Razić: Vlada brutalno krši prava građana

    3 godine pre 19228 pregleda Izvor: Portal DAN

Advokatica Ana Razić ocijenila je u izjava za „Dan“ da Vlada novim setom mjera za sprečavanje širenja korona virusa nastavlja da najbrutalnije krši Ustav i zakone ove države i neprikosnovena prava i slobode njenih građana. Ona ističe da je više od toga brine činjenica da sve te mjere, o kojima od početka nema nikakve naučne, stručne ili pravne polemike, nonšalantno prolaze, a da se zvanično deklarisani institucionalni zaštitnici ljudskih prava i sloboda „jednostavno prave mrtvi“. Razić podsjeća da Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, kao ni Programom obaveznih imunizacija stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti, nije propisana obavezna imunizacija stanovništva Crne Gore od virusa kovid-19.

– Pošto vakcinacija od kovid-19 nije obavezna, potpuno je jasno da Vlada svakim novim setom represivnih mjera nasilno propagira diskriminaciju nevakcinisanih građana Crne Gore, i to znatno više od polovine populacije. Naravno, sve sa ciljem da, kako nedavno reče naš premijer, koji inače nije vakcinisan, ispratimo globalni cilj – 70 odsto vakcinisane svjetske populacije. Na taj način Vlada direktno krši odredbu člana 8 Ustava Crne Gore, člana 14 Evropske konvencije o ljudskim pravima, a naročito član 1 Protokola 12 Evropske konvencije koji propisuje opštu zabranu diskriminacije – ukazala je Razić.

Razić; foto: DAN

Ozbiljno razmisliti o posledicama

Razić apeluje na nadležne organe i Vladu da ozbiljno razmisle o mogućim posledicama vođenja ovakve diskriminatorske i opasne zdravstvene politike, bazirane na drastičnom kršenju elementarnih ljudskih prava, ukoliko kao država pretendujemo na epitete pravna i demokratska.

– Isto tako, apelujem da se u Crnoj Gori konačno otvori stručni dijalog na temu cijele situacije sa pandemijom Kovid-19 i mjerama za njeno suzbijanje, jer građani nakon godinu i po dana konačno imaju pravo da čuju slobodno izraženo različito mišljenje i stavove o pitanjima od javnog interesa i velikog društvenog značaja – naglasila je Razić.

Zato, kako je dodala, propisane zabrane i uskraćivanja građanima brojnih usluga neophodnih za normalno funkcionisanje i slobodan život, a koje su uslovljene posjedovanjem i pokazivanjem digitalne kovid potvrde, predstavlja apsolutnu diskriminaciju građanina po osnovu ličnog svojstva, odnosno statusa, koja je izričito i strogo zabranjena Ustavom i ratifikovanim međunarodnim ugovorima.

– Isto tako, postavlja se pitanje da li su „redari“, odnosno „odgovorne osobe za poštovanje mjera“ koje odrede pravno lice ili preduzetnik angažovani shodno odredbama Zakona o zaštiti lica i imovine i koja su tačno njihova ovlašćenja. Međutim, čak ni u slučaju da ispunjavaju prethodno pomenuti kriterijum oni nemaju niti mogu da imaju zakonsko pravo da od građana traže podatke o njihovom ličnom zdravstvenom stanju, koji su po zakonu tajni – objašnjava Razić.

U tom smislu, kako je ukazala, i zaposlenima kod poslodavaca koje trenutno pogađaju nove mjere masovno se krši ustavno pravo na rad, diskriminacijom po osnovu (ne)posjedovanja digitalne kovid potvrde.

– Naglašavam da će Ustavni sud Crne Gore vrlo brzo imati priliku da se izjasni po pitanju ustavnosti navedenih mjera, iako se postavlja opravdano pitanje zašto taj sud, u skladu sa odredbom člana 55 Zakona o Ustavnom sudu, do sada sam nije pokrenuo postupak za ocjenu saglasnosti navedenih mjera sa Ustavom i zakonom – ističe Razić.