Prednosti i nedostaci? O najavi izgradnje fabrike peleta i briketa od uglja u Pljevljima

    3 godine pre 1830 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Tragom informacije iz Rudnika uglja AD Pljevlja o sklapanju ugovora o prodaji ukrajinskom biznismenu značajnih količina uglja na godišnjem nivou za potrebe osnivanja fabrike za proizvodnju peleta i briketa na bazi uglja, među pojedinim građanima i ekolozima se javila zabrinutost koliko je gradnja takve fabrike u gradu u skladu sa ekološkim standardima.

Bojazan se javila zbog nepoznanice koliko je tehnologija proizvodnje u skladu sa ekološkim standardima, kao i zbog činjenice da se u Evropi uveliko sklapaju međudržavni ugovori o zatvaranju postrojenja prljave tehnologije, bazirane na proizvodnji uglja.

Redakcija portala je na osnovu već dostupnih informacija preduzeća koji se bave prodajom došla do podataka da ugljeni briketi postaju sve popularnija vrsta goriva na tržištu. Zbog brojnih prednosti, poslednjih sezona bilježi se rast potražnje i prodaje visokokaloričnih ugljenih briketa.

Ekonomičnost ugljenih briketa ogleda se u tome što 1t ugljenih briketa mijenja 2,5 t uglja. Ugljeni briket 1 tone je isto što i 4-5m3 bukovog drveta.

Ugljeni briketi su energent koji za razliku od uglja ima mnogo veću toplotnu moć. Pri sagorjevanju odlikuje ga nizak nivo pepela, produženo vrijeme sagorjevanja (čak tri puta duže), mali sadržaj sumpora.

Ugljeni briketi primenljivi su za sve sisteme koji koriste čvrsto gorivo (šporete, peći, kamine i kotlove).

Upotrebom uglenih briketa uštede se kreću i do 70%. Oni su potpuno ekološki i ne sadrže nikakve štetne supstance. Osim u grejnoj sezoni ovi briketi se mogu koristiti i za roštilje.

Radi se o visokokaloričnom proizvodu koji pruža dugotrajnu i ravnomjernu toplotu do 17.000 KJ po kilogramu. Osim što štede novac, skladišni prostor i vrijeme, ugljeni briketi su odmah upotrebljivi. Nema sječe, sušenja, gore odmah i ne prave prašinu koja zagađuje prostoriju.

Mašina za brikete je vrsta opreme namijenjene proizvodnji briketa. To je ključna oprema u liniji za proizvodnju briketa. Kuglična presa za brikete se usporava pomoću motora kroz remen i reduktor, a zatim par sinkronih zupčanika pokreće dva valjka da se međusobno rotiraju, a zbijeni materijal se odvaja od kalupa pod dejstvom gravitacije i centrifugalne sile. Ove tehničke karakteristike su naučno dijagnostikovane za rad mašine za brikete. 

U procesu briketiranja mašini za briketiranje treba dodati vlagu i veziva. Isti sadržaj vlage, veličina čestica uglja u prahu, vrsta veziva i doza nekoliko su važnih faktora koji utiču na čvrstoću i kvalitet peleta.

Ono što je nepoznanica kod proizvodnje peleta i briketa na bazi uglja je koliko je ta tehnologija i proces proizvodnje ugljenih briketa koji se dobija od smješe uglja i specijalnih materijala, ekološki prihvatljiva za sredinu koja je crna ekološka tačka Crne Gore i u kojoj svake godine kroz rad TE Pljevlja i oko 4000 individualnih ložišta sagorjeva između 1,5 -2 miliona tona uglja godišnje.

Nema još ni reakcije nadležnih opštinskih organa u vezi najave nove investicije u gradu, koja omogućava otvaranje toliko neophodnih novih radnih mjesta.