Ni strategije, ni plana ako broj zaraženih naglo skoči

    3 godine pre 447 pregleda Izvor: pobjeda.me

Većina turističkih zemalja uvodi rigoroznije mjere protiv korona virusa Tako je, recimo, grčka vlada donijela odluku da turisti u restorane i kafiće mogu ući samo ako su vakcinisani, u Španiji je ponovo uveden policijski čas kao i ograničenje za druženje i noćni život. Takođe, u Hrvatskoj, u kojoj se cijela obala sada nalazi u narandžastoj zoni, razmišlja se o ukidanju rada noćnih klubova i održavanja koncerata. Nadležni u Crnoj Gori tvrde da je situacija stabilna i da imamo povoljnije vrijednosti indikatora obolijevanja od Kipra, Španije, Grčke i Turske.

Na pitanje da li se planiraju dodatne mjere posebno kada je u pitanju ulazak stranaca iz zemalja u kojima je broj zaraženih veliki, iz Instituta su rekli da odgovor na ovo pitanje nije u nadležnosti IJZ, Kliničkog centra kao ni Doma zdravlja, te da odluke o dodatnim mjerama donosi Savjet za borbu protiv korona virusa, na osnovu epidemiološke situacije u zemlji i regionu.

U Crnoj Gori situacija je, kako kažu iz Instituta, za sada mirna kada se radi o broju novootkrivenih i broju preminulih od kovida-19.

Dobili preporuke

– Institut za javno zdravlje pažljivo prati situaciju kako kod nas, tako i u svijetu i na osnovu dostupnih podataka i naučno zasnovanih dokaza pripremaće preporuke shodno trenutnoj situaciji. Dobili smo preporuke i instrukcije, odnosno popis ključnih aktivnosti i nivoa pripremljenosti kritične varijante korona virusa – delta soja i njegove povećane transmisije u državama širom Evrope po kojima ćemo i postupati – kazali su iz ove zdravstvene institucije, dodajući da će Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti procijeniti trenutak u kojem će od Crne Gore tražiti uzorke za analizu na delta soj.

S obzirom na to da je crnogorsku granicu u posljednja dva mjeseca prešlo više stotina hiljada ljudi i da je turistička sezona u jeku, kako kažu, bilo je realno da sada zabilježimo očekivan blagi porast broja zaraženih. U Crnoj Gori trenutno je aktivno 327 slučajeva infekcije korona virusom.

– U odnosu na zemlje čija je bitna grana ekonomije turizam, Crna Gora ima povoljnije vrijednosti indikatora obolijevanja od Kipra, Španije, Grčke i Turske – naveli su iz Instituta.

Nemamo nove informacije ni kada je riječ o delta soju, kao i mogućem vakcinisanju trećom dozom.

Na dnevnom redu Nacionalne savjetodavne komisije za imunizaciju uskoro će se naći i uvođenje treće doze vakcina protiv korona virusa – kazala je načelnica Odjeljenja za imunoprofilaksu, pripremu i kontrolu putnika u međunarodnom saobraćaju u Institutu za javno zdravlje dr Milena Popović-Samardžić. Prema njenim riječima, u toku je priprema materijala i dokaza koji će biti dostavljeni tom tijelu kako bi se lakše donijela konačna odluka.

Radi se studija

– Prikupili smo svu neophodnu literaturu i radimo našu studiju kako se više ne bismo oslanjali na tuđe podatke. Osim uvođenja treće doze, NITAG će razmatrati i koju vrstu vakcine primiti. Recimo, ako ste započeli vakcinaciju Astra Zenekom da li možete da dobijete drugu ili treću dozu Fajzera, zatim ako ste primili dvije doze Sinofarm vakcine, ukoliko se izmjeri da nemamo adekvatan serološki odgovor u smislu stvaranja antitijela da li da se onda ide sa trećom dozom Sinofarma ili, recimo, Fajzer vakcine – kazala je Popović-Samardžić.

Treća doza vakcine kao dopunska u borbi protiv pandemije kovida-19 pominje se sve češće kao mogućnost nakon pojave novog delta soja korona virusa.

Od farmaceutskih kompanija do sada je američko-njemački Fajzer/Bajontek najavio zahtjev regulatorima za odobrenje treće doze vakcine.

Iako takve preporuke nema na nivou Svjetske zdravstvene organizacije ili Evropske agencije za ljekove (EMA), pojedine zemlje počele su davanje treće doze određenim kategorijama stanovništva. Konačna odluka o uvođenju treće doze u Srbiji biće poznata 1. avgusta.

Opasna je predrasuda da korona mladima ne može ništa

Iz Instituta za javno zdravlje apelovali su na mlade, one od 19. do 39. godine koji su u Crnoj Gori najčešće obolijevali od korone, da prestanu da misle da su nesavladivi i da se vakcinišu. Oni ističu da mladi očekuju savjete, podršku starijih, iskusnijih, kompetentnijih, njihove porodice i profesora. Za njihovu odluku često nije dovoljno mjesec dana kampanje, potrebna je kontinuirana edukacija, ne kritika, i oni će biti spremni za valjanu odluku.

– Svi kod kuće imamo mlađe ili starije od sebe koje možemo da ugrozimo. Njihovi organizmi su krhki i nijesu otporni kao vaši. Zašto bi vrijeme, umjesto sa najbližima i u domaćem okruženju, provodili u bolnici, izolovani od svih i borili se za dah uz pomoć mašina? Nemojte tome da ih izlažete. Podsjećam i da je opasna predrasuda da korona mladima ne može ništa. Nažalost, bilo je i fatalnih posljedica među mlađima i, nemojmo se zavaravati, biće ih i dalje širom svijeta. Ne dozvolite sebi da se, zbog naopakog uvjerenja da vas mladost čini imunim, izlažete prevrtljivoj bolesti – poručili su iz Instituta.

Popović-Samardžić je kazala da će video spot u kome se mladi pozivaju da se vakcinišu biti distribuiran svim organizatorima koncerata i festivala.

Pozitivno 82 turista, troje u bolnici

U Crnoj Gori do sada je testirano oko 10.000 turista, od kojih je njih 82 pozitivno na korona virus, što je manje od jednog procenta.

Iz Instituta podsjećaju da su turistima omogućili i besplatno bolničko liječenje u slučaju obolijevanja od korona virusa, a hotelijere obavezali da 10 odsto smještajnih kapaciteta oslobode upravo za namjenu izolacije gostiju. Na bolničkom liječenju ih je trenutno troje – po jedno u Baru, Kotoru i Beranama.

– Što se tiče naših građana, Savjet za borbu protiv korona virusa odlučio je da će svi zaposleni u zdravstvenim i ustanovama socijalne i dječije zaštite koji nijesu vakcinisani ili koji nijesu preležali koronu, nakon povratka sa godišnjih odmora, ma gdje da su ih proveli (u zemlji ili inostranstvu), raditi PCR test prije povratka na posao. Ovo se ne odnosi na one koji čekaju revakcinaciju drugom dozom – kazali su iz Instituta.

PCR testiranje će se, kako su dodali, sprovoditi o trošku države u najbližem domu zdravlja ili, za Podgoricu, u Institutu za javno zdravlje.