Ko su najveći dobitnici i gubitnici prelaznog roka

    3 godine pre 392 pregleda Izvor: pobjeda.me

Navijači su nedavno počeli da se vraćaju na tribine poslije zabrana vezanih za korona virus, prihodi klubova od ulaznica, stadionskih tura i prodaje dresova drastično su smanjeni u kovid eri, ali se uprkos svim problemima jedna stvar nije značajno promijenila – kupovna moć najmoćnijih u fudbalu.

,,Ludi“ ljetnji prelazni rok završio se u utorak u ponoć, a ponudio je pravi spektakl na tržištu.

Činjenica da su dvojica, vjerovatno, najboljih fudbalera u istoriji – Lionel Mesi i Kristijano Ronaldo, u razmaku manjem od 20 dana promijenili klubove – govori sve.

Mrak na ,,Kamp Nouu“

Mesijev odlazak učinio je Barselonu najvećim gubitnikom prelaznog roka.

Prije samo dvije godine, Barselona je bila na vrhu rang liste fudbalskih klubova po prihodima, koji je iznosio rekordnih 840,1 milion eura. Sada imaju dug od oko 1,3 milijarde eura, naveo je Goal.com.

Nije korona virus izazvao finansijski lom na ,,Kamp Nouu“, već ga je samo – razotkrio. Bivši predsjednik kluba Đozep Marija Bartomeu tvrdio je da nije problem to što je mnogo više od 70 odsto budžeta išlo na plate igrača.

– UEFA i španska liga daju preporuke, ali niko ne postavlja gornju granicu za plate. Mi smo iznad preporučene crte, ali važno je biti održiv – govorio je Bartomeu.

Koliko je bio u pravu, pokazalo je ovo ljeto.

Barselona je izgubila Lionela Mesija, iako je argentinski čarobnjak pristao na smanjenje plate za 50 odsto.

Otišao je u Pari Sen Žermen – bez centa obeštećenja. Ni to nije bilo dovoljno za Barsinu finansijsku stabilnost, pa su i drugi plaćeniji igrači morali da rediguju ugovore kako bi klub mogao da registruje pojačanja – Memfisa Depaja, Serhija Aguera i i Erika Garsiju.

,,Blaugrana“ je potom u smiraj prelaznog roka dozvolila Antoanu Grizmanu da se vrati u Atletiko. Prvo na pozajmicu, pa narednog ljeta za otkup ugovora od 40 miliona.

A koštao ju je za protekle dvije sezone, računajući obeštećenje i plate, znatno više od 100 miliona evropskih novčanica.

Francuza je zamijenio Luk de Jong, koji je postigao 10 pogodaka u 69 nastupa u španskoj ligi noseći dres Sevilje, koja ga je bez mnogo žala pozajmila Barseloni.

Ima se, troši se

Neosporni kralj tek završenog prelaznog roka je Pari Sen Žermen.

,,Sveci“ i njihovi arapski vlasnici nijesu obilježili ,,pijacu“ samo dovođenjem Mesija, već su u ,,grad svjetlosti“ stigli i Đanluiđi Donaruma, Serhio Ramos, Žoržinjo Vajnaldum, Nuno Mendeš i Ašraf Hakimi.

Umješnost sportskog direktora Leonarda i njegovih saradnika ne ogleda sa samo u broju atraktivnih pojačanja, već i u tome što su obeštećenje platili samo za Hakimija (,,tričavih“ 60 miliona eura Interu), te nadoknadu za pozajmicu Mendeša (sedam miliona Sportingu).

PSŽ je bez dileme najveći dobitnik prelaznog roka, iako u svojim redovima ima jednog od gubitnika ,,merkata“ – Kilijana Mbapea (22), koji se do posljednjeg časa nadao da će otići u Real Madrid, omiljeni klub iz djetinjstva.

Ipak, odbijanjem da ga proda, PSŽ je pokazao da je vjerovatno jedini klub na svijetu koji uopšte ne zavisi od bilo koje svote novca.

Klub iz Pariza je na kraju avgusta mogao da priušti da jednu od najvećih svjetskih zvijezda ne proda za čak 200 miliona eura. Mbape će imati priliku da narednog ljeta pređe u redove najtrofejnijeg španskog kluba bez obeštećenja, kada mu istekne ugovor.

Takođe, na ovaj način pariski ,,sveci“ žele da poruče Mbapeu koliko im je bitan, nadajući se da će do juna naredne godine ipak potpisati novi ugovor.

Klub ima više od 30 seniora na platnom spisku, mnogi od njih neće imati bilo kakvu minutažu, ali ni takav pritisak na budžet ne brine Pari Sen Žermen, koji je uradio sve da napravi drim-tim za osvajanje Lige šampiona.

Od januara naredne godine, Mbape će već imati priliku da potpiše predugovor sa Realom ili bilo kojim zainteresovanim klubom čija mu ponuda bude odgovarajuća.

Kejn i Gvardiola

Još jedna zvijezda evropskog fudbala nevoljno je ostala ,,kod kuće“. Hari Kejn je želio da ode iz Totenhema kako bi imao šansu da osvaja trofeje i dugo se činilo da je jednom nogom na ,,Etihadu“, domu Mančester sitija.

Ipak, gazda Danijel Levi odbio je na kraju da pusti Kejna, pa će dvadeset osmogodišnji engleski napadač i ovu sezonu provesti u Londonu.

Pitanje je da li će Siti i naredno ljeto pokušati da dovede Kejna ili će se okrenuti Erlingu Halandu, napadačkom ,,monstrumu“ iz Borusije Dortmund, sedam godina mlađem od Engleza.

