ROVČANIN: ULAGANJEM U ZELENU ENERGIJU OBEZBIJEDIĆEMO NOVA RADNA MJESTA

    3 godine pre 380 pregleda Izvor: PV Informer

Izvršni direktor EPCG, Nikola Rovčanin, učestvovao je na Biznis forumu ‘’Dani dijaspore – iseljenika”, koji je, u organizaciji Uprave sa saradnju sa dijasporom – iseljenicima, 30. jula ove godine održan u Bijelom Polju.

Na skupu su, pored Rovčanina, učestvovali i predstavnici izvršne vlasti – Zdravko Krivokapić (predsjednik Vlade), Mladen Bojanić (ministar kapitalnih investicija), Milojko Spajić (ministar finansija i socijalnog staranja), Jakov Milatović (ministar ekonomskog razvoja) – kao i niz znaČajnih privrednika iz Crne Gore i dijaspore. U obraćanju prisutnima, izvršni direktor EPCG je podsjetio na nezavidno stanje u kome je, po preuzimanju funkcije, zatekao kompaniju, naglašavajući da će raditi u pravcu smanjenja neproizvodnih troškova, naroČito u segmentu koji se odnosi na nesavjesno upravljanje službenim vozilima. U kontekstu angažovanja radne snage u proizvodnji, RovČanin istiČe razliku u novcu koji se ranije isplaćivao spoljašnjim saradnicima i troškova koje bi iziskivala sopstvena radna snaga, navodeći primjer TE “Pljevlja”, u kojoj je ta razlika iznosi Čak 75.000 evra godišnje.

Prema riječima Rovčanina, pomenuta TE “Pljevlja” predstavlja kako najznačajniji proizvodni segment kompanije, tako i njen gorući problem, budući da radovi na ekološkoj rekonstrukciji, čiji je završetak predviđen za sredinu 2022, koštaju oko 54 miliona evra, a alternativa tome bi bilo gašenje elektrane, kojim bi se napravila šteta po budžet u iznosu od 233,8 miliona evra samo do kraja 2022. godine.

“U strateškom smislu, EPCG danas proizvodi višak vrijednosti na osnovu rada proizvodnih cjelina koje su igrađene u periodu od 1960. do 1981. godine. Dakle, četiri decenije naša kompanija nema novu veliku jedinicu, koja bi bila u stanju da generiše dodatne prihode. EPCG je, samo za prošlu godinu, isplatila oko 30 miliona evra na ime dividendi, ali vjerujem da svrha njenog postojanja nije samo u pukom gomilanju novca na osnovu rada postojećih postrojenja, nego i u izgradnji novih, kako bi se postigao višestruki efekat: osavremenjivanje same kompanije, na fonu usmjerenja ka ulaganju u obnovljive izvore energije, zatim povećanje energetske stabilnosti i, posljedično, više novca za državnu kasu”, istakao je Rovčanin.

Polazeći od ovih zaključaka, Rovčanin kaže da je EPCG dovedena do toga da je, trenutno, uključena u više projekata, kojima bi se ostvario strateški plan kompanije: VE Gvozd (54,6 MW snaga, 150 GWh godišnja proizvodnja, 25.000 domaćinstava), SE Briska Gora (I faza 50 MW snaga, II faza 200 MW snaga), HE Komarnica, SE Slano, Solari 3000+ itd. Za realizaciju svih ovih projekata je, podvlači Rovčanin, pored stručnog kadra same kompanije, potrebna i snažna podrška Vlade, resornih ministarstava i lokalnih samouprava.

U posljednje vrijeme je, prema riječima Rovčanina, veoma aktuelan projekat “Solari 3000+”, kojim bi se omogućilo da građani, eksploatacijom solarnih panela, sami proizvode obnovljivu energiju bez emisije ugljen-dioksida. Samo na ovom projektu bi bila angažovana i nova radna snaga, oko 400 ljudi, Čime bi EPCG potvrdila da investiranje u zelenu energiju pruža mogućnost za ozbiljno povećanje zaposlenosti u našoj državi. Kada je riječ o vezama između domaće privrede i investitora iz dijaspore, Rovčanin, na osnovu prethodno izrečenog, zaključuje kako je potpuno siguran u to da bi, u slučaju realizacije naznaČenih projekata, uslovi za razvoj privrede bili drastično poboljšani, kako u navedenim krajevima pojedinačno, tako i u Crnoj Gori kao cjelini, čime bi se otvorio dodatan prostor i za angažman naših privrednika iz dijaspore.

“Situacija u kojoj bi EPCG, sa novim organizacionim jedinicama, proizvodila znatno veću količinu električne energije, donoseći i mnogo veće finansijske benefite državi, zacijelo bi, stimulisala i razvoj privrede, na korist svim našim građanima, ali i dijaspori, koja bi, tako, konačno došla u poziciju da može da izgradi čvršće privredne veze sa matičnom državom i prenese godinama građeni know-how svojim sunarodnicima. Neću reći ništa novo, ako naglasim da je energetska stabilnost jedne države jedan od preduslova za ulaganja u njenu privredu. Kada se ima u vidu opredjeljenje EPCG za razvoj obnovljivih izvora energije, jasno je da nas u budućnosti čekaju neki vedriji trenuci i izgradnja čvršćih poslovnih veza između dijaspore i matice”, istakao je Rovčanin.

Zahvaljujući se organizatorima na pozivu, srdačnom prijemu, razmjeni dragocjenih ideja i uspostavljanju važnih kontakata, Rovčanin je izrazio nadu da će ovakve manifestacije i ubuduće okupljati respektabilne učesnike, pružajući podsticaj za trajno privredno uvezivanje Crne Gore i onih koji, sticajem okolnosti, žive van Crne Gore, ali u emotivnom smislu nikada nijesu prestali da budu dio nje.

facebook.com