Ministarstvo svaljuje krivicu na nastavnička vijeća

    3 godine pre 532 pregleda Izvor: pobjeda.me

Pošto su konkursi za izbor direktora škola velikim dijelom završeni, izabrani v.d. direktori već dobili rješenja, iznenađeni smo dopisom resornog ministarstva koje traži da se nastavnička vijeća, koja to nijesu učinila, izjasne o predloženom kandidatu za direktora. Ministarstvo ostavlja utisak da ovim zahtjevom samo želi da svali krivicu na nastavnička vijeća.

To je kazala Pobjedi prof. mr Olivera Leković iz NVU Prosvjetna zajednica.

– Iznenađenje je tim veće jer u zakonu stoji i Ministarstvo se ljetos ponašalo u maniru da nastavnička vijeća mogu da predlože kandidata, a ne moraju. Takođe, Ministarstvo može, a ne mora da prihvati prijedlog nastavničkog vijeća, tako da smatramo da neizjašnjavanje nastavničkih vijeća nije bilo nikakva smetnja da se sad napokon imenuju izvršni direktori i da unedogled nemamo obrazovni sistem u znaku v.d. – rekla je ona.

Status v.d. imaju, dodaje Leković, i mnogi zapošljeni u samom Ministarstvu kojima je isteklo šest mjeseci ili koji su zapošljeni iako ne postoji sistematizovano radno mjesto.

– Interesuje nas da li ko to kontroliše, kada će biti objavljeni konkursi za ta mjesta, hoće li biti transparentni i pravični – kazala je Leković.

Kako pojedini profesori ukazuju na to da se sada počeo drugačije primjenjivati zakon, u smislu toga što se ne traži od nastavničkih vijeća da se izjasne o svim kandidatima konkursa, već samo o onima koje Ministarstvo predloži, Leković kaže da je i ovo izražen problem. Smatra da dovodi do potpuno centralizovanog obrazovnog sistema vrlo podložnog korupciji, nepotizmu i partijskom zapošljavanju.

– Sjetimo se samo listi u koje smo imali uvid posljednjih mjeseci gdje je precizno navedena raspodjela obrazovnih ustanova između vladajućih partija. Nadali smo se da će se nakon 30. avgusta 2020. prestati sa tom praksom – istakla je ona.

Ministarstvo je nedavno uputili dopis pojedinim školama tražeći da im nastavnička vijeća što prije dostave mišljenje o predloženom kandidatu za direktora, pozivajući se na član 153 h koji je stupio na snagu kroz Izmjene i dopune Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju 27. maja 2021. Leković kaže da je upravo taj član diskutabilan i odmah u junu 2021. je reagovala i Agencija za sprečavanje korupcije. U reagovanju Agencije pozvalo se Ministarstvo da „razmotri primjenu člana 153 h, a koji se odnosi na izbor direktora u svim javnim ustanovama u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, imajući u vidu da primjena navedene norme za posljedicu ima lišavanje funkcije nosilaca javnih ovlašćenja, bez prethodnog dovođenja u pitanje njihovih sposobnosti…“ Leković dodaje da je problem korupcije u obrazovanju identifikovan i u izvještaju ekspertske misije Evropske komisije (2016).

– Tada je prepoznata lista rizika korupcije koja uključuje „zapošljavanje, imenovanje/izbor i napredovanje u obrazovnom sistemu. Eksperti su tada, između ostalog, preporučili da procedure imenovanja direktora moraju biti transparentne, da treba uvijek sprovesti intervjue sa kandidatima, a komisija koja bi to radila treba da uključi članove van Ministarstva PNKS. Dodala bih da osim toga neophodno je da nakon obavljenih svih procedura postoji javna lista rangiranja kandidata i da to bude osnov prilikom izbora kandidata – istakla je ona.

Podsjetila je da je po tom zakonu ranije razriješeno preko 200 direktora iako su prethodno neka nastavnička vijeća izglasala podršku dotadašnjem direktoru. To su uglavnom bili direktori koji su na toj funkciji tek prvi mandat i zaposlene kolege su bile zadovoljne njihovim radom. Ministarstvo, kaže Leković, tada uglavnom sprovodi samovolju, ne obazirući se na stavove nastavničkih vijeća.

– Ispred NVU Prosvjetna zajednica CG smo tad reagovali ukazujući na nepravednost učinjenu prema direktorima koji odgovorno rade tek prvi mandat, ujedno podržavajući smjenu direktora kojima je utvrđena nezakonitost u radu i koji su na toj funkciji tri ili više mandata. Ukazali smo i na problem razrješavanja velikog broja direktora u dva dana, jer je teško propratiti rad škola i problema koji često prouzrokuju takvi radikalni potezi. Smjena odjednom velikog broja direktora povlači za sobom i istovremeno objavljivanje velikog broja konkursa, a onda i formiranje komisija, izbor kandidata… – navodi Leković.

Dodaje da se ubrzo pokazalo da su naša upozorenja imala osnova.

– Ministarstvo se ne snalazi, bez valjanih razloga mnogim direktorima upućuje razrješenja, a direktore koji su se javili na konkurs ne imenuje u izvršne, već im daje status v.d. direktora čime su prekršili novodonešeni zakon – kazala je ona.

Ističe da su novoizabrani v.d. direktori potpisali ugovor na šest mjeseci. Zakonski dva mjeseca prije Ministarstvo je u obavezi da raspiše konkurse za izbor izvršnih direktora. U novembru i decembru 2021. to je urađeno za oko 150 ustanova, ne za sve.

– Tu se opet dešavaju čudne situacije i nepoštovanja zakona, Ministarstvo novoizabranim direktorima opet daje v.d. status, a tamo gdje je ostao isti direktor samo im se v.d. status produžio – rekla je ona. 

Nema odgovora na peticiju

Leković je podsjetila da su se u decembru osim resornom ministarstvu obratili i Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, Vladi, Skupštini, Sindikatu prosvjete kada su uz zahtjev za povećanje koeficijenta poslali i peticiju sa oko 7.400 potpisa. Do danas nemaju nikakvog odgovora.

– Ne možemo ni da zamislimo koliko bi bilo ružno da nastavnik u učionici ignoriše učenike umjesto da radi svoj posao i stoji na raspolaganju učenicima zbog kojih je tu – poručila je Leković.

Leković kaže da je Ministarstvo, takođe, u oktobru ignorisalo njihov zahtjev za plaćanje prevoza kolegama koji dugo godina putuju, neki čak i više od 100 km dnevno. Uz zahtjev poimenice dostavili su im podatke o 680 kolega koji su u toj situaciji, ali ih nijesu udostojili odgovora.