ISTRAŽIVANJE na sjeveru CG: Svako SEDMO dijete NIJE VAKCINISANO

    5 godina pre 507 pregleda Izvor: kolektiv.me

Ključni nalazi MIKS istraživanja Zavoda za statistiku (MONSTAT) i Unicefa, koje je rađeno 2018. godine, pokazalo je da na sjeveru vakcinu nije primilo 15 odsto djece mlađe od pet godina, dok čak 63 odsto najmađih ne ide u vrtiće.

Na regionalnoj konferenciji u Beranama predstavljeni su ključni nalazi ovog istraživanja za sjeverni region Crne Gore koji pokazuju da je situacija na sjeveru bolja nego u drugim regionima kada je riječ o dojenju i vakcinaciji djece.

“U ovom dijelu Crne Gore je najveća stopa dojenja – 39 odsto beba su podojene tokom prvog sata nakon rođenja na sjeveru Crne Gore, što je 15 procentnih poena više u odnosu na nacionalni prosjek (24 odsto)”, ističe se u istraživanju.

Na sjeveru roditelji manje oklijevaju kada je u pitanju vakcinacija djece.

“Samo 15 odsto majki djece mlađe od 5 godina je u nekom trenutku u sjevernom regionu odbilo da vakciniše svoju djecu iz raznih razloga – uglavnom zato što su djeca u tom trenutku bila bolesna, ali i zbog sumnji u pogledu vakcina. Ovaj procenat na sjeveru je niži od nacionalnog prosjeka (27 posto) za 12 procentnih poena”, navodi se u istraživanju.

Bez obzira što su mnogi indikatori vezani za zdravstveno stanje, navike i ponašanja u vezi sa zdravljem znatno bolji u sjevernom regionu nego u ostatku države, takva situacija, nažalost, nije slučaj kada se radi o testiranju na HIV.

“Uprkos postojanju razvijene mreže i servisa za besplatno, dobrovoljno i anonimno testiranje i savjetovanje o HIV-u, na sjeveru države je ovu mogućnost iskoristilo samo 0,9 posto ispitivanih muškaraca i 0,2 posto ispitivanih žena starosti 15-49 godina”, navode iz Unicefa.

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić kazao je da zahvaljujući podacima iz MIKS-a, zdravstvenom sistemu je jasno šta je potrebno uraditi i koje je promjene neophodno izvršiti kako bi se povećala iskorišćenost postojećih servisa i unaprijedilo testiranje i rano otkrivanje HIV infekcije koje je ključ uspješne sekundarne prevencije i ranog započinjanja terapije.