NVO Green Home, kao i većina građana Crne Gore, zatečena je brojnim javnim saopštenjima predstavnika energetskog sektora u Crnoj Gori, koja su tokom prethodnih dana obasipala medije.
Ne umanjujući kompleksnost i složenost trenutne situacije i cjelokupnog procesa energetske i pravedne tranzicije sa kojom se kao društvo suočavama na putu evropskih integracija, ipak moramo da reagujemo na fenomen međuinstitucionalnog nerazumijevanja i odsustva zajedničkog djelovanja na rješavanju problema u ovom sektoru.
Sa druge strane, nismo primijetili da su se predstavnici energetskog sektora tokom ekonomsko-tehničkih opservacija referencirali na ljudske gubitke, koji su prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori procijenjeni na 250 prijevremenih smrti i 140 prijema u bolnicu uslijed prekomjernog zagađenja vazduha na godišnjem nivou.
Pljevlja kao energetski centar Crne Gore obezbjeđuju energetsku i ekonomsku sigurnost našem društvu, međutim ovaj grad polako postaje mjesto sa rekordnim trendom napuštanja mladih osoba i poražavajuće niskim upisom djece u osnovnim školama, do čega sigurno nije dovela „ekonomska sigurnost“ koju pruža rudarsko-energetski kompleks.
Zbog svega navedenog, a u cilju pronalaženja najboljih rješenja neophodno je donijeti sistematsku i održivu strategiju budućih koraka. Model za postizanje ovog cilja je otvoren dijalog između institucija, stručne zajednice, građana i civilnog sektora. U vezi sa tim predlažemo vam da za početak sjednete za isti sto i ponudite građanima Crne Gore dugoročna rješenja, sa kojima ćemo kao društvo prevazići situaciju u kojoj smo se našli višegodišnjom nebrigom i odlaganjem prioritetnih stvari.
Pročitajte još