Ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić kazao je na premijerskom satu da Vlada više neće davati koncesije za male hidroelektrane i da koncesionari u samo tri tužbe traže naknadu od 57 miliona eura.
Prethodno je poslanik Miloš Konatar ( Crno na bijelo) kazao da politika u oblasti razvoja energetike ima nesumnjivo najznačajniji uticaj na naše društvo, pa iz tih razloga posebno osvrćući se na dosadašnje aktivnosti i veliko interesovanje društvene zajednice, smatra da duguju određene odgovore u vezi sa ovim pitanjem.
– Koliko je trenutno MHE u radu? Koliko je ugovora do sada raskinuto i koliko je podnijetih tužbenih zahtjeva do sada po ovom koncesionara? Šta je do sada Viada preduzeia kako bi se navedeni probiemi riješili i kakva je dalja poiitika Vlade vezano za pitanje MHE-pitao je on.
Dodao je da su male hidroelektrane bile leglo korupcije.
-Ukinuli smo mehanizam kojim je omogućeno nerealno obogaćenje pojedinaca. Trenutno su u radu 32 male hidroelektrane. Nova Vlada neće davati koncesije za izgradnju malih hidroelektrana. Do sada je raskinuto 17 ugovora o koncesiji. Na osnovu tri tužbena zahtjeva, zatraženo je naknada štete u visiniu od 57 miliona eura… Napravili smo iskorak budući da smo prestali da dajemo podsticaj. Nema obaveznog otkupa, nema povlašćenih cijena-kazao je između ostalog Bojanić.
On je dodao da je ova situacija zapravo pravni problem.
Konatar je dodatno pitao da li će do kraja godine građani moći da koriste auto-put, da li će taj jedan od najvećih projekata moderne Crne Gore biti tada u funkciji.
– Ušli smo u pregovore da vidimo kako da se rješi problem. Zajedničko rješenjlje je nađeno u vidu kompromisa, aneks 6. je imao oznaku tajnosti, sad je dostupan javnosti. U njemu jasno stoji da je rok završetka gradnje 30 novembar s tim što mi kao investitor zadržavamo pravo naplatu penala od 16. novembra prethodne godine. Optimista sam i dalje da će taj 30. novembar biti rok završetka- kazao je Bojanić povodom pitanja o autoputu.
Pročitajte još