POJEDINI GRAĐANI NEZADOVOLJNI ODNOSOM MEDICINSKOG OSOBLJA PREMA PACIJENTIMA U DOMU ZDRAVLJA PLJEVLJA

    3 godine pre 2355 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Opše je poznato da već dugi niz godina pljevaljskom zdravstvu nedostaje veliki broj zdravstvenih radnika, počevši od medicinskih sestara do lekara opšte prakse i specijalista. Iz tog razloga rukovodstva zdravstvenih ustanova iz Pljevalja se snalazi na različite načine da građanima Pljevalja obezbjedi adekvatnu zdravstvenu zaštitu.

Pritisak na i onako nedovoljan zdravstveni kadar je posebno pojačan sa početkom epidemije koronavirusa od marta 2020.godine i velikog broja oboljelih, koji su se javljali kod svojih izabranih doktora u Domu zdravlja,Kovid ambulanti i Opštoj bolnici Pljevlja.

Podatak da je ukupno obrađeno i izdato rješenja na području opština Pljevlja I Žabljak, u periodu od 01.01.2021. do 30.11.2021 godine za 5174 lica pozitivnih na COVID-19, govori dovoljno sam za sebe. Sa izuzetno velikim prilivom pacijenata za redovne preglede i pregleda u kovid ambulanti zbog oboljevanja od koronavirusa, javljali su se i problemi u kontaktima između pacijenata i medicinskog osoblja.

Redakciji portala „PV Informer“su se od prošle godine javljali pojedini građani za pomoć, nezadovoljni odnosom prema pacijentima, od strane srednjeg medicinskog osoblja i pojedinih lekara.

Problemi su se najvećim djelom odnosili na dugo čekanje u ambulantama, nepoštovanje zakazanih termina od strane medicinskog osoblja, ulazak na pregled preko reda, neljubaznost pojedinog medicinskog osoblja,prijetnje policijom,a od strane pacijenata i tužbama. Žalbe pacijenata su se odnosile i na nemogućnost da pacijenti budu pregledani kod svojih izabranih lekara u one dane kad njihovi izabrani doktori rade u Kovid ambulanti, pa su prinuđeni da mole druge izabrane doktore da ih prime na pregled ili da se jave na pregled u službu Hitne medicinske pomoći.

Redakcija portala je iako to nije u njenoj nadležnosti više puta uz svesrdnu pomoć i izuzetnu ljubaznost Branke Stanković,direktorice Doma zdravlja Pljevlja, povremeno rešavala probleme nastale između pacijenata i medicinskog osoblja.

Građani su se Redakciji portala javljali i zbog toga što se često dešava da moraju sami da kupuju terapiju da bi je mogli da prime u Domu zdravlja,zbog gubljenja uputa za preglede od strane medicinskog osoblja, dugog čekanja na specijalističke preglede, nedostatka pojedinih reagensa za laboratorijske analize, putovanja u druge centre zbog snimanja na skeneru, koji u Pljevljima nije u funkciji već godinu dana, nemogućnosti da predaju samo urin na analizu bez čekanja u redu sa onima koji trebaju da daju krv na analizu, kvara na liftu za osobe sa invaliditetom i slično.

Istovremeno bilo je i mnogih pohvala na rad srednjeg medicinskog osoblja, izabranih doktora i specijalista, kao i na rad medicinskog osoblja u Kliničko – bolničkom centru Podgorica , Domu zdravlja Ulcinj i još nekim medicinskim centrima gdje su građani Pljevalja silom prilika liječeni i gdje su bili oduševljeni ljubaznošću medicinskog osoblja i organizacijom rada u tim medicinskim ustanovama. Mnogi tvrde da takav odnos prema njima nikad nisu doživljeli u zdravstvenim ustanovama u Pljevljima.

Redakcija portala „PV Informer“ je na molbu svojih pratilaca portala, već nekoliko puta takođe objavljivala tekstove u kojima su pacijenti javno iznosili zahvalnost na rad medicinskog osoblja u Pljevljima, posebno na rad Kovid odjelenja Opšte bolnice Pljevlja.

Redakcija portala obavještava svoje pratioce kojima je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, odnosno pacijente koji nisu zadovoljni pruženom zdravstvenom uslugom ili postupkom zdravstvenog ili drugog radnika, neke zdravstvene ustanove, da mogu podnijeti prigovor, jer mediji nisu prava adresa za rešavanje sporova u zdravstvu.

Prigovor se podnosi direktoru zdravstvene ustanove ili ovlašćenom licu – zaštitniku prava pacijenata.

Prigovor se podnosi usmeno ili u pisanom obliku.

Po prigovoru pacijenta direktor ili zaštitnik prava pacijenata odmah, a najkasnije u roku o tri dana od dana podnošenja prigovora utvrđuje sve okolnosti i bitne činjenice u vezi sa navodima iznijetim u prigovoru i o tome obavještava podnosioca prigovora.

Obrazac prigovora možete skinuti u doc ili pdf formatu.

Samo informisan korisnik i davaoc zdravstvenih usluga garantuju partnerski odnos pacijenta i zdravstvenog radnika, jačanje samopoštovanja pacijenta, optimizam i vjeru u ozdravljenje.

Pacijent upoznat sa svojim pravima može aktivno da učestvuje u svom liječenju, a pacijentu upoznatom sa pravima osiguranika dostupnija je zdravstvena usluga. Dobro informisan pacijent tj.osiguranik doprinosi unapređenju kvaliteta i bezbjednosti zdravastvene zaštite, kao i da dobro informisan pacijent doprinosi unapređenju zaštite prava pacijenata.

Rad zaštinika prava pacijenata regulisan je Zakonom o pravima pacijenata koji je usvojen 2010.godine.U skladu sa Zakonom pacijentima se obezbeđuje jednako pravo na kvalitetnu i kontinuiranu zdravstvenu zaštitu u skladu sa njegovim zdravstvenim stanjem, opšteprihvaćenim stručnim standardima i etičkim načelima i uz poštovanje njegovih ličnih stavova.

Pored toga pacijentima se obezbeđuje pravo na:

  1. slobodan izbor doktora medicine ili doktora stomatologije;
  2. na informisanje i obavještavanje;
  3. na samoodlučivanje(slobodan izbor);
  4. uvid u medicinsku dokumentaciju;
  5. pravo da odbije da bude predmet naučnog ispitivanja i istraživanja;
  6. na drugo stručno mišljenje;
  7. privatnosti i poverljivost podataka o zdravstvenom stanju pacijenta;
  8. na blagovremenu zdravstvenu zaštitu;
  9. pravo na prigovor;
  10. na naknadu štete;
  11. na samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove.

Napomena

  • Anonimni prigovori,( izuzev opšteg informisanja osiguranika), se ne evidentiraju;
  • Prigovor podnosi pacijent ili član njegove uže porodice;
  • Odgovor se dostavlja podnosiocu prigovora u roku od tri dana;
  • Predmet prigovora, tj. razlog za njegovo podnošenje mora biti preciziran u pogledu vrste, vremena, mjesta i lica na koje se prigovor odnosiZaštitnik pacijentovih prava odgovor daje kao pravni savjet, mišljenje ili obavještenje o suštini i obimu konkretnog pacijentovog prava;
  • Pacijent nezadovoljan odgovorom na prigovor, može se obratiti pismenim putem Ministarstvu zdravlja Crne Gore.