Agave amica, odnosno tuberoza, je višegodišnja biljka iz porodice Asparagaceae, čiji se ekstrakti koriste kao nota u parfimeriji.
Sada se široko uzgaja kao ukrasna biljka, a izvorno je porijeklom iz Meksika.
Omiljeni cvijet za parfeme
Prelijep miris tuberoze destilovan je za upotrebu u parfimeriji od 17. vijeka, kada je cvijet prvi put transportovan u Evropu. Francuska kraljica Marija Antoaneta koristila je parfem pod nazivom Sillage de la Reine takođe nazvan Parfum de Trianon, koji sadrži tuberozu, cvijet narandže, sandalovinu, jasmin, iris i kedar.
Ostaje popularna cvjetna nota za parfeme, bilo u samostalnim mirisima tuberoze ili u miješanim cvjetnim mirisima, ali se generalno mora koristiti umjereno jer je moćnog mirisa, pa može biti prejaka za korisnika ako se upotrebljava previše.
Uzgajanje
Tuberoze se mogu gajiti na otvorenom, gde će preživjeti u zemlji ako temperature ne padnu niže od -6,7 ° Celzijusa. U hladnijim zonama tuberoze se uzgajaju kao ljetnje jednogodišnje biljke, u saksijama gdje se može uživati u njihovom mirisu.
Za cvjetanje biljkama je potrebno oko 4 mjeseca toplih temperatura od trenutka sadnje rizoma. Vrtlari obično započinju sadnjom rizoma u saksijama u plastenicima počev od kasne zime ili ranog proljeća, premještajući ih na otvoreno u kasno proljeće kada prođe opasnost od mraza. Ako se u to vrijeme zasade direktno u zemlji, možda neće procvjetati sve do septembra, što značajno smanjuje period u kojem može cvjetati. Kada lišće u oktobru počne da žuti, treba ga orezati, rizome iskopati i čuvati na hladnom, suvom i tamnom mjestu za zimu.
Omiljeni cvijet Luja XIV
Tuberoze je posebno volio Luj XIV, koji je naredio da se zasade stotine sadnica duž velikih leja u Versaju tako da je miris bio neodoljiv, što je bez sumnje pomoglo prikriti mirise zbog loše higijene palate.
Uzgajale su se u glinenim posudama i sadile direktno u zemlju; da bi miris bio konstantno jak, novi primjerci su se rotirali, ponekad svakodnevno.
Pročitajte još