Transplantaciju organa čeka 50 osoba, od kojih je osmoro djece

    3 godine pre 309 pregleda Izvor: dan.co.me

U Crnoj Gori na transplantaciju bubrega, srca, pluća i jetre čeka preko 50 pacijenata, a nadležni ni nakon dvije godine od prekida programa u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) nijesu omogućili liječenje oboljelih zbog isteka ugovora sa Hrvatskom, čiji su ljekari vršili presađivanje bubrega. Prema podacima sa Liste za transplantaciju Ministarstva zdravlja, na presađivanje bubrega čeka 29, srca jedna i jetre šest odraslih osoba, dok na transplantacije, bubrega, pluća i jetre čeka čak osmoro djece. Dok se širi lista osoba kojima treba organ, sve češće možemo vidjeti kako građani i porodice oboljelih sakupljaju novac i mole za pomoć kako bi njihovi najmiliji obavili transplantaciju van granica Crna Gore. Prema riječima pacijenata koji čekaju na organ, za transplantaciju u inostranstvu im je potrebno od 70.000 do 80.000 eura kada nađu donora, tako da bi liječenje 50 osoba koje čekaju organ u inostrasnstvu moglo da košta 4.000.000 eura. Objašnjavaju da se oni kojima treba transplantacija najčešće odlučuju za Tursku ili Bjelorusiju. Iz KCCG nijesu odgovorili kada će program transplantacija organa biti nastavljen i da li su dogovorili saradnju sa Hrvatskom.

KCCG je u oktobru predložio model saradnje sa Kliničko-bolničkim centrom (KBC) Zagreb, u oblasti transplantacije organa u svrhu liječenja.

– Predložena je saradnja u oblasti doniranja i transplantacije organa; prenos znanja i razmjena iskustava u području zdravstva s posebnim naglaskom na područje doniranja i presađivanja organa, s ciljem osposobljavanja kadrova i uvođenje novih metoda liječenja u Crnoj Gori. Predlaže se i mogućnost dolaska timova iz Kliničko-bolničkog centra Zagreb u Klinički centar Crne Gore radi izvođenja transplantacija organa i radi sprovođenja edukacije kadra u Kliničkom centru Crne Gore koji će raditi na ovom programu (program živih srodnih transplantacija, program kadaverične transplantacije koji bi podrazumijevao dolazak timova pri eksplantaciji organa, kao i transplantacijama organa od kadaveričnih donora koje bi se obavljale u Kliničkom centru Crne Gore) – saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Nedostaju donori

Iz KCCG su kazali da je problem transplantacije svih organa (žive srodne transplantacije bubrega), koji je jedini izvođen u Crnoj Gori, prekinut pandemijom virusa korona koja je na nivou svijeta, Evropske unije i regiona Balkana uslovila primarne i sekundarne planove medicinskog zbrinjavanja. Međutim, podsjećamo da je ovaj problem stariji.

– Ugovor o Eurotransplantu koji je Crna Gora 2017. godine potpisala sa Hrvatskom istekao je krajem 2019. godine. Lista čekanja je dokument na osnovu koga se određuje prioritet i medicinska indikacija za transplantaciju određenog organa. Ona nije u korelaciji sa brojem kadaveričnih transplantacija. Međutim, da bi se osnažila svijest o značaju davalaštva i problem sistemski riješio, mora postojati sinergija između zakonskih rješenja, medija i javnog mnjenja – naveli su ranije iz KCCG.