Do tada, Siti će igrati bez konkurencije u vrhu napada, budući da od centarfora ima samo Gabrijela Žezusa, s tim što se i on često bolje snalazi malo povučenije.

Na gubitku su, dakle, i Pep Gvardiola i Hari Kejn koji će igrati Ligu konferencija, a iz cijele priče zadovoljan je izašao samo – Levi.

Iako je ostao bez prve mete, Siti je nastavio da troši veliki novac, budući da je obeštećenjem od 100 miliona funti učinio Džeka Griliša najskupljim britanskim fudbalerom u istoriji.

Romantika na ,,Teatru snova“

Euforija drma crvenu stranu Mančestera.

Junajted je u Rafaelu Varanu iz Real Madrida dobio kapitalno pojačanje u odbrani, Džejdon Sančo je došao iz Borusije Dortmund kao jedan od talentovanijih ofanzivaca na svijetu, ali pravu poslasticu i romantičan kraj prelaznog roka predstavljao je veliki povratak Kristijana Ronalda.

Ole Gunaru Solskjeru je vjerovatno bio potrebniji defanzivni vezni, ali šansa da vratite portugalskog asa, čak i u njegovoj 37. godini, jednostavno se – ne odbija.

Mediji su pisali da je Ronaldo blizu Mančester sitija i da su ostali samo detalji da se transfer realizuje, što bi bio ,,nož u leđa“ navijačima Junajteda, kluba u kojem je postao velikan svjetskog fudbala.

Na kraju ih je ,,pogodio“ pravo u srce, na pozitivan način, a ,,crveni đavoli“ platili su Juventusu svega 15 miliona eura.

Blokbaster dolascima na ,,Old Traford“ vjerovatno je i porodica Glejzer, koja upravlja Junajtedom, kupila (vratila) mir. Makar privremeno, zavisno od toga hoće li rezultati ispratiti euforiju navijača.

Pakleni Čelzi i ,,mirni“ Liverpul

Čelziju, aktuelnom šampionu Evrope, falio je samo napadač i doveo je najbolje rješenje. Romelu Lukaku se vratio na ,,Stemford bridž“ za 115 miliona eura i ,,plavce“ učinio apsolutno konkurentnim u trci za titulu u Premijer ligi, u koju će pokušati da se do kraja održi i Liverpul.

,,Redsi“ su najmanje trošili od svih iz vrha engleskog fudbala, budući da su doveli samo štopera Ibrahimu Konatea za 40 miliona eura.

Najveće ,,pojačanje“ za Liverpul je oporavak najboljeg štopera planete – Virdžila van Dajka, a najjači adut trenerska genijalnost Jirgena Klopa.

Bajern i dalje ,,otima“

Bajern Minhen godinama ,,ubija“ svaku konkurenciji u njemačkoj Bundesligi dovodeći igrače iz klubova koji pokušavaju da se kvalitetom približe Bavarcima.

,,Žrtva“ je uglavnom bila Borusija iz Dortmunda, a sada su se u Bajernu ,,okomili“ na RB Lajpcig.

Klub koji finansira kompanija Red Bul izgubila je trenera Julijana Nagelsmana, a potom i dvojicu najboljih igrača – Dajota Upamekana i Marsela Zabicera.

Bajern je pretrpio udarac u vidu odlaska Davida Alabe bez obeštećenja u Real Madrid, ali njemački klub nije želio da izađe u susret Austrijancu u vezi zahtjeva za povećanjem plate.

Bavarci su rasteretili budžet i rastankom sa Džeromom Boatengom i Havijem Martinesom.

Najveću stvar Bajern je, međutim, uradio time što je zadržao Roberta Levandovskog uprkos najavama da je Poljak zainteresovan da se oproba u nekoj drugoj ligi.

Arsenal potrošio čak 170 miliona eura

Arsenal je dovođenjem defanzivca Takehire Tomijasua (18 miliona eura uz pet miliona bonusa) zaokružio trošenje ovog ljeta na čak 170 miliona eura.

Japanac iz Bolonje je potpisao četvorogodišnji ugovor, a pored toga što pokriva nekoliko pozicija, donosi važan marketinški potencijal za klub jer je izuzetno popularan fudbaler na Dalekom istoku.

Slavni klub iz Londona je u krizi, na posljednjem je, 20. mjestu tabele Premijer lige, sezonu je otvorio sa tri poraza. Već godinama Arsenal ne postiže očekivane rezultate.

Klub je potrošio čak 170 miliona za realizaciju transfera ovog ljeta, a nije doveo nijednu pravu zvijezdu.

Najskuplje pojačanje je Ben Vajt iz Brajtona – engleski štoper plaćen čak 58 miliona eura.

Saul: Bilo je 23.57 i mislio sam da ostajem

Saul Niges je pozajmljen Čelziju iz Atletiko Madrida samo tri minuta prije kraja ljetnjeg transfer roka.

Španski vezista stigao je u Premijer ligu iz šampiona Primere, a njegov transfer bio je posljednja drama transfer ljeta. Čelzi je pozajmicu platio pet miliona eura, a narednog ljeta imaće opciju otkupa ugovora za 35 miliona.

– Bilo je 23.57 časova kada smo završili reviziju kompletnog transfera, a onda su i u Čelziju to morali da učine. Osjećao sam se kao David de Hea 2015. godine kad je bio blizu Reala pa je sve propalo u posljednjim minutima. Pomislio sam: ,,Ovo neće proći i to je to“. Iza mene i moje porodice je dugo popodne i duga noć. Moja supruga je bila jako nervozna, imali smo nekoliko veoma teških dana, jer ova odluka nije bila laka. Odlazak od kuće u novu avanturu je jako komplikovan – rekao je Saul.