Crna Gora – BEZ POSLA preko 7.000 ljudi sa diplomom fakulteta

    3 godine pre 587 pregleda Izvor: kolektiv.me

Na evidenciji nezaposlenih Zavoda, trenutno se nalazi 7.474 visokoškolca, odnosno 13,7% od ukupnog broja nezaposlenih, saopšteno je iz Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG).

Samo u ovoj godini, poslodavci su oglasili preko 17.000 slobodnih radnih mjesta, a najviše su tražena srednjoškolska zanimanja – od nekvalifikovanih do polukvalifikovanih radnika.

Ipak, na listu traženih zanimanja našli su se i doktori medicine.

“U ovoj godini, poslodavci su Zavodu prijavili ukupno 17.146 slobodnih radnih mjesta. Najviše su tražena srednjoškolska zanimanja – 9.101 ili 53,1% od ukupnog broja prijavljenih slobodnih radnih mjesta zatim nekvalifikovani i polukvalifikovani radnici – 4.613 prijavljenih slobodnih ranih mjesta ili 26,9% i prijavljeno je 3.432 slobodna radna mjesta za visokoškolce što čini 20% od ukupno prijavljenih slobodnih radnih mjesta. Posmatrano po zanimnjima, najviše su traženi konobari, sobarice, prodavci, pomoćni ugostiteljski radnici, kuvari, zatim doctor medicine, medicinski tehničar/sestra, diplomirani ekonomista, itd”, ističu iz ZZZCG.

A koliko su pojedinci zainteresovani za posao u struci, i da li ima i onih koji odbiju ponuđeni posao preko Zavoda?

Kako iz ZZZCG objašnjavaju za naš portal, sva nezaposlena lica prijavljena u evidenciju Zavoda za zapošljavanje u obavezi su da traže posao kao i da prihvate posao ponuđen posredovanjem Zavoda.

S obzirom na današnje vrijeme, kada je do posla teško doći, rijetki su oni koji odbiju posredovanje u zapošljavanju.

“Pod ponuđenim odgovarajućim radnim angažovanjem podrazumijeva se posao koji odgovara nivou kvalifikacije i stručnoj osposobljenosti nezaposlenog lica. U današnje vrijeme, kada je veoma teško doći do posla, rijetke su situacije da nezaposleno lice odbije posredovanje u zapošljavanju. Ukoliko se to desi, evidentni razlozi odbijanja su posledica neodgovarajućih uslova koje poslodavac nudi, kao što su: neadekvatna naknada, loši uslovi rada, prekovremeni rad bez nadoknade, zapošljavanja van mjesta prebivališta i sl. Interes poslodavaca je da u što kraćem roku obezbijede neophodan kadrar, a zaposlenih da dobiju što bolje uslove za rad, što nije lako uskladiti. Svjesni da i pored velikog broja nezaposlenih lica ne možemo odgovoriti svim zahtjevima poslodavaca, posebno kada traže kadrove sa specifičnim znanjima i vještinama, Zavod kroz mjere aktivne politike zapošljavanja  pokušava da prevaziđe ovaj problem i obezbijedi adekvatan kadar”.

Prema podacima ZZZCG, u posljednjih godinu dana kod većine zanimanja ponuda prevazilazi tražnju.

Međutim, ima i onih oblasti gdje radne snage ne fali, ali fali radnih mjesta. To je zabilježeno u ugostiteljstvu i turizmu, kod zanimanja kao što su sobarica, konobar, pomoćni kuvar… ali i kod visokoškolskih zanimanja – profesor matematike, fizike, doktor medicine.

“Ako posmatramo kretanja na tržištu rada u toku poslednje godine dana, možemo zaključiti da kod većine zanimanja ponuda radne snage, u manjoj ili većoj mjeri,  prevazilazi prijavljenu tražnju. Ipak, kod nekih zanimanja zabilježena je veća tražnja od ponude.Tako je veća tražnja od ponude zabilježena, uglavnom, kod nekih zanimanja ugostiteljstva i turizma – sobarica, pomoćni ugostitelj, server, točilac pića, konobar, pomoćni kuvar itd. Isto tako i kod nekih građevinskih zanimanja bilježi se veća tražnja od ponude – građevinski manipulant, pomoćni građevinski radnik i slično. Kod visokoškolskih zanimanja veća tražnja od ponude bila je kod zanimanja profesor matematike, doctor medicine, profesor fizike, zanimanja informaciono konunikacione tehnologije, neka zanimanja iz domena muzičkog obrazovanja, itd.”.

Trenutno je u Crnoj Gori bez posla preko 54.000 lica.

Shodno broju stanovnika, nezaposlenih je najviše u Glavnom gradu – Podgorici, a zatim u Nikšiću i Rožajama.

Najveće povećanje nezaposlenosti zabilježeno je u Šavniku. Sa druge strane, u Kotoru je evidentirano neznatno smanjenje broja nezaposlenih na evidenciji Zavoda.

“Od 54.507 nezaposlenih lica koliko ih je trenutno na evidenciji Zavoda, najviše ih je u Podgorici -11.939, zatim Nikšiću – 5.814, Rožajama -5.228 nezaposlenih itd. Najmanje u Šavniku – 118, Žabljaku – 162. Ukupan broj nezaposlenih u Crnoj Gori, u odnosu na isti period prethodne godine povećan je za 25,4%. Najveće procentualno povećanje nezaposlenosti, zabilježeno je u  Šavniku -55,3%, Tuzima – 53,4%, Nikšiću – 39,7%, Bijelom Polju 38,6%. Sa druge strane, u opštini Kotor zabilježeno je smanjenje broja nezaposlenih na evidenciji Zavoda za 1,7%, u opštini Herceg Novi broj nezaposlenih je ostao na nivou njihovog broja u istom periodu prethodne godine, dok je u Petnjici zabilježeno povećanje od 8,9%”, zaključili su iz ZZZCG.