U 15 časova u Pljevljima Sumpor dioksid dostigao rekord od 705,5 mg/m3 do sad ne zabilježen od kad traju mjerenja kvaliteta vazduha

    5 godina pre 1228 pregleda Izvor: PV Informer

Nastavljaju se ogromna satna prekoračenja sumpor dioksida u Pljevljima u vremenu od 12 do 16 časova kad koncentracije SO2 iz dana u dan obaraju rekorde po zagađenosti.

Reakcije nadležnog Ministarstva, opštine Pljevlja, Agencije za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore, Direktorata za životnu sredinu kao ni Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore nema.

Ne zna se ni izvor katastrofalnih prekoračenja sumpor dioksida u vazduhu iznad Pljevalja, dok pojedini veliki industrijski zagađivači koji sagorjevaju ugalj u velikim količinama tvrde da je zagađenje vjerovatno posledica prekograničnih faktora iako u okruženju nemamo ni jednog termoenergetskog izvora.

Začuđuje i pasivnost Kancelarije za životnu sredinu opštine Pljevlja, koja ni jednom nije preko zvaničnog sajta opštine Pljevlja obavjestila građane da li sprovodi neke aktivnosti, da od državnih organa dobije odgovore zašto su koncentracije SO2 u gradu povremeno katastrofalno visoke i opasne po zdravlje građana Pljevalja.

Srednje satne koncentracije sumpor(IV)-oksida na mjenim mjestima za sistematsko praćenje kvaliteta vazduha na mjernim mjestima moraju biti značajno manje od maksimalne granične vrijednosti za zaštitu zdravlja (granična vrijednost iznosi 350 µg·m3 i ne smije biti prekoračena više od 24 puta tokom kalendarske godine), dok je srednja dnevna koncentracija sumpor(IV)-oksida uspostavljena za zaštitu zdravlja (granična vrijednost iznosi 125 µg·m3), i ne smije biti prekoračena više od tri puta tokom kalendarske godine, dok prag obavještavanja građana iznosi 500mg/m3 ali moraju takve izuzetno visoke satne koncentracije biti zabilježene tri sata da bi nadležna Agencija obavjestila javnost Pljevalja i sve državne institucije.

Sumpor(IV)-oksid izaziva iritaciju pri udisanju, a vrlo visoke koncentracije mogu izazvati probleme sa disanjem. Astmatičari i hronični plućni bolesnici mogu biti izuzetno osjetljivi na negativne uticaje jako visokih koncentracija koje u ekstremnim slučajevima mogu izazvati astmatične napade. Sumpor(IV)-oksid direktno utiče na vegetaciju. U zavisnosti od količine sumpor(IV)-oksida koju biljke apsorbuju svojim nadzemnim djelovima u određenom vremenu, mogu se desiti različite biohemijske i fiziološke promjene na biljnom tkivu uključujući razgrađivanje hlorofila, smanjenje fotosinteze, povećanje respiracije i promjene u metabolizmu proteina. Niže, prizemne biljne vrste naročito su zbog svoje strukture osjetljive na sumpor(IV)-oksid..

Više od 67% emisija sumpor(IV)-oksida u Crnoj Gori potiče od sagorijevanja fosilnih goriva–uglja i mazuta u sektoru energetike. Drugi najznačajniji izvor je sagorijevanje u neindustrijskim ložištima, kao i sektor željezničkog, pomorskog, avio saobraćaja i upotrebe neputne mehanizacije (građevinske i rudarske mašine), koji ukupnim emisijama doprinose sa po 10%. Ostatak otpada na emisije iz sektora sagorijevanja u industrijskim ložištima i proizvodnih pricesa. Iz drumskog saobraćaja se emituje tek oko 0.3% sumpor(IV)-oksida. Kako je emisija sumpor(IV)-oksida najvećim dijelom posljedica sagorijevanja goriva, najbolja praksa za smanjenje emisija svodi se na mjere vezane za smanjenje potražnje za energentima sa visokim sadržajem sumpora, korišćenje alternativnih goriva i poboljšanje tehnika za smanjenje emisija.

Posebno začuđuje činjenica da se ovako visoke koncentracije SO2 dešavaju u doba dana kad zbog visokih vanjskih temperatura miruju individualna ložišta građana. Interesantno je da u ostalim crnogorskim gradovima u kojima se vrši mjerenje SO2 koncentracije u vazduhu ne prelaze 20mg/m3 pa je sasvim jasno koliko visoke koncentracije štetnih materija udišu građani Pljevalja i koliko su te koncentracije izuzetno opasne za zdravlje djece i rizičnih grupa.

Krajnje je vrijeme da nadležni u lokalnoj upravi prekinu zid ćutnje i obavjeste svoje građane šta čine da se utvrdi izvor zagađenja.