Večeras vratite kazaljke sat unazad

    5 godina pre 1003 pregleda Izvor: Kodex
Zimsko računanje vremena počinje sjutra, i trajaće do posljednjeg vikenda u martu naredne godine.

U nedjelju u tri sata poslije ponoći, kazaljke na časovnicima vraćaju se sat unazad.

Evropski parlament je 4. marta izglasao da se pomjeranje kazaljki na satu ukida od 2021. godine, pa će sve zemlje Evropske unije (EU) morati da odaberu ljetnje ili zimsko računanje vremena.

Zagovornici te odluke tvrde da je ukidanje ljetnjeg i zimskog računanja vremena korisno za uštedu energije, dok protivnici tvrde suprotno.

Predloženo je da izmjena vremena posljednje nedjelje u martu 2021. godine treba da bude i posljednja za zemlje EU koje se odluče za ljetnje računanje vremena.

Članice EU koje žele da zadrže standardno ili zimsko računanje vremena treba da pomjere kazaljke na satu posljednji put zadnje nedjelje oktobra 2021. godine.

Zimsko i ljetnje računanje vremena uspostavljeno je sedamdesetih godina prošlog vijeka, kao pokušaj uštede energije zbog naftne krize.

Ne pomjeraju sve države vrijeme istog dana, i ne u istom pravcu. Članice Evropske unije pomjeriće kazaljke jedan sat unazad u nedelju, dok će SAD to uraditi prve nedelje u novembru. Novi Zeland krajem septembra pomera vrijeme jedan sat unaprijed, dok australijske države na promjenu prelaze prve nedelje u oktobru.

Rusija je 2011. godine odlučila da se drži ljetnjeg računanja vremena, ali je to dovelo do situacije da u nekim krajevima u podne bude mrak, pa da je 2014. prešla na zimsko računanje vremena i tu ostala.

Uticaj na zdravlje

Najočigledniji efekat pomjeranja vremena je sat duže spavanja u noći između nedelje i subote. Ali mnogo značajniji efekti su oni po upotrebu energije, poljoprivredu i raspoloženje ljudi.

Kritičari promjene vremena tvrde da pomjeranje kazaljki ne štedi energiju, pošto mnoga domaćinstva s grijanjem domova počinju ranije ujutru.

Što se tiče zdravstvenih posledica, opšte su poznati uticaji dnevnog svjetla na proizvodnju vitamina D. Kritičari, međutim, ukazuju na posledice po navike u spavanju, što utiče na srčani ritam.

Studije upozoravaju na rizik od srčanog udara u prve tri nedelje pošto dođe do promjene vremena u proljeće. S druge strane, otkriveno je da sat vremena više sna u jesen smanjuje rizik od srčanog udara u prvim nedeljama posle pomjeranja kazaljki.

Otkriveno je da iako pomjeranje sata unazad ne dovodi do dužeg spavanja, osim tog dana kada se kazaljke pomjere, gubitak sat vremena sna negativno utiče na spavanje narednih nekoliko nedelja.

Kada je u pitanju uticaj na ekonomiju i tu su podijeljena mišljenja. Uslužne delatnosti i turizam imaju koristi od produženog dana tokom proljeća i ljeta. Poljoprivrednici su, s druge strane, protiv promjene vremena zbog uticaja na mnoge radove – od muže krava do žetve.