Postojeća Vlada je izgubila povjerenje svih partija i poslanika koalicije „Za budućnost Crne Gore“ osim jedne partije i jednog poslanika. Ni Demos je više ne podržava, pa se postavlja pitanje u ime koje većine trenutna vlada vrši vlast, kazao je u izjavi za „Dan“ predsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković.
On je komentarisao činjenicu da aktuelna Vlada Zdravka Krivokapića već pola godine nema podršku parlamentarne većine, iz čijih redova su u više navrata tražili njenu smjenu, što uveliko blokira donošenje važnih zakona u Parlamentu, na predlog Vlade.
– U svim demokratijama na planeti u ovakvoj situaciji premijer bi tražio glasanje o povjerenju u parlamentu. Kako toga sigurno neće biti, izbor nove vlade u okviru ove parlamentarne većine i partija nacionalnih manjina, jedino je rešenje – istakao je Joković.
SNP, na čijem čelu je Joković, zajedno sa građanskim pokretom URA i manjinskim partijama, potpisao je prije više od deset dana Memorandum o saradnji, čija je, kako je više puta ponovio, osnova stabilizacija političkih prilika i prevazilaženju unutrašnjih podjela. Partije potpisnice obavezale su se da će sarađivati na pomirenju u Crnoj Gori, izgradnji građanske države, poštovanju Ustava, radu na depolitizaciji institucija u cilju članstva Crne Gore u Evropskoj uniji, snažnom ekonomskom razvoju, izgradnji socijalne države i države vladavine prava, zaštiti i unapređenju prava manjina i njihovoj integraciji u institucije, uspostavljanju ekološke države.Ovaj memorandum naišao je na snažan otpor nekih partija iz parlamentarne većine, iz kojih je navođeno da to može biti osnov za buduću manjinsku vladu, podržanu Demokratskom partijom socijalista (DPS).
– Važno je jedino što piše u Memorandumu o saradnji, koji smo potpisali, a insinuacije partija, nedostojnih Socijalističke narodne partije (SNP) nas ama baš nimalo ne interesuju. Posebno ne medijska hajka plaćenih botova od onih koji su dobili u ovoj vladi mnogo više nego što su i sanjali. Svakako, želimo vladu bez DPS-a, rekao je Joković.
U Izvještaju Evropske komisije (EK) naglašava se da nije postignut napredak u oblasti pravosuđa, a implementacija ključnih pravosudnih reformi stagnira. Odlučna politička posvećenost potrebna za deblokiranje važnih segmenata tih reformi još uvijek je neriješena, a brojna imenovanja u pravosuđu preostaju u parlamentu zbog nemogućnosti da se obezbijedi kvalifikovana većina. Joković je kazao da je pravosudna reforma neophodna.
– Mora se učiniti sve da do toga i dođe. Neko je iz njemu znanih razloga blokirao izbor Tužilačkog savjeta i to bi trebao da objasni zbog čega. Čujem da je postignut dogovor između DF-a i Demokrata oko tužilačkog savjeta, i to me raduje. No, nije to dovoljno i moraju razgovarati i sa svim partijama parlamentarne većine. Slažem se da se do toga mora doći konsenzusom i mi smo otvoreni za dijalog i rešenje ovog veoma bitnog problema – zaključio je Joković.
Glasaće za interpelaciju ministarke Bratić ako ne ispravi grešku
Poslanici će se ove nedjelje izjašnjavati i o zahtjevima za smjenu tri ministra – vanjskih poslova, Đorđa Radulovića, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Stijovića, te ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić.
Joković je već ranije najavio glasanje za interpelaciju ministarke Bratić, te isticao da ono što su doživjeli od nje nijesu ni od Demokratske partije socijalista. On je za „Dan“ ponovio ove navode.
– Ona je smijenila Laloševića bez i jednog jedinog argumenta i još dodala niz netačnih navoda. Dovela je na mjesto, koje je pripalo SNP, osobu koja je završila fakultet u Maglaju, gdje je teže doći do fakulteta nego ga završiti. Ostavili smo joj mogućnost da prizna i ispravi grešku, i, ako toga ne bude, a čini mi se neće, svakako ćemo glasati za interpelaciju – kazao je Joković.
Pročitajte još