Redakciji portala se obratio Milorad Mitrović, direktor Ekološkog društva „Breznica“ zbog velike količine prašine koja od jutros zasipa grad sa pojačanim vjetrom iz površinskih kopova „Potrlica“ i „Cementara“. Zbog toga je najavio da će se obratiti prijavom Ekološkoj inspekciji.
Redakciji portala „PV Informer“ se obratilo i više pratilaca portala koji žive u naselju C, zbog problema sa prašinom kojom se zasipa naselje sa velike deponije uglja sitne granulacije, na lokaciji seperacije Rudnika uglja. Na toj lokaciji se vrši istovar uglja sa seperacije na obližnju deponiju, kao i utovar kamiona koji prevoze ugalj za potrebe izvoza iz Crne Gore. Postoji na toj deponiji i drobilica koja povremeno radi. Zbog neuobičajeno za Pljevlja čestih vjetrovitih dana, ugljena prašina stvara probleme radnicima na obližnjim benzinskim pumpama i mještanima naselja kod „Sarajke“.
Redakcija portala je kontaktirala nadležne za ekologiju u Rudniku uglja i dobila informaciju da se problem može riješiti izmještanjem deponije uglja i drobilice vraćanjem rijeke Ćehotine u njeno prirodno korito. Prije nekoliko mjeseci sa iste adrese je bilo najavljeno da će ovaj problem biti riješen izgradnjom betonskih bunkera za razne granulacije uglja i da je to planom javnih nabavki planirano za ovu godinu, tako da bi taj problem trebao biti riješen do kraja godine. Očigledno da se od te namjere odustalo, a vraćanje Ćehotine u njeno prirodno korito je planirano tek za nekoliko godina.
Iz Ekološkog društva „Breznica“ takođe navode da izvodjači radova na putevima prema Ranču i Boljanićima posipaju vodom sa manjim cisternama trasu puta ali ti mali kamioni nisu dovoljni da se ne diže prašina na čitavoj dionici puta u vrijeme turističke sezone.
Takođe navode da u naselju „Ševari“, od restorana Ognjište prema mostu i izlazu na glavni put prema Židovićima postoje divlje deponije gradjevinskog materijala i guma. Ovo su kako saopštavaju iz „Breznice“, prijavljivali prije dvije godine Komunalnoj inspekciji i policiji, koja nije reagovala i sad je tu, zahvaljujući njima i njihovom nereagovanju nastavljena devastacija terena.
Na ovaj način su uništene brojne poljoprivredne površine u Ševarskom polju, koje je u bivšoj SFRJ bilo poznato kao izuzetno kvalitetno zemljište na kome su se uzgajale brojne povrtlarske kulture mjerene stotinama tona, a u sklopu nekadašnje, danas ne postojeće, Zemljoradničke zadruge „Doganje“, koja je bila dio velikog koncerna „PTK“ iz Pljevalja.
Pročitajte još