Ekološki incidenti se nižu: „Krajnje vrijeme da neko preuzme odgovornost“

    5 godina pre 527 pregleda Izvor: fosmedia.me

Ovo je samo još jedan primjer zagađenja životne sredine, nakon što su građani prethodnih dana svjedočili i slučaju ispuštanja bijele tečnosti u rijeku Lim, kao i slučaju kada je sredinom mjeseca uočena velika količina uginule živine na obali te rijeke.

Pomenutim slučajevima zagađenja rijeke prethodio je pomor riba koji se desio 2. septembra, a povodom kojeg je Osnovno državno tužilaštvo naložilo pregled fabričkih postrojenja uz obalu Lima.

Iz nevladine organizacije „Euromost“ apelovali su na državne i lokalne institucije da konačno pronađu počinioce svih ovih djela i pokrenu sve zakonske mjere prema istim, jer će se, kako su kazali, nastaviti svi ekološki incidenti, dok se god ne pronađu počinioci i kazne.

„I ovaj novi ekološki incident, jasno pokazuje, da bez obzira što se svakodnevno ukazuje na Lim, njegovi zagađivači, na to ne mare, već nastavljaju ovu rijeku i njen riblji fond da ugrožavaju“, kazali su ekološki aktivisti.

Direktor ekološkog pokreta „Ozon“ Aleksandar Perović kazao je u izjavi za FOS da sistem treba da odgovori shodno zakonu i da prekršioce adekvatno sankcioniše.

Perović je, upitan da prokomentariše nedavni slučaj zagađenja rijeke Zete kada su iz firme „Niksen Čavor“ navodno ispuštene fekalije u tu rijeku, kazao da činjenica da ta firma radi bez zakonski propisanih dozvola jasno ukazuje da postoji prostor da državno tuzilaštvo ispita koruprivno-kriminalne radnje, kao i zlouporebu i nesavjesno obavljanje službene djelatnosti.

„Kada je incident u Limu u pitanju, koji nije usamljen, očigledno je da nadležni ne pokazuju interesovanje u dovoljnoj mjeri. Takođe treba istaći da nije prvi put da se dešavaju ovakvi incidenti, pa smatramo da je krajnje vrijeme da svi u lancu odgovornosti budu adekvatnio ispoštovani“, dodao je Perović.

Šta kaže zakonska regulativa?

Zakonom o upravljanju komunalnim otpadnim vodama propisano je da su privredna društva dužna da obezbijede prečišćavanje industrijske otpadne vode koje prije ispuštanja ulaze u kolektorske sisteme i postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda.

Tom prilikom potrebno je obezbijediti zaštitu zdravlja zaposlenih na kolektorskim sistemima i uređajima za prečišćavanje otpadnih voda, zaštitu kolektorskih sistema, uređaja za prečišćavanje otpadnih voda i sa njima povezane opreme, kao i nesmetani rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i obrade mulja.

Takođe, mora se obezbijediti sprječavanje negativnog uticaja na životnu sredinu.

Jedinica lokalne samouprave dužna je da obezbijedi sekundarno ili odgovarajuće prečišćavanje komunalnih otpadnih voda iz kolektorskih sistema, u skladu sa programom izgradnje kolektorskih sistema i postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda.

Evidenciju količine i kvaliteta komunalnih otpadnih voda koje se ispuštaju u recipijent, dužno je da vodi privredno društvo, odnosno, drugo pravno lice registrovano za poslove kanalizacije i tretman otpadnih voda koje vrši njeno ispuštanje.

Za odgovorniji odnos prema životnoj sredini važna je edukacija ali i oštra kaznena politika, kazao je nedavno premijer Duško Marković.

“Zagađivač mora biti kažnjen bez obzira na to da li je pojedinac ili kompanija. Ne smijemo dozvoliti da se ponovi zagađenje kakvo je bilo u rijeci Ćehotini u Pljevljima, u Limu u Bijelom polju ili kao što je zagađenje rijeke Zete”, kazao je premijer.

Ocijenio je i da je i da većina građana razumije važnost očuvanja životne sredine ali i da je to „u suprotnosti od onoga što vidimo svaki dan oko nas“.

Oni koji se zalažu za očuvanje životne sredine su saglasni oko jednog – ekološki incidenti će se nastaviti sve dok se ne pronađu i kazne počinioci dosadašnjih zagađenja prirode.