Међу досадашњим породиљама налазе се 24 прворотке, 22 су мајке другог дјетета, а њих 16 има двоје или више дјеце, каже директор Опште болнице у Пљевљима др Саша Грбовић
У пљеваљској општини наталитет је у константном паду,а то потврђују и подаци из породилишта који кажу да су за шест мјесеци 2021. године рођене свега 62 бебе. Благи раст наталитета у мају, у односу на претходне мјесеце, само је на кратко охрабрио Пљевљаке. У мају је рођено 17, а у јуну свега 10 беба. Статистика каже да је мај био мјесец са највећим наталитетом, односно у мају је рођено дјеце колико се у просјеку рађало у мјесецима током прошле године.
-У периоду од почетка године па до 29. јуна рођено је 62 новорођенчади – казао је за „Дан“ директор пљеваљске Опште болнице др Саша Грбовић.
Међутим, и поред чињенице да се на простору пљеваљске општине и у ратним годинама рађало више дјеце него ове године, јако је занимљиво да се међу породиљама налази свега око 30 одсто прворотки.
-Међу породиљама налази се 24 прворотке, 22 су мајке другог дјетета, а њих 16 има двоје или више дјеце – каже Грбовић.
Статитички подаци говоре да се последњих година у Пљевљима на годишњем ниво рађа до 200 беба, а прије двадесет година рађало се и до 1.300 дјеце. Ове године се у први разред уписује 160 ђака првака, а прије 30 година уписивало се 450.
Одборница Нове српске демократије Снежана Мацановић каже да је паду наталитета допринијело то што мајке немају материјалну сигурност да би рађале више дјеце. Она наводи да је у последње вријеме једини прави покушај за подизање наталитета било доношење закона о накнадама за мајке са троје или више дјеце, али да је управо тај закон након првих позитивних показатеља био укинут.Дјеце све мање јер млади бјеже из града под Голубињом
-Број радних мјеста је у константном паду, еколошка ситуација је била алармантна, привреда је уништена сумњивим приватизацијама, тако да су млади људи који су требали да остају у Пљевљима и оснивају породице,чиