Predstavljen sistem „Brže do ljekara“: Specijalisti će izdavati upute bez povratka kod izabranog doktora

    3 godine pre 607 pregleda Izvor: Portal DAN

Sistem „Brže do ljekara“ upravo to i znači, jer pacijent kada ode kod specijaliste na pregled ne ide ponovo kod izabranog, već mu specijalista zakazuje naredni pregled, saopštila je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović, na pres konferenciji koja je organizovana povodom predstavljanja novog sistema.

 – Ovim smo rasteretili izabrane ljekare u pisanju uputa, očekujem da će svaki ljekar imati tri sata više dnevno da se posvete pacijentima. Ovim vraćamo izabrane ljekare osnovnoj djelatnosti a to su pregledi. Oni nisu samo put do specijaliste, a ovim nam je jasmo da smo njih dodatno opteretiri. Međutim, ovim specijalista može u potpunosti posvetiti pacijentu. Ovim se skraćuje i vrijeme dijagnostike, posebno kad su u pitanju maligna oboljenja -naglasila je ministarka.

Kako je navela, prvi pregled kod specijaliste biće produžen na 20 minuta, a kod izabranog doktora sa 10 na 15.

Ona se zahvalila svima koji su učestvovali u ovom projektu..

Direktor Direktorata za digitalno zdravlje Aleksandar Sekulić je naveo da su zatekli neefikasan proces rada u zdravstvenom sistemu.

– Danas vam predstavljamo rezultate sveobuhvatne reforme na kojoj radimo. Cifre koje ćete čuti samo su početak digitalizacije našeg sistema. Izabrani ljekari neće više biti primorani da se bave papirima, a uskoro i pacijenti neće moći da se bave papirima, već će imati integrisani elektronski karton, Idemo fazno, sa ciljem da zdravstveni sistem bude digitalan – naglasio je on.

foto: Youtube, Screenshot

Direktorica KCCG Ljiljana Radulović je naglasila da se iz Doma zdravlja za deset dana uputi više od sedam hiljada uputa za pregled, a da su 80 odsto od ovog broja kontrole.

– Za deset dana ćemo uštedjeti pet hiljada pacijenata, a mjesečno 15 hiljada samo zbog uputa. Ovim građane štitimo nepotrebnih kontakata. Naš konačni cilj je zadovoljni pacijent, a to je teret koji moramo podnijeti. Vrijeme je da izabrani ljekari rade u punom sistemu u čemu ih je papirologija ranije sprječavala – kazala je ona.

Pokazali su i snimak šta znači ovaj sistem. Kako je objašnjeno nakon pregleda kod izabranog, pacijent odlazi kod specijaliste, a dalje upute specijalista daje na licu mjesta, pa pacijent ne mora ponovo da se vraća kod izabranog ljekara.

Liste čekanja

Direktorica KCCG Ljiljana Radulović, odgovarajući na pitanja novinara, navela je da na sajtu postoji lista čekanja za svaku uslugu koji centar ima.

Ona je i rekla da svaki ljekar ima pravo na dopunski rad, a dodala je da liste čekanja nemaju veze sa listom čekanja.

Ministarka zdravlja se osvrnula na epidemiološku situaciju i istakla da zahtijeva oprez.

– Uz najavud da se u cijeloj Evropi pominje omikron soj, mi moramo da brinemo o zdravlju građana, ali i o ostalim segmentima. Moramo biti dodatno oprezni, a odluke vezane za masovna okupljanja ne možemo donositi ad hok. Ova odluka je donijeta da bi svi koji učestvuju i dio su ovoga, mogu da se pripreme za ovu situaciju: Moramo da budemo oprezni – kazala je Borovinić Bojović odgovarajući na pitanja novinara.

Što se omikron soja tiče prate upustva Svjetske zdravstvene organizacije.

– U ovom trenutku nemamo podatke da li će biti zarazniji od delta soja. Imajući u vidu da se radi o velikom broju mutacijama, za očekivati je da će biti zarazniji od ranijih sojeva. Informacije koje smo dobili zahtjevaju dodatni oprez – dodala je ministarka.

Što se tiče vakcinacije djece mlađe od 11 godina, ministarka Borovinić Bojović je navela da će NITAG zasijedati i analizirati sva istraživanja koja su dostupna vezana za vakcinaciju najmlađih.

– Kada su u pitanju djeca do 12 godina mora da se sačeka odgovor NITAG-a koji treba da se izjasne – navela je ministarka.