijom populizma i velikih riječi, koje su već poprilično ispražnjene od svakog značenja.
– Iza svega stoje površnost i borba za glasove, do kojih se dolazi po cijenu manipulacije snažnim nacionalnim sentimentom, optužbama za fašizam, za izdaju naroda… Ovakav diskurs je uveliko omogućen činjenicom da se Crna Gora nikada nije suočila sa vlastitom odgovornošću za ratne zločine 90-ih i nije jasno označila vinovnike i njihove politike. Očito je da su „događanja naroda“ i danas najlakši put ka homogenizaciji glasača, kod kojih se na taj način znatno umanjuje moć racionalnog promišljanja – navela je Jelušić.
Kako je dodala, zato većina političkih partija u Crnoj Gori više ne nudi programe i rješenja, već isključivo nastoje da teškim optužbama i satanizacijom „protivnika“ zauzmu što bolju poziciju u konstantnom izbornom procesu, bilo na lokalnom bilo na državnom nivou.
– Političke partije se čak identifikuju sa određenom nacijom, pa i vjerom, a samo se deklarativno zalažu za multikulturalnost i suživot. Jedino čemu se možemo nadati je da ovakvo stanje polako pređe u fazu paroksizma – trenutka kada će se sve ono, navodno pozitivno, što nude političke partije konačno pokazati kao duboko štetno i po same te partije i po zajednicu. Ma kako ovo patetično zvučalo, vjerujem da će naši građani u jednom trenutku prepoznati manipulaciju kojom se služe aktuelni „ribari ljudskih duša“ – rekla je Jelušić.
Jelušić smatra da ekstremistički istupi crnogorskih političara i političarki ukazuju na nedostatak političkih kapaciteta u našim političkim partijama.
– To u znatnoj mjeri onemogućava konstruktivni demokratski dijalog o svim javnim politikama, o institucijama, o načinima izlaska iz krize. Pravo je čudo zbog čega čak i partije lijevog centra imaju potrebu da se nacionalno deklarišu i da time stupaju na polje desnice, umjesto da naprave radikalan otklon od ove vrste populizma – navela je Jelušić Ona smatra da za problem toksične javne komunikacije treba na odgovornost pozvati porodicu i školu – domaće vaspitanje i njegovo osnaživanje kroz obrazovni sistem. – Očito je da smo na oba plana omanuli i da nam je potrebna otvorena javna debata o tome šta hoćemo od budućnosti i kuda kao zajednica idemo – zaključila je Jelušić.
Slične stavove ima i Dušan Slijepčević, šef kabineta predsjednika Ujedinjene Crne Gore, koji ističe da ta partija njeguje politiku kulture, dijaloga i argumentovanih nastupa.
– Od svog osnivanja zagovaramo da je neophodna odgovornost za svaki politički potez, a samim tim i za javni nastup – naglasio je Slijepčević. On se posebno osvrnuo na neke poslanike iz tzv. crnogorskog bloka koji svojim stavovima i nastupima prednjače u ekstremizaciji javnih poruka i koriste se populističkom retorikom.
– Svako takvo obraćanje upućuje na podjele i pokušava da predstavi samo jednu nacionalnu zajednicu u Crnoj Gori sa njenim problemom. Takva jeftina demagogija i loša namjera nisu primjereni i to je politika prošlosti, koju smo pobijedili 30. avgusta 2020. godine. Crna Gora više nije država povlašćenih na račun drugih, nego država u kojoj svi imamo ista prava. Crna Gora više nikada neće biti igralište diskriminacije, a posebno država u kojoj srpska nacionalna zajednica mora da trpi izlive mržnje i šovinizma – istakao je Slijepčević.
On smatra da su takvi nastupi politika prošlosti i poslednji trzaj ugnjetavanja.
– Ujedinjena Crna Gora poziva na kulturu i primjerene javne nastupe. Pozivamo na odgovornu politiku i odgovorne ljude u politici – kazao je Slijepčević.
Pročitajte još