Na crnogorskim putevima je u godini na izmaku stradalo 55 osoba, od kojih čak 29 životne dobi do 35 godina, saopštio je za „Dan“ pomoćnik načelnika za bezbjednost saobraćaja Marko Radusinović. Ovi podaci se odnose na period od 1. januara do 28. decembra godine na izmaku. Kao najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda struka je označila ljudski faktor, a preostala dva – put i vozilo – rijetko se navode kao uzroci udesa. Dugogodišnji sudski vještak iz oblasti saobraćajne i mašinske struke doc. dr Goran Čarapić rekao je da je kroz svoju tridesetogodišnju praksu ustanovio da je neprilagođena brzina u većini slučajeva uzrok kobnog ishoda u saobraćaju.
– Osnovni uzrok nastanka saobraćajnih udesa je brzina neprilagođena karakteristikama puta po kojem se vozila kreću, odnosno brzina, znatno veća od propisane određenom saobraćajnom signalizacijom – istakao je Čarapić.
Kako je dodao, čest uzrok udesa je i nedozvoljeno preticanje na mjestima gdje su na kolovozu označene pune linije, ali i upotreba mobilnih telefona tokom vožnje.
– Kod nas je to dosta zanemarljivo i ne vodi se statistika u tom pravcu. U određenom broju saobraćajnih nezgoda, gdje dolazi do težih posljedica, ni mi kao vještaci ne možemo da utvrdimo uzrok nastanka saobraćajne nezgode, već samo konstatujemo da je došlo do prelaska vozila iz jedne u drugu kolovoznu traku zbog nekog razloga, ali ga mi ne možemo utvrditi na osnovu raspoloživih spisa ili materijalnih tragova. U tom slučaju kažemo da je u pitanju neki subjektivni faktor, a taj subjektivni faktor jeste reagovanje vozača na upravljač, a to može biti u nekom trenutku i upotreba mobilnog telefona ili nekog drugog uređaja – pojasnio je Čarapić.
To su, kako ističe, osnovni uzroci saobraćajnih nezgoda, posebno onih sa teškim posljedicama, tj. sa velikim materijalnim štetama, povrijeđenim licima i smrtnim posljedicama.
– Danas se na našim putevima voze novija vozila, relativno savremene proizvodnje, sa dobrim vučno-brzinskim karakteristikama, što mlade ljude nerijetko „podstiče“ da njihove performanse testiraju na našim putevima, koji su slabi ili jednostavno nijesu adekvatni za korišćenje takvih automobila – objašnjava Čarapić u razgovoru za naše novine.
Posebno naglašava vožnju motocikla, kao vrlo moćnog prevoznog sredstva, kojima obično upravljaju mlađi ljudi.
– Oni u vrlo kratkim intervalima, u nekoliko sekundi, razvijaju brzine i do 100 km/h, a za pet-šest sekundi i do 200 km/h. Dakle, to je ono kada imate dobro sredstvo – motocikl, a nemate uslove da koristite vozilo sa takvim performansama. Tokom minulog ljeta je bilo dosta saobraćajnih nesreća, posebno na Primorju, u kojima su stradali motociklisti – kazao je Čarapić.
Osvrnuo se i na pješake kao učesnike u saobraćaju, konstatujući da nije mali broj udesa u kojima su upravo oni stradali.
– U toku dosadašnjeg rada mogao sam ustanoviti da pješaci često neoprezno prelaze preko kolovoza na mjestima gdje nema obilježenih pješačkih prelaza. Tada za vozače predstavljaju iznenadnu, neočekivanu prepreku, koju u datim uslovima ne mogu da izbjegnu i tada dolazi do stradanja pješaka. Mi nismo navikli na kazne koje bi se izricale pješacima, a to bi bilo vrlo značajno. Dešava se da prelaze kolovoze i na bulevarima gdje su probijene zaštitne žičane ograde – ukazao je Čarapić.
Nema sankcija za vozače električnih trotineta
Čarapić smatra da je prijeko potrebno definisanje električnih trotineta kroz zakonske regulative. Podsjeća da se u Beranama dogodila saobraćajka u kojoj je stradalo maloljetno lice koje je vozilo električni trotinet i da su česte nezgode u Podgorici koje do sada, srećom, nijesu imale teže posljedice.
– Električni trotineti nijesu definisani nijednim zakonskim propisom, iako predstavljaju veliku potencijalnu opasnost u saobraćaju. Mogu da razvijaju brzine 30, 40 pa do 70 km/h. Tu nema ograničenja, njime može da upravlja dijete od 10 ili sedam godina, čovjek od 50 ili 80 godina, može ga voziti osoba u alkoholisanom stanju, možete biti u bilo kojem dijelu saobraćajnice – i ne podliježete sankcijama – ukazao je Čarapić, uz napomenu da se krenulo u regulisanje tog segmenta.
Naveo je podatak da je u Velikoj Britaniji zabranjena upotreba trotineta, jer su u Londonu predstavljali najveću opasnost u saobraćaju, a u jednom danu u akciji nadležnih službi oduzeto je 700 trotineta.
Pročitajte još