Poreska uprava (PU), na čijem čelu je Miomir M. Mugoša, u 2018. godini nije pravovoremeno sprovodila mjere prinudne naplate kod 19 poreskih obveznika čija poreska obaveza iznosi 15,8 miliona eura, što nije u skladu sa internim procedurama za sprovođenje mjera prinudne naplate. Takođe, PU nije izvršila sprovođenje svih predviđenih mjera prinudne naplate kod šest poreskih obveznika čija poreska obaveza iznosi tri miliona. Ovo je utvrdila Državna revizorska institucija (DRI) prilikom revizije završnog računa budžeta Vlade za 2018. godinu. U izvještaju nisu naveli u kojim to slučajevima Poreska uprava nije sprovela mjere prinudne naplate shodno procedurama, pa je „Dan“ te odgovore potražio od Poreske uprave.
– Imajući u vidu da član 16 Zakona o poreskoj administraciji propisuje institut poreske tajne, Poreska uprava nije u mogućnosti da podatke o pojedinačnim poreskim obveznicima objavljuje javno – kazali su „Danu“ iz PU.
Naglasili su da su kod svih poreskih obveznika, uključujući i obveznike obuhvaćene analizom Državne revizorske institucije za koje je dato izdvojeno mišljenje, preduzeli sve zakonom propisane mjere, pri čemu treba imati u vidu da, osim Zakona o poreskoj administraciji, koji predstavlja leks specijalis za pitanja oporezivanja, odredbe drugih propisa, kao što je Zakon o upravnom postupku, Zakon o reprogramu poreskog potraživanja i Uredbe o plaćanju poreskog duga imovinom utiču na postupanje poreskog organa, odnosno na dinamiku i vremenski okvir za preduzimanje mjera naplate.
– Naime, odredbe Zakona o upravnom postupku koje propisuju obavezu učešća stranke u postupku, saslušanja stranke u postupku, dostave rješenja o obavještenju o neizmirenim poreskim obavezama, koja prethodi preduzimanju mjera prinudne naplate, prolongiraju proces preduzimanja mjera, a posebno imajući u vidu da svaka mjera naplate podrazumijeva pravo stranke na žalbu, a samim tim i sprovođenje upravnog postupka po istoj. Takođe, Zakon o reprogramu poreskog potraživanja definiše uslove za ukidanje rješenja o reprogramu, nakon čega se može započeti postupak prinudne naplate. Treba pomenuti i da su neki od predmetnih obveznika u skladu sa članom 17 Zakona o budžetu za 2017. godinu i uredbom o naplati poreskih potraživanja imovinom poreskih obveznika podnijeli zahtjeve za plaćanje poreskog duga imovinom. Imajući u vidu da Ministarstvo finansija nije utvrdilo osnovanost podnijetih zahtjeva za plaćanje poreskog duga, u skladu sa članom 4 Uredbe o naplati poreskih potraživanja imovinom poreskih obveznika, odnosno pokrenuti postupak za plaćanje poreskog duga nije okončan, Poreska uprava nije donijela rješenja o ukidanju rješenja o reprogramu poreskog potraživanja – pojasnili su iz PU.
Usmjereni na efikasniju naplatu poreza
Kada je u pitanju negativni efekat postupanja Poreske uprave, naglašavamo da su sva postupanja Poreske uprave usmjerena upravo na što efikasniju naplatu poreza i širenje poreske osnovice u granicama zakonskih mogućnosti, a o čemu dovoljno govore rezultati naplate ostvarene tokom 2018. godine, koja je premašila plan za oko 70 miliona eura.
Dakle, Poreska uprava je kod svih poreskih obveznika preduzela sve zakonom propisane mjere za obezbjeđenje poreskog potraživanja, a cijeneći preporuke DRI, kao krovne institucije koja prati regulularnost rada državnih organa, u narednom periodu biće uloženi maksimalni napori da se efikasnost u naplati poreza podigne na još veći nivo, u skladu sa izrađenim Izvještajem o reviziji.
Pročitajte još