Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović detaljnije je elaborirao svoju jučerašnju objavu na tviteru da je ekonomski oporavak Crne Gore vidan, uz komparativnu tabelu koju je priložio za 2020. i 2021.
Danas dodaje da je napredak vidljiv i u odnosu na 2019.
Njegovo saopštenje prenosimo integralno:
Ekonomski oporavak u CG u prethodnih par mjeseci je vidan. Nakon najvećeg pada ekonomije u modernoj istoriji CG od 15% u prošloj godini, ove godine se očekuje rast od 10%. Ovo je u najvećem dijelu rezultat turističke sezone koja je premašila očekivanja.
Nakon što su u prošloj godini prihodi od turizma bili na svega 13% od onih iz 2019. godine, tj. 144mn eura, prema podacima sa kojima Vlada raspolaže – planirani ovogodišnji prihodi od turizma, u iznosu od oko 700mn eura već su ostvareni na kraju III kvartala.
Bilježi se oporavak i izvoza roba, pa je tako u prvom polugodištu 2021, on iznosio 240mn eura, što je za 33% veće u odnosu na isti period prošle godine. Oporavak ekonomske aktivnosti – snažno je djelovao na stabilizaciju javnih finansija.
Nakon deficita budžeta od 11% BDP-a u prošloj godini, Vlada očekuje da deficit ove godine bude ispod 3% BDP-a, što je nevjerovatan rezultat imajući u vidi da Vlada nakon teškog stanja koje je naslijedjeno nije pristupila povećanju poreza ili smanjenju plata i penzija!
Primjera radi, deficit budžeta za period jun-avgust 2020. godine iznosio je skoro 150mn eura, a ove godine u istom periodu je ostvaren suficit u procijenjenom iznosu od 100mn eura. Ovakav rezultat je značajno veći i od 2019. godine!!!
Ovako dobri parametri u dijelu realizacije budžeta, koji su izmedju ostalog rezultat i transparentne i odgovorne rashodne strane (nakon usvajanja prvog programskog budžeta u CG) – doveli su do pada nivoa javnog duga, sa 103% BDPa u decembru 2020. na 88% u julu 2021.
Oporavak privrede je reflektovan i na bankarski sektor, pa tako imamo rast ukupnih depozita za skoro 400mn eura u poredjenju sa decembrom 2020. godine. Ovakav rast depozita, zajedno sa mjerama Vlade koje se tiču podrške bankarskom sektoru u dijelu kreditne linije od Banke Savjeta Evrope i predvidjenog osnivanja Kreditno garantnog fonda, uz kontinuiranu ulogu IRF-a, znači više novca za kreditiranje privredne i stanovništva i dalju podršku ekonomskog oporavka zemlje.
Sve ovo gore pomenuto je dalo osnovu Vladi da realizuje mjere iz socijalne politike – a prije svega uvodjenje dječjeg dodatka za djecu predškolskog uzrasta, besplatne udžbenike za osnovce, kao i podršku socijalno ugroženim gradjanima u okviru paketa podrške.
Socijalni dijalog sa sindikatima i poslodavcima već je rezultirao povećanjem minimalne zarade na 250eur, i najave uvodjenja neoporezivog dijela dohotka u iznosu ne manjem od 100e od početka naredne godine. Djela a ne riječi – slogan je ove Vlade!
Pročitajte još