Omikron – glavni simptomi ?
Omikron, novi soj korona virusa se širi planetom. Krajem novembra pojavio se u Južnoj Africi, a do sada je potvrđen u 110 zemalja. Zbog brzine širenja mnoge zemlje ponovo se zaključavaju. Kako su otkriveni prvi slučajevi zaraze u Južnoj Africi, koji simptomi su bili drugačiji od delta varijante, šta se do danas zna za RTS je ispričala dr Anželik Koci, predsjednica Južnoafričkog medicinskog udruženja.
„Tog 18. novembra sam vidjela pacijenta. Nakon anamneze i simptoma, ništa nije imalo smisla. Kod delta soja imamo: gubitak mirisa, kašalj, upalu grla, a ova osoba se žalila samo na bolove u mišićima, glavobolju, umor. Testirala sam ga i bio je pozitivan, kao i ostatak njegove porodice. Tog dana sam vidjela još pozitivnih pacijenata i tako je sve počelo“, priča za RTS doktorka.
Koliko ste do sada pregledali pacijenata sa omikronom? Kakva je bila njihova klinička slika, da li su bili mlađi/stariji, koje simptome su imali (pominje se noćno znojenje)?
Do sada sam liječila 106 pacijenata sa omikronom. Dominantan simptom je bio taj da su pacijenti zdravi otišli na spavanje, a tokom noći su počeli da osjećaju i vrućinu i hladnoću, imali su noćno znojenje. Probudili su se narednog jutra sa glavoboljom, bolovima u grudima, čak i bolovima u leđima. Malaksalost koju osjećaju nije običan umor, ovdje je tijelo umorno, ne osjećate se dobro.
Manji broj njih je imao suvi kašalj i bol u grlu, ali to nije razlog zašto dolaze ljekaru. Već zato što se ne osjećaju dobro. Već šest nedjelja je ista klinička slika. Na početku su bili mlađi pacijenti, ali su sada uglavnom stariji od 30 godina. Podjednako muškarci i žene.
Koje su sličnosti, a koje razlike između omikrona i delta soja koronavirusa?
Omiron dominantno izaziva muskulo-skeletne simptome i ako odmah započnete sa terapijom, oporavak je od 3 do 5 dana. Nevjerovatno je kako se uz terapiju brzo oporave. Nevakcinisani imaju mnogo ozbiljnije simptome, nego vakcinisani. Kod delte smo viđali više respiratornih simptoma. Ali kod oba soja, ako su simptomi ozbiljniji dobija se upala pluća.
Omikron se brže širi. Da li uspijevate da zbrinete sve pacijente? Da li imate pritisak na zdravstveni sistem?
Nemamo pritisak na zdravstveni sistem. Uspijevamo sve da zbrinemo, recimo neke bolnice nemaju ni jednog kovid pacijenta. Omikron daje manje i blaže simptome. Definitivno je manje preminulih, ali i broj pacijenata na odjeljenjim intenzivne njege nije visok.
Koliko je do sada građana u Južnoj Africi vakcinisano?
U Južnoj Africi je vakcinisano oko 44 odsto odraslih.
Koje mjere sprovodite, šta je ključno u borbi sa omikronom?
Morate da znate simptome omikrona, da reagujete ako se ne osjećate dobro i da se testirate, odete kod svog ljekara, odmah krenete sa terapijom i mirujete. Morate da nastavite da nosite maske i da se vakcinišete. Ako ste pod posebnim rizikom primite buster dozu. Izbjegavajte gužve, naročito tokom praznika. Bez zabava.
Pročitajte još