DPS Komisija za zdravstvo: Podaci govore da epidemijska situacija postepeno izmiče kontroli, zvaničnici odgovornost prebacuju na građane

    3 godine pre 315 pregleda Izvor: PV Informer

U Crnoj Gori je, u posljednja 24 sata, registrovano 65 novih slučajeva infekcije, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje od čega skoro jedna trećina u Budvi (20 novih slučajeva). Ovo je najveći broj novooboljelih u jednom danu još od 26. maja 2021. godine što svakako govori o uzlaznom trendu obolijevanja, napominju iz Komisije za zdravstvo DPS CG.

Tokom dvije sedmice broj aktivnih slučajeva u Kotoru je povećan 3 puta (sa 13 na 41) kao i u Budvi (sa 36 na 102). U istom periodu je broj aktivnih slučajeva u Herceg Novom uvećan 5 puta (sa 7 na 32). Trenutno se u 5 opština (Budva, Kotor, Herceg Novi, Bar i Tivat) nalazi polovina trenutno aktivnih svih slučajeva u Crnoj Gori.

Istovremeno, ističu iz Komisije, proces vakcinacije je daleko ispod planova Ministarstva zdravlja i vakcinisano je samo 23,6% građana naše države. Daleko smo od najavljenih 35% koliko su premijer Zdravko Krivokapić i ministarka Jelena Borovinić Bojović obećavali da će biti vakcinisano do sredine juna.

– Zvaničnici Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje nas uporno uvjeravaju da je epidemijska situacija pod kontrolom. Sjećamo se njihovih sličnih izjava iz januara 2021, a ubrzo je Crna Gora bila među prvim zemljama u svijetu po obolijevanju i umiranju od COVID 19 infekcije. Apeli stručne javnosti nijesu dopirali do ministarke zdravlja, granice su ostale otvorene do izbora u Nikšiću, britanski soj je nesmetano harao Crnom Gorom. Sada se u našem okruženju širi još opasniji delta soj, odgovorne vlade u svojim zemljama zaoštravaju mjere a u Crnoj Gori se i ne radi testiranje na novi soj. Zato ne iznenađuju podaci koji govore da epidemijska situacija postepeno izmiče kontroli. Tako je u regionu najveća četrnaestodnevna incidencija novih slučajeva infekcije koronavirusom na 100 hiljada stanovnika registrovana u Crnoj Gori, na drugom mjestu je Slovenija, a na trećem Hrvatska. U Crnoj Gori je registrovano 49 zaraženih na 100 hiljada stanovnika u posljednjih 14 dana, Sloveniji 36, Hrvatskoj 32, Srbiji 24, Sjevernoj Makedoniji devet, Bosni i Hercegovini sedam, na Kosovu šest i Albaniji pet- navode iz Komisije.

Iz Komisije ukazuju da, iako smo još uvijek daleko od onih crnih brojki iz marta i aprila, trendovi su vrlo loši.

– Zvaničnici iz zdravstvenog sistema očito uviđaju da situacija izmiče kontroli i ponovo počinju da prebacuju odgovornost na “neodgovorne” građane. Sve već viđeno. Sada je neophodno  da se mjere za kontrolu epidemije hitno primijene kako bi izbjegli ponovne neslavne rekorde- zaključuju u saopštenju iz Komisije za zdravstvo DPS CG.