Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je juče da je tokom rata devedesetih godina više Srba stradalo u Sarajevu nego muslimana u Srebrenici. Dodao je da je Republika Srpska posvećena borbi za istinu i da nikada neće prihvatiti kvalifikacije da se u Srebrenici desio genocid.
„Republika Srpska ne želi da pravi svoju istinu. Ona se bori za objektivan pristup činjenicama”, kazao je Dodik, koji se video-porukom obratio učesnicima jučerašnje tribine „Dekonstrukcija mitova o sarajevskom suživotu i genocidu u Srebrenici”.
Podsetio je da su pre dve godine formirane nezavisne međunarodne komisije za utvrđivanje istine o dešavanjima u Sarajevu i Srebrenici, rekavši da je to odgovor na sramni izveštaj nekadašnjeg visokog predstavnika za BiH Pedija Ešdauna. Devet stručnjaka iz različitih zemalja su u izveštaju, na 1.200 strana, nesumnjivo utvrdili, kako je rekao, da se u Srebrenici nije dogodio genocid, već zločin nad Srbima i Bošnjacima. Dodik je kazao da su Srbi pokazali da mogu da preduzmu mere odgovornosti prema onima koji su činili ratne zločine i da je naš narod čistog obraza.
„Apsolutno sam uveren da Republika Srpska mora da ostane čista i da ćemo uspeti da izbegnemo satanizaciju srpskog naroda. Spremni smo da pričamo, ali ne možemo da prihvatimo da se zbog navodnog genocida srpski narod proglašava genocidnim, a RS genocidnom tvorevinom”, poručio je Dodik, koji je naglasio da izveštaji pomenutih komisija i brojni dokazi moraju postati dostupni široj javnosti.
Predsednik Nezavisne međunarodne komisije zadužene za Sarajevo Rafael Izraeli poručio je da u izveštajima nijedan član nije smeo da iznosi svoje lično mišljenje, političke stavove i uverenja, već su se isključivo bavili istorijskim činjenicama. U uvodnom delu, kako je dodao, bavili su se istorijskim okolnostima koje su prethodile ratu. „Kada je počeo rat u Bosni Srbi, koji nisu zaboravili užase Drugog svetskog rata, odlučili su da ne dozvole da im se ti užasi ponove”, kazao je Izraeli, podsetivši da je Sarajevo bilo grad s najviše logora za Srbe na kvadratnom kilometru.
Na tribini koju je organizovalo Predstavništvo RS u Srbiji i portali „Sve o Srpskoj” i „Fakti”, šef Predstavništva RS Mlađen Cicović pojasnio je juče da je Vlada Srpske 2019. donela dva istorijska dokumenta: Rešenje o imenovanju Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu u periodu 1991–1995. i Rešenje o imenovanju Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992–1995. godine. Sada kada su izveštaji ovih komisija završeni, rekao je Cicović, ta istorijska istina neće biti jednako primljena u svim sredinama.
Jedini srpski član nezavisne komisije koja je istraživala stradanje Srba u Sarajevu, Darko Tanasković, naglasio je da još nema ozbiljnih kritika objavljenih izveštaja budući da je reč o veoma obimnom delu zasnovanom na činjenicama. „U izveštaju smo pokušali da dočaramo kako se razvijalo društvo u BiH od osmanskih do komunističkih vremena. Nije tačno da se u BiH za vreme bratstva i jedinstva živelo idilično. Taj period je zapravo pripremio scenu za krvavi građanski rat koji je usledio”, rekao je Tanasković i dodao da je za vreme rata stvorena predstava o Sarajevu kao gradu mučeniku koji je stradao od strane divljačkih Srba, a žrtve su bile nevini Bošnjaci. Sarajevo jeste bio grad mučenik, rekao je, ali su stradali svi njegovi građani i iz toga nije moguće isključiti srpsku zajednicu koje tamo više nema.
Profesor političkih nauka Nenad Kecmanović upozorio je da je Sarajevo uoči, tokom i neposredno posle rata bilo najveće etničko čistilište u BiH. Iako je do rata Sarajevo bilo najveći srpski grad nakon Beograda, u njemu sada živi manje od 10 odsto predratnog srpskog stanovništva. Oko 150.000 Srba je očišćeno iz grada, što je višestruko veći broj nego ukupan broj Bošnjaka i Hrvata koji su napustili sve ostale gradove u Republici Srpskoj. On je podsetio i na diskriminaciju Srba u predratnom periodu, na njihova stradanja tokom i posle rata, kao i na medijsku propagandu vođenu protiv srpskog naroda.
Advokat Goran Petronijević je dodao da međunarodna zajednica vrši ogroman pritisak na države regiona zarad donošenja rezolucija o zabrani negiranja navodnog genocida u Srebrenici. „Da je ono što se dogodilo u Srebrenici genocid i da je na pravilan način to utvrđeno, to bi predstavljalo istorijsku istinu za čiji opstanak i potvrđivanje nije potrebno donošenje rezolucija, deklaracija i zakona o zabrani negiranja”, kazao je Petronijević.
Pročitajte još