Uginuo bjeloglavi sup pronađen u Rađevićima kod Pljevalja

    3 godine pre 1728 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Prije nedelju dana grupa pljevaljskih lovaca je iz dvorišta porodice iz sela Rađevići preuzela mladog bjeloglavog supa, koji je kako pretpostavljaju pljevaljski lovci zbog dehidracije, dezorijentisanosti i generalno lošeg stanja sletio u dvorište ove seoske porodične kuće, koja je oko 30 kilometara udaljena od Pljevalja.

Bjeloglavi sup koji je sletio u selu Rađevići nije imao identifikacioni prsten koji bi ukazivao da je došao iz nekog zaštićenog rezervata bjeloglavih supova u okruženju, jer su medijima iz Centra za proučavanje ptica ranije podsjećali javnost da je bjeloglavi sup ugrožena i rijetka vrsta, koja se viđa u Crnoj Gori jednom u 10 godina. Pljevaljski lovci su bjeloglavog supa prebacili na oporavak u jednu od pljevaljskih veterinarskih ambulanti.

Po izjavi pljevaljskih lovaca u početku je bjeloglavi sup koji spada u vrstu ptica grabljivica iz porodice jastrebova -potporodice strvinara, odbijao i vodu i hranu, da bi sa protokom vremena počeo da pije vodu, a kasnije da koristi i hranu koju su mu donijeli pljevaljski lovci. I kad se očekivalo da će se mladi bjeloglavi sup oporaviti on je posle par dana uginuo.

U Crnoj Gori, bjeloglavi supovi su se prije 20 godina, gnijezdili u kanjonu rijeke Cijevne. Bjeloglavi sup je ranije primjećen i kod Nikšića. Po posljednjim istraživanjima biologa i ekologa, bjeloglavi sup je nestao prije nekoliko decenija zbog trovanja vukova, smanjena nomadskog stočarstva i nedostatka hrane. Zato se samo može pretpostavljati odakle je stigla ova rijetka ptica koja ima ogroman radijus kretanja. Najbliže stanište ove ptice je Srbija i specijalni rezervat prirode „Uvac“ kod Kokinog Broda.

Zahvaljujući Beogradskom biološkom institutu i lokalnom stanovništvu, proglašenjem specijalnog rezervata prirode „Uvac“ bjeloglavi supovi su spašeni od izumiranja. Na teritoriji Uvačkog jezera 1990. godine preživljelo je svega desetak jedinki ove vrste, da bi organizovanjem hranilišta „Manastirina“ broj bjeloglavih supova se povećao do danas na oko 110 gnezdećih parova ili oko 500 jedinki u kanjonu Uvca i kanjonu rijeke Mileševke. Tako je kolonija ove vrste ptica postala najveća na Balkanu i jedna od najvećih u Evropi.