Ako smatrate da Vlada koju ste već srušili u parlamentu nije po vašoj volji, etički je da sami date ostavku. Abazović je još jednom pokazao koliko mu je fotelja bitna i koliko sa malim brojem poslanika želi da ima apsolutnu moć u Crnoj Gori, rekao je u intervjuu za Nova.rs ministar ekonomskog razvoja u Vladi Crne Gore Jakov Milatović.
Kako biste opisali prethodni period na političkoj sceni Crne Gore, kako ste Vi doživeli sva turbulentna dešavanja?
Doživeo sam ih prilično iznenađujuće. U decembru prošle godine je ostvaren veliki rezultat, Skupština je radila u punom kapacitetu, parlamentarna većina koja je izglasana voljom naroda 30. avgusta 2020. godine usvojila je niz reformskih zakona. Između ostalog i najpoznatiji koji se zove „Evropa sad“, a predložen je od strane Vlade. Njime je na značajno uvećana minimalna zarada, ona sada iznosi 450 evra, a povećane su i sve zarade u zemlji. Sa prosečne zarade od 520 evra ove godine ćemo doći do 700 evra. Usvojen je novi saziv Tužilačkog saveta, tako da je decembar prošle godine bio izuzetno dobar za Crnu Goru. Upravo iz tog razloga poprilčno je iznenađujuće došla odluka potpredsednika Vlade i njegove partije da serdinom januara pokrenu pitanje nepoverenja Vladi.
Ja i dalje mislim da je to potez koji je protivan izbornoj volji građana. Čak je i predsednik Vlade Zdravko Krivokapić u kampanji govorio da su brojevi 6,9 i 11 – brojevi koje su na izborima nosile koalicije „Za budućnost Crne Gore“, „Crno na bijelo“ i “Mir je naša nacija“ – jedna stvar. Svi ovi postupci koje je započeo potpredsednik Vlade su iznenađujući i suprotni onome za šta je narod glasao. To je rezultiralo izglasavanju nepoverenja Vladi, napravila se nova parlamentarna većina od strane Građanskog pokreta URA i opozicije predvođene DPS-om, a par dana nakon toga ta nova većina je smenila i predsednika parlamenta Aleksu Bečića. Nešto više od godinu i po dana od pobede imamo izdaju iste te pobede, od strane ljudi koji su joj dali doprinos.
Nije uobičajena situacija da vicepremijer pokrene postupak izglasavanja Vlade čiji je deo. Da li je u prethodnom periodu bilo naznaka da Dritan Abazović planira da predloži formiranje manjinske Vlade?
Iz ove perspektive, prva naznaka je sasvim sigurno bilo potpisivanje Memoranduma između pokreta URA, SNP-a i partija manjina. Sam potpredsednik Vlade je tada isticao da je Memorandum način da se ojača veza između partija parlamentarne većine i partija nacionalnih manjina. To nije bilo baš tako, jer je ta platforma poslužila kao okosnica manjinske Vlade za koju se zalaže vicepremijer. Međutim, neuobičajeno je što je isti taj čovek u više navrata blokirao rekonstrukciju Vlade koju je protežirala većina u parlamentu i sam predsednik Vlade, a bila je jedino dugorčno rešenje. Kako to paradoksalno zvuči, da dodajete političku stabilnost sa manjinskom Vladom, kakvo je trenutno zalaganje Abazovića. To je samo jedna oblanda onoga što se desilo u parlamentu , a to je povratak DPS-a na mala vrata.
Ta manjinska Vlada će najverovatnije imati podršku DPS-a u parlamentu i neverovatno je da sa tom podrškom možete naraviti reformski iskorak u delu daljeg ekonomskog oporavka, a pogotovo u delu borbe protiv kriminala i korupcije. U tom smislu, jeste ostala gorčina kod građana u Crnoj Gori i neverovatno ponašanje potpredsednika Vlade. Paradoksalno je i da čovek nije sam dao ostavku u Vladi koju ruši. Ako smatrate da ta Vlada koju ste već srušili u parlamentu nije po vašoj volji, etički je da sami date ostavku. Još jednom je pokazao koliko mu je važna fotelja i koliko sa malim brojem poslanika želi da ima apsolutnu moć u Crnoj Gori.
Pročitajte još