Uprethodnom periodu bilo je ozbiljnih pokušaja podrivanja Agencije za sprečavanje korupcije iz Vlade, posebno iz Ministarstva finansija i od samog ministra (Milojko Spajić), kao i određenih struktura u crnogorskom parlamentu, saopštio je predsjednik Savjeta ASK Momčilo Radulović na radnom doručku organizovanom povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.
– Integritet nije nešto što vam se daje, već se zarađuje predanim radomikredibilnim akcijama. Mi smo u ASK ponosni što smopostigli oboje. Integritet da govorimo baziranjena našim rezultatima. U ovom specifičnom trenutku za našu zemlju, uspjeli smo da doprinesemo balansu snaga između tri grane vlasti. Nažalost, nijesmo dobili pomoć od mnogih iz društvenog, političkog i institucionalnog spektra. Naprotiv, bilo je ozbiljnih pokušaja podrivanja ASK-aiz Vlade, posebno iz Ministarstva finansija iodsamog ministra, kao i određenih struktura u crnogorskom parlamentu – kazao je Radulović.
On je istakao da su u ASK uradili sve da odbiju te uticaje i da, kako je kazao, nastave svoju ulogu u izgradnji integriteta među zvaničnicima i institucijama u crnogorskom sistemu.
Tokom prezentacije o učincima ASK-a tokom prvih devet mjeseci ove godine saopšteno je da je Agencija na osnovu izvršenih kontrola pokrenula 154 prekršajna postupka protiv bivših javnih funkcionera zbog nedostavljanja izvještaja u roku od 30 dana po prestanku javne funkcije, a 91 postupak protiv javnih funkcionera koji su stupili na funkciju a nijesu dostavili Agenciji izvještaj u zakonskom roku od 30 dana.
Takođe, Agencija je u dijelu svojih zakonskih nadležnosti u oblasti provjere prihoda i imovine kontrolisala sve poslanike u Skupštini Crne Gore, a zbog eventualnih kršenja Zakona o sprečavanju korupcije protiv njih 46 pokrenula upravne i prekršajne postupke.
ASK je izvršila i 146 kontrola poštovanja zabrana i ograničenja od strane organa vlasti i političkih subjekata u toku izbornih kampanja na lokalnim izborima u Nikšiću i Herceg Novom.
– Vršeći kontrolu tačnosti i potpunosti dostavljenih izvještaja, te poštovanja zabrana i ograničenja od strane zakonskih obveznika, Agencija je utvrdila brojne nepravilnosti, ali usljed neusklađenosti Zakona o prekršajima i Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja nijesu u svim slučajevima kršenja Zakona pokrenuti prekršajni postupci – navodi se u izvještaju ASK-a.
Kako tvrde, u cilju prevazilaženja tog ograničenja, Agencija je Skupštini Crne Gore uputila inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o prekršajima po hitnom postupku.
U oblasti prijava zviždača, Agencija je u prvih devet mjeseci 2021. godine primila 110 takvih prijava, što je za 47 odsto višeprijava u odnosu na cjelokupnu prethodnu godinu, a kao posebno značajno ističu da je od ukupnog broja prijava zviždača svega oko četvrtine podnijeto anonimno.
– S obzirom na to da je i na kraju 2020. godine takođe registrovan pad procenta anonimnih prijava, to može ukazivati na porast povjerenja u rad institucije, odnosno povjerenja da će podaci o zviždaču biti zaštićeni – navodi se u analizi ASK-a.
Pročitajte još