Društvene mreže Fejsbuk i Instagram nisu radile juče gotovo osam sati, a problem je riješen nekoliko minuta pred ponoć.
Na sajtu koji prati rad društvenih mreža Downdetector.com, objavljeno je da je zabilježeno više od 30.000 incidenata.
Korisnici su masovno prijavljivali da ne mogu da otvore ni Fejsbuk, ni Instagram.
Sličan problem prijavilo je i više od 20.000 korisnika aplikacije Vocap, navodi Rojters.
Zvaničnog objašnjenja šta se desilo još nema.
Sajt Downdetector prati kvarove sakupljajući izvještaje o statusima korisnika na osnovu žalbi koje oni podnose na tim platformama.
Pad društvenih mreža mogao bi da utiče na veliki broj korisnika, a agencija AFP navela je da su se prvi na probleme požalili korisnici u gusto naseljenim područjima oko Vašingtona u Americi i Pariza u Francuskoj.
„Svjesni smo da neki korisnici imaju probleme sa Vocapom u ovom trenutku“, navodi se u poruci na zvaničnom Tviter profilu platforme.
„Radimo na tome da se stvari vrate u normalu i veoma brzo ćemo obavijestiti javnost kako napredujemo“, dodaje se u saopštenju.
Prethodni incident ovih razmera kompaniji Fejsbuk dogodio se 2019, kada korisnici skoro 14 sati nisu mogli da pristupe toj društvenoj mreži i ostalim njenim aplikacijama.
Stručnjaci za mreže nagađaju da se možda radi o grešci sa DNS-om.
DNS se često upoređuje sa adresarom ili telefonskim imenikom za internet.
On ukazuje intenet pretraživačima na računarski sistem koji opslužuje veb lokaciju koju traže.
Prethodni problemi sa baznim internet sistemom (DNS) ranije ove godine su već dovodili do čestih prekida u radu nekoliko velikih sajtova.
U jednom od tih slučajeva pokazalo se da je do pada platforme došlo kada je jedan korisnik promijenio sopstvena podešavanja, izazvavši softversku grešku koja je uticala na veliki broj veb adresa.
Rijetko se dešava da takvi problemi utiču na tehnološkog giganta kao što je Fejsbuk ili da, ako i dođe do ovakvog incidenta, on ne bude riješen u kratkom roku.
Iako postoji i ta mogućnost, malo je vjerovatno da je incident posljedica hakerskog napada, navodi se u tekstu agencije AFP.
Masovni napad na neke od najpopularnijih svjetskih sajtova zahtijevao bi koordiniranu akciju moćnih kriminalnih grupa ili veoma inovativne tehnike.
Do prestanka rada Fejsbuka došlo je samo dan pošto je uzbunjivačica iz te kompanije na američkoj televiziji objavila da čelni ljudi znaju kako njihovi proizvodi potpiruju širenje mržnje i imaju loš uticaj na mentalno zdravlje djece.
Reakcije na Tviteru
Problem sa radom nekih društvenih mreža, doveo je do reakcija na drugim platformama, kao što je Tviter.
Čak je i sa zvaničnog naloga ove mreže upućena jedna šaljiva poruka u trenucima kada se konkurencija bori sa problemima.
„Dobar dan, bukvalno svima“, stoji na Tviteru.
Pročitajte još