Ako bi u ovom trenutku bio održan popis, 44,7 odsto građana bi se izjasnilo kao Crnogorci, 33 odsto kao Srbi, 7,9 odsto kao Bošnjaci, 4,6 odsto kao Albanci.
Kao Muslimani bi se izjasnilo 5,1 odsto građana.
Više od 70 odsto građana podržava članstvo Crne Gore u EU, 12 odsto ne podržava članstvo, dok 17 odsto nema stav.
“Od 2020. godine značajan dio pristalica trenutne vlasti je upravo izrazio podršku članstvu Crne Gore u EU, tako da danas mjerimo 70 procentaa podrške. Ako uporedimo jun i decembar govorimo o gotoov istom procentu”,kazao je programski direktor CEDEM-a Marko Pejović.
Kada govorimo o članstva Crne Gore u NATO, 40 odsto građana to smatra pozitivnim, dok je 31 odsto protiv.
“Interesatno je pogledati trend od 2018. do danas, bilježimo rast od 10 procenata onih koji podržavaju članstvo Crne Gore u Alijansi”, navodi Pejović.
Kada govorimo o partnerima na koje se Crna Gora treba oslanjati kada je riječ o spoljnoj politici, više od 40 odsto građana smatra da se naša zemlja ne treba oslanjati na Srbiju, dok više od 50 odsto smatra da se naša država ne treba oslanjati na Kinu.
“Sličan procenat je sa Rusijom i SAD-om. Najmanji procenat je onih koji smatraju da se Crna Gora ne treba oslanjati na EU”, ističe Pejović.
Od avgusta prošle godine bilježi se rast onih koji smatraju da Crna Gora treba da se oslanja na EU u spoljnoj politici.
“To je negdje jasan signal da su crnogorski građani prozapadno orijentisani i jasan signal crnogorskoj Vladi da se treba uložiti dodatan napor kada govorimo o evropskom putu i zalaganju reformskim procesima”, ističe Pejović.
Pročitajte još