Omikron odnio više od 200 života od 1. januara

    3 godine pre 341 pregleda Izvor: dan.co.me

Vlada je juče donijela odluku da do 4. marta dodatno ublaži epidemiološke mjere, pa je tako dozvoljeno održavanje svadbi, rođendana i nastupi muzičara do jedan sat poslije ponoći. Direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Igor Galić je saopštio da je validno vakcinisano samo 34 odsto građana jer značajan dio njih nije primio treću dozu vakcine. Galić je upozorio i da novi omikron soj odnosi živote jer je za mjesec i po dana izgubilo život preko 200 inficiranih. Iz Kliničkog centra su saopštili da je u planu formiranje odjeljenja za liječenje postkovid komplikacija sa kojima se već susreću.

– Privredna društva i preduzetnici koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost u ugostiteljskim objektima (restorani, kafići, kafeterije, hotelski restorani i slično) mogu da organizuju rad u periodu od 7 sati do 1 sat poslije ponoći uz posjedovanje kovid potvrda. Muzički program, i uživo i uz emitovanje muzike sa zvučnika, dozvoljen je tokom kompletnog radnog vremena – kazao je Galić.

On je pojasnio da se novim mjerama između ostalog dozvoljava primanje saučešća i obavljanje sahrana uz prisustvo najviše do 50 lica i uz obavezno pridržavanje osnovnih epidemioloških mjera. Galić je naveo da je broj novooboljelih u poslednje dvije sedmice manji za oko 54 odsto u odnosu na prethodne dvije nedjelje. – Bez obzira na ovaj podatak, dnevni nivo obolijevanja je i dalje visok tako da opuštanja ne treba da bude – poručio je Galić.

Istakao je da samo poštovanjem mjera uz adekvatno sprovedenu imunizaciju možemo uticati na smanjenje udjela smrtnosti.

– Nažalost, preko 80 odsto pacijenata koji su izgubili bitku sa ovom bolešću je bilo nevakcinisano, dok je u poslednjih pet dana od svih osoba koje su preminule samo jedna bila vakcinisana – naveo je Galić.

Odgovarajući na pitanje „Dana“ šta je postkovid sindrom i šta će preduzeti po ovom pitanju, Galić je kazao da je to tema kojom će se baviti u narednom periodu.

– Pažljivo i oprezno pristupamo tome, jer ne možemo da znamo kakve su posledice po nas nakon obolijevanja, odnosno završetka pandemije – naveo je Galić.

Upitan kada se očekuje ublažavanje mjera za ulazak u Crnu Goru i da li će se to desiti prije ljeta, Galić je naveo da ograničenja na granici zasad neće biti liberalizovana.

– Sve zavisi od epidemiološke situacije, period do ljeta ne možemo da predvidimo, tako da sve zavisi od kretanja virusa – pojasnio je Galić.

Na pitanje kada se očekuje da će Crna Gora, po ugledu na ostale evropske zemlje, potpuno ukinuti mjere, Galić je odgovorio da će naša zemlja nastaviti da se štiti adekvatno. On je na pitanje „Dana“ da li su zadovoljni trenutnim odzivom za vakcinaciju, odgovorio da situacija nije adekvatna.

– Mjere će se ukidati kada se proglasi kraj epidemije. Mjere ćemo prije privesti kraju ukoliko se vakcinišemo u adekvatnom poduhvatu. Nijesmo zadovoljni brojem doza koje građani primaju svakodnevno. Imamo 34 odsto ukupnog broja građana koji su validno vakcinisani sa tri ili dvije doze – kazao je Galić.

Kazao je i da se ne smije imati lažna nada da ljudi ne umiru od omikron soja.

Galić navodi da postoji i razlika po pitanju prenosa između vakcinisanog i nevakcinisanog stanovništva, koja je posebno bila izražena dok je dominirao delta soj.

– Nevakcinisana osoba je bila zarazna devet dana, a vakcinisana četiri. Infektivna doza koju vakcinisana zaražena osoba prenosi je daleko manja u odnosu na nevakcinisanu osobu – rekao je Galić.

Na pitanje šta će biti sa pacijentima koji imaju posledice od infekcije, direktorica KCCG Ljiljana Radulović je navela da još od početka epidemije imaju bazu podataka o tome koje posledice je virus ostavio na inficirane.

– Imaćemo potrebu da formiramo odjeljenja koja će se baviti posledicama prethodno preležanog kovida. Nadamo se da će uskoro interna klinika imati dovoljno kapaciteta da se vrati u raniju strukturu. Respiratorne posledice će se ispostaviti kao manji problem u odnosnu na vaskularna i imunska dešavanja od preležanog virusa korona – istakla je direktorica KCCG.

Radulovićeva je odgovarajući na pitanje da li su resteretili liste čekanja u KCCG, kazala da građani ne otkazuju preglede i ne javljaju se na pozive.

– Otvorili smo sve ambulante da rade u dopunskom radu i započeli najavljeno pozivanje pacijenata. Prilikom pozivanja pacijenata imali smo situaciju da se samo 20 odsto njih javilo na telefon. Često imamo pogrešne brojeve kontakta i molimo ih da se odazivaju i provjere brojeve telefona koje su ostavili – ističe Radulovićeva.

Radulovićeva je istakla da se i dalje radi na pregovorima sa Hrvatskom u vezi sa obnavljanjem programa za transplantaciju organa.

– I dalje radimo na tome da se obnovi saradnja sa KBC Rebro iz Zagreba, bilo da naši pacijenti dolaze tamo ili njihovi ljekari dolaze kod nas i izvode operacije – kazala je Radulovićeva.