Glasanje o nepovjerenju Vladi pokazaće ko je istinski za smjenu

    3 godine pre 430 pregleda Izvor: dnevne.me

Glasanje o inicijativi opozicije o nepovjerenju 42. Vladi pokazaće ko je stvarno za njenu smjenu, a ko igra dvostruku igru govoreći da je za smjenu, ali da neće da glasa sa opozicijom, ocjenjuje za Dnevne politički analitičar Srđan Vukadinović.

On ističe da je važnije od smjene Vlade da se stvari u tom smislu raščiste i jasno pokaže ko je istinski za smjenu.

Test za DF

Vukadinović smatra da je to i bio razlog inicijative koju je opozicija ponudila u namjeri da se prekinu kalkulacije o tome da je neko za pad Vlade, a neće da glasa o tome sa DPS-om. 

„Ovo je probni balon – test koji je kompletna opozicija poslala DF-u. Ovdje oni testiraju koliko je Front iskren u rušenju Vlade“, kaže naš sagovornik i dodaje da ostaje da vidimo da li će ova inicijativa biti podržana sa još jednim glasom (pored 40 opozicionih), koliko je neophodno.

„DF će biti najveći gubitnik ukoliko ova Vlada ostane, jer je ona pod dominantnom paskom Ambasade SAD, a američka ambasada i politika nikako ne žele DF u Vladi“, kaže Vukadinović, koji tvrdi da nikakva treća varijanta ne postoji.

„Postoje dvije varijante – stara ili nova vlada. Nikakvih uslovljavanja sa DPS-om i bez DPS-a. Ukoliko smjena ove Vlade ne prođe sa 41 glasom, onda bi stvar bila potpuno jasna – da ni DF ne želi novu vladu i da je to bila njihova najobičnija politička mimikrija, da su se igrali time pokušavajući da sakriju svoje slabosti. Očito, ukoliko se DF ne priključi glasanju za smjenu Vlade – biće jasno da su smjenom samo uslovljavali i plašili druge, u većini kojoj pripadaju, a zapravo su pokazali licemjerje i slabost jer nemaju kapacitet da bilo što urade“, ocjenjuje Vukadinović.

Moguć glas Ure

Sagovornik Dnevnih dodaje da aktuelna većina nema nikakve snage da bilo što promijeni kada su neke strateške stvari u pitanju.

Ovaj politički analitičar naglašava da onaj ko javno govori da će smijeniti Vladu, a ne učini to, nema političku budućnost.

Komentarišući ko će od poslanika većine glasati inicijativu o nepovjerenju Vladi, Vukadinović kaže da jedan glas može doći od Ure. 

„Očito je da se Demokrate puno ne miješaju u svoj posao, oni žele status kvo. I tamo postoje neki političari koji ovaj mapet šou više ne mogu da izdrže. Vjerovatno ih i njihov politički moral i dostojanstvo i politički kredibilitet dovodi u tu situaciju da je ta granica došla do kraja i da se više ovakvo neozbiljno ponašanje Vlade ne može trpjeti i da pritom i oni, ukoliko to ne podrže, mogu da budu veliki gubitnici“, kaže Vukadinović.

On smatra da je Ura sada u situaciji da možda može jednim dijelom politički da se „iskupi“ za sve one propuste koje je pravila od početka do danas. 

„Bila je poslušnik DF-a i većine i sa svoja četiri glasa slijepo podržavala sve one odluke koje su donošene sa 41 glasom i koje su štetile ili će štetiti Crnoj Gori – kao što je Zakon o slobodi vjeroispovijesti i neki drugi zakoni koji direktno udaraju u temelje države. Očekivano je, ukoliko Ura ima dogovor sa opozicijom, da ona bude konstituent nove vlasti“, dodaje Vukadinović.

Nema očekivanja od dogovora

Podsjeća da je bilo riječi da je aktuelni potpredsjednik Vlade i lider Ure Dritan Abazović glavni kandidat za budućeg premijera.

„Postoji mogućnost da dođe do formiranja nove vlade u kojoj će biti Ura i sadašnja opozicija od 40 poslanika i to bi onda bila značajna većina od 44 poslanika naspram 37“, poručuje Vukadinović i dodaje da, ukoliko Vlada padne sa 41 glasom i tu bude neko iz Ure – sasvim će biti jasno da DF nije želio promjenu Vlade i da slijedi politička situacija u kojoj će oni biti najveći gubitnici, jer „njih u svakoj narednoj situaciji neće biti u vlasti ko god bude formirao Vladu“.

Govoreći o dogovoru koji će DF saopštiti 10. decembra, tri dana prije sjednice Skupštine – 13. decembra, na kojoj će se glasati o povjerenju Vladi, Vukadinović kaže da ostaje pitanje da  li će neko ponovo uspjeti da ih ujedini u nekom religijskom objektu kao što je bio slučaj kada su trebali da formiraju Vladu.

„Ne treba očekivati puno od 10. decembra, jer ako je DF za izbor nove vlade, a Demokrate i Ura da ostane stara onda ne treba očekivati ništa dalje od sastanka“, tvrdi naš sagovornik.

Bez dogovora nema ni budžeta

Upitan o izglasavanju budžeta koji je takođe na dnevnom redu skupštinske rasprave, Vukadinović podsjeća da je DF najavio da neće glasati budžet i dodaje da ostaje da vidimo da li će taj 10. decembar donijeti neku promjenu po tom pitanju. 

„Ako se ne prihvate ti njihovi ultimativni zahtjevi, onda nema ni podrške budžetu“, dodaje on.

Prema njegovim riječima, budžet je jedna lijepa priča – šarena laž zbog svega onoga što se tamo programira i onaj ko kaže da treba glasati za budžet – taj direktno radi protiv građana Crne Gore.

„Taj budžet je onoliko realan i ostvariv sa svim onim povećanjima i beneficijama o kojima se govori koliko je i realna priča premijera Zdravka Krivokapića da onaj koji vjeruje može pogledom planine i brda da pomjera. Koliko neko živi u iluziji da može pogledom da pomjera planine, onda vjerovatno živi u iluziji da može čarobnim štapićem da stvori stotine miliona da bi se taj budžet ostvario. To je nešto što je nerealno i teško ostvarivo. Ali, hoće li proći, zavisi od dogovora o rušenju Vlade“, ocjenjuje Vukadinović.

Osvrnuo se i na godišnjicu Vlade, navodeći da je njen rezultat za proteklu godinu to što je broj nezaposlenih porastao za preko 10.000, cijena goriva za 14 puta, što je 70 zakona koje su predložili na čekanju, što šalju predloge akata u  skupštinsku proceduru u finansiranju nekih projekata, pa ih bez ikakve rasprave povuku…

„Ova Vlada je neozbiljna, nesigurna i teško može napraviti pomake u reformskom smislu kada je budžet u pitanju. Da bi se taj budžet ostvario u Vladi moraju biti autoritativni i odgovorni pojedinci da bi taj sistem mogao da funkcioniše. Ova Vlada ne uliva povjerenje ni većini koja je podržala, zbog čega je još prije nekoliko mjeseci izgubila njihovu podršku“, podsjeća Vukadinović.