U Pljevljima se ovih dana mnogi građani prilikom kupovine osnovnih životnih namirnica suočavaju sa poskupljenjem proizvoda. Isti je slučaj sa vlasnicima mnogih trgovinskih i ugostiteljskih objekata u gradu, jer nove cijene isporučene robe poskupljuju cijene u njihovim prodajnim objektima.
Poskupljenje goriva, drva i brašna stvorili su značajne probleme pekarima i primorali ih da povećaju cijene za pojedine pekarske proizvode. Iz tog razloga su već neki pekari podigli cijene vekni koje isporučuju ćevabdžinicama, skuplji su i hljebovi od 250 grama koji sad koštaju 0,30 centi, dok cijena bureka košta 1.20 eura umjesto stare cijene od 1,00 eura. Cijena hljeba od 500 grama je ostala ista. Pojedini pekari hljeb od 300 grama naplaćuju 0,30 centi, a hljeb od 500 grama i dalje košta 0,50 centi. Cijene hljeba skaču ali je upitno da li je prati i potrebna gramaža pekarskih proizvoda, pa bi svakako tržišna inspekcija trebala utvrditi da li je sve u skladu sa propisima.
Postoje i one pekare koje još nisu podigle cijene svojih proizvoda ali se spremaju da povećaju cijene zbog značajnog poskupljenja brašna. Tako u mnogim prodajnim objektima džak brašna od 25 kg. košta oko 12 eura a prodavci tvrde da će cijena brašna još da raste. Ipak u većim marketima još se mogu naći zalihe brašna od jednog kilograma po akcijskim cijenama.
U pojedinim privatnim prodajnim trgovinskim objektima zabilježene su i nove cijene pljevaljskog sira u kojima je nova cijena sira 4,50 eura umjesto 4,00 eura, koliko je još u većini prodajnih objekata. Poskupljale su i cijene ogrevnog drveta, pa cijena metra trupaca ogrevnog drveta je 30 eura, a metra cijepanih drva 40 eura. Značajno su veće i cijene goriva.
Nova poskupljenja su stvorila velike probleme i vlasnicima ugostiteljskih objekata zbog poskupljenja pekarskih proizvoda, mesa, ulja, priloga uz hranu, pića, kao i zbog poskupljenja goriva, posebno za vlasnike objekata koji vrše dostavu hrane.
Po riječima predstavnika Udruženja ugostitelja iz Pljevalja nove cijene su izazvale velike probleme oko održivosti starih cijena, pa razmišljaju da se u udruženju održi sastanak i zauzme zajednički stav oko visine novih cijena u njihovim ugostiteljskim objektima. Smatraju da su posebno ugroženi vlasnici restorana, ćevabdžinica i picerija zbog značajnog povećanja cijena proizvoda koje utiču na formiranje cijene njihovih usluga, a bez kojih ne bi mogli obavljati prodaju hrane.
Vlasnici trgovinskih objekata tvrde da su prilikom isporuke nove naručene robe primjetna mnoga poskupljenja prehrambenih proizvoda. Nove su cijene ulja, šećera, brašna, mesa i mnogih drugih prehrambenih proizvoda koji značajnu utiču na standard građana i njihovu kupovnu moć. Povećane su i cijene pojedinih poljoprivrednih proizvoda.
Smatraju da bi državni organi trebali što prije da reaguju, jer će povećane cijena i povećanje inflacije značajno obezvrijediti inače slab životni standard velikog broja građana Pljevalja, zbog povećanja cijena osnovnih životnih namirnica, jer njihov rast ne prati povećanje plata i penzija.
Pročitajte još