COVID-pozitivna doktorka radi sa pacijentima, Popović – Samardžić: To nije epidemiološki rizik

    3 godine pre 682 pregleda Izvor: cdm.me

U budvanskom Domu zdravlja sa COVID pozitivnim pacijentima radi doktorka koja je 30. decembra bila pozitivna na koronavirus, a kako navodi njoj je odobrenje za rad dala epidemiloškinja Instituta za javno zdravlje Milena Popović – Samardžić.

Popović Samardžić u izjavi za CdM je kazala da izolaciju uvodi i prekida sanitarni inspektor na preporuku epidemiologa nadležnog za zdravstvenu ustanovu, ali i da ona sanitarnom inspektoru nije uputila zahtjev za prekid izolacije koleginice te da to ne spada u njenu nadležnost.

Nije epidemiološki rizik?

“Ono što jeste tačno je da sam predložila da na nivou Crne Gore inoviramo, sad već zastarjeli, protokol za pacijente inficirane omikron sojem virusa, a po uzoru na protokol Centra za zarazne bolesti SAD-a, prema kome se vrijeme izolacije smanjuje na petdana uz obavezno nošenje maske narednih petdana. Dakle, smatram da koleginica koja je radila isključivo sa COVID pozitivnim pacijentima, osmoga dana od svog inficiranja, a imajuću u vidu da nema nijedan simptom bolesti, nije mogla predstavljati epidemiološki rizik ni po sebe ni po već inficirane pacijente”, navela je Popović Samardžić.

Dodala je da koleginica iz Doma zdravlja Budva nema nijedan simptom bolesti i da je vakcinisana je sa tri doze vakcine.

“I dodala bih da odluka koleginice da pomogne kovid pozitivnim pacijentima, a koja je imala pravo na bolovanje i odmor, je čin solidarnosti i požrtvovanosti, kakve smo imali priliku vidjeti širom svijeta”, kazala je Popović Samardžić za CdM.

CdM podsjeća da je doktorka koja je kao COVID pozitivna, PCR nalaz dobila 30.12.2021., a da je 1. januara radila punu smjenu, a zatim i 2. januara.

Šta kažu zvanični propisi?

Prema poznatim normama i propisima, period izolacije traje od momenta kada test pokaže da ste pozitivni na kovid, što je u slučaju doktorke iz Budve 30. decembar.

Takođe, prema važećim mjerama, period izolacije traje 10 dana za zaražene koronom.

Ono što se nakon ove situacije nameće jeste da su mjere izolacije potpuno izgubile smisao ukoliko se njih ne pridržavaju ljekari. Kako građanima objasniti i od njih tražiti da se izoluju ako su kovid pozitivni ukoliko se te mjere na ovakav način krše od onih koji bi prvi trebalo da ih poštuju.

U zakonskim propisima, u dijelu krivičnih djela protiv zdravlja ljudi, jasno je definisano – ko ne postupa po propisima, odlukama, naredbama ili nalozima kojima se određuju mjere za suzbijanje ili sprječavanje opasne zarazne bolesti, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.