Iako je sjeverni region Crne Gore najsiromašniji i sa velikim brojem lica u stanju socijalne potrebe, velikim brojem građana bez zaposlenja i velikim brojem penzionera od kojih mnogi primaju minimalne penzije, narodne kuhinje postoje samo u središnjem i primorskom regionu države, dok ih na sjeveru nema,makar onih u organizaciji opštinskih vlasti i nadležnih državnih institucija.
Pomoć ugroženim porodicama se svodi na rijetke primjere dodjele toplih obroka pri pojedinim vjerskim zajednicama na sjeveru države i prikupljanju pomoći od strane lokalnih humanitarnih i privrednih organizacija, kao i pojedinaca.Uz njih je i Crveni krst koji pomaže u skladu sa mogućnostima.
U poslednje vrijeme pojedini pratioci portala „PV Informer“su postavljali pitanje Redakciji, zašto nema informacija o mogućnosti otvaranja narodne kuhinje u Pljevljima zbog veoma teške socijalne situacije u gradu sa ogromnim brojem penzionera sa najnižim penzijama i velikim brojem nezaposlenih lica registrovanih u Birou rada u Pljevljima, od kojih mnogi imaju i porodice i odavno su u zoni siromaštva.
U skladu sa tim Redakcija portala je kontaktirala Branku Danilović,direktoricu Centra za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak i od nje dobila informaciju da u Pljevljima ima 320 lica u stanju socijalne potrebe, kao i oko 1720 lica u stanju potrebe za njegom i pomoći, kao i oko 126 korisnika lične invalidnine, dok nadoknada roditelju ili staratelju se dodjeljuje za 112 lica. Dječiji dodatak prima 208-oro djece do 18-te godine i od nedavno 759 do navršene 6 godine. Centru za Socijalni rad se svaki mjesec prijavi oko 15 slučajeva bračnih nesuglasica i porodičnog nasilja. U Domove starih i ustanovama socijalne zaštite boravi 58 lica iz Pljevalja.
U Pljevljima živi oko 6700 penzionera od kojih njih oko 930 prima minimalnu penziju od 147 eura. Na pljevaljskom Birou rada po poslednjim podacima od prethodnog dana, nalazi se 2950 građana Pljevalja i taj broj je značajno veći u odnosu na prethodni period .Po riječima nadležnih porast broja nezaposlenih ne može se samo pripisati koronavirusu, već su razlozi mnogo dublji.
Željko Minić, sekretar Crvenog krsta Pljevlja tvrdi da oni čine koliko su njihove materijalne mogućnosti licima slabog imovnog stanja, kao i pripadnicima Romske populacije iz naselja na Trlici. Što se tiče mogućnosti otvaranja narodne kuhinje u Pljevljima navodi da je ona davne 1992.godine postojala u nekadašnjem hotelu Tara zbog velikog izbjegličkog talasa iz ratnih područja .Plate za kuvarice koje su spremale obroke je obezbjeđivala opština Pljevlja, dok su novčana sredstva za nabavku životnih namirnica za spremanje hrane obezbjeđivale međunarodne humanitarne organizacije. Ali ta narodna kuhinja je odavno zatvorena kao i sam hotel Tara.
Prema rijetkim podacima koje je moguće naći na društvenim mrežama na sjeveru Crne Gore ne postoji ni jedna otvorena narodna kuhinja, makar ne ona koju finansiraju lokalne uprave i državne institucije. Mali broj njih je pod otkriljem vjerskih zajednica i sa mogućnošću podjele toplog obroka za mali broj korisnika.
Za razliku od sjevernog regiona narodne kuhinje postoje u Podgorici, Nikšiću i nekim primorskim opštinama.Tako je u Podgorici u naselju na Koniku otvorena narodna kuhinja 13. jula 2011. godine. U kuhinji se priprema 700 obroka dnevno. Pravo na besplatan obrok imaju porodice, članovi porodice i lica pod starateljskom zaštitom koja se nalaze u stanju socijalne potrebe: korisnici materijalnog obezbjedjenja, dodatka za njegu i pomoć, lične invalidnine, kao i lica čija penzija ne prelazi visinu minimalne zarade u Crnoj Gori, i sl.
Prednost za dobijanje obroka, koji se služi od 13 do 16 sati svakog dana, imaju samohrana lica, koja zbog trajne promjene zdravstvenog stanja, invalidnosti ili starosti nijesu u mogućnosti da pripreme obrok; lica sa fizičkim, intelektualnim i senzornim invaliditetom, kao i sa teškim hroničnim ili malignim oboljenjima; lica bez prebivališta i smještaja (beskućnici, prolaznici i sl.).
Već dvije godine postoji i narodna kuhinja u Nikšiću. Za dvije godine postojanja Narodna kuhinja u Nikšiću obezbijedila je oko 200.000 obroka, te podijelila preko 4.000 humanitarnih paketa. Odlučili su da dvije godine postojanja obilježe tako što će ugostiti predstavnike lokalne uprave, svih političkih partija, ali i organizacija sa kojima dvije godine uspješno sarađuju.Trenutno imaju oko 290 korisnika i taj broj se kreće od 290 do 350. Imaju korisnike koji moraju da jedu lakšu hranu, njih oko 70, a za oko 90 korisnika hranu nose na kućnu adresu.
Ako računamo iskazano interesovanje građana za otvaranje narodne kuhinje u Pljevljima i lošu ekonomsku, zdravstvenu i socijalnu situaciju u gradu i sve veći procenat siromašnih građana, možda bi nadležni opštinski organi i nadležne državne institucije trebali početi razmišljati o otvaranju narodne kuhinje u Pljevljima, jer svi pokazatelji ukazuju na sve lošiji životni standard građana Pljevalja, koji se iz dana u dan usložnjava.
Pročitajte još