Za otprilike sedam mjeseci, koliko je prošlo od kada su 17. februara u Crnu Goru stigle prve vakcine, potpuno imunizovanog stanovništva je jedva nešto više od 31 odsto. Pobjeda je nedavno objavila projekciju da ćemo tempom kojim „napredujemo“ minimum potreban za sticanje kolektivnog imuniteta, 70 odsto potpuno imunizovane populacije, dostići tek u decembru naredne godine.
Početkom ove godine iz Vlade smo dobijali optimistične projekcije da će u Crnoj Gori do aprila biti vakcinisana polovina populacije. Te projekcije su se mijenjale kako je prolazilo vrijeme. Na početku masovne vakcinacije, početkom maja, ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović, koji se danas kune u „brutalnu turističku sezonu“, optimistički je prognozirao da ćemo do juna ostvariti zacrtani cilj koji je Krivokapić prije tri dana obećao američkom predsjedniku da će biti ispunjen tek naredne godine u ovo vrijeme.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović još je krajem decembra prošle godine najavljivala da početak vakcinacije možemo očekivati u drugoj polovini januara. Kasnije je, 20. januara ove godine, najavila da će do kraja tog mjeseca u Crnu Goru stići dovoljan broj vakcina.
Planiramo da započnemo imunizaciju sa Fajzer vakcinom i da se ubrzo nastavi sa ruskom i kineskom, govorila je tih dana ministarka.
– Želimo da građani ne budu u mogućnosti da se vakcinišu samo sa jednom vakcinom, nego da obezbijedimo različite vakcine koje su jednako dobre i bezbjedne – istakla je Borovinić-Bojović, gostujući u Jutarnjem programu TVCG tog 20. januara.
Do kraja januara, ne da nije stigao dovoljan broj vakcina za početak imunizacije stanovništva i to od tri proizvođača, već nije stigla nijedna. I tako, dok je u međuvremenu odbijena donacija 10.000 kineskih Sinofarm vakcina od grčkog biznismena Petrosa Statisa, i dok je ministarka objašnjavala da je namjera zdravstvenih vlasti da u Crnoj Gori imunizacija započne vakcinom koja je odobrena u zemljama Evropske unije, u Crnu Goru su tek 17. februara, uoči nikšićkih lokalnih izbora, stigle prve vakcine. I to, neznatna količina.
Premijerka Srbije Ana Brnabić lično, uručila je isporuku od 2.000 doza ruskog Sputnjika V, donaciju Srbije, predstavnicima Vlade Crne Gore na podgoričkom aerodromu. Tri dana kasnije, prvu vakcinu primio je šesdeset šestogodišnji korisnik Doma starih u Risnu.
I tako je krenulo, sporo, ali je krenulo. U narednih 15-ak dana stiglo je još dva puta po 5.000 Sputnjik V vakcine kao i prva isporuka kineske Sinofarm vakcine u količini od 30.000 komada. Ni Aleksandar Vučić nije zaboravio da pošalje drugu turu od 2.000 Sputnjika V za revakcinaciju. Krajem marta proradio je i Kovaks sistem kada je Crnoj Gori isporučeno 24.000 Oksford -Astra Zeneka vakcine.
Masovna imunizacija je kasnila mjesecima i počela je tek 4. maja. Danas je Crna Gora u grupi zemalja, kada se gleda procenat imunizovanog stanovništva u donjim djelovima tabele. Iako se naše zdravstvene vlasti „ubijaju“ da prikažu podatke kao izuzetno povoljne i da znaju što rade, ipak je nepodijeljeni utisak u javnosti, već mjesecima, da je struka gurnuta u zapećak i da su upravljanje epidemijom preuzeli ekonomisti, prvi saradnici premijera Krivokapića.
Rezultati takovog pristupa, otvorenost granica bez ikakvih epidemijskih kriterijuma da bi se ostvarilo punjenje budžeta tokom turističke sezone, rezultiralo je stotinama izgubljenih života tokom avgusta i septembra.
Danas je Crna Gora u situaciji da uništava preko 20.000 doza Astra Zeneka vakcine zbog isteklog roka. Iz Ministarstva zdravlja juče potvrđeno da će narednih dana biti spaljeno ukupno 21.360 doza ove vakcine, od kojih je skoro polovina, 10.000 doza, dobijeno kao donacija, a ostatak plaćeno kroz Kovaks mehanizam.
Pročitajte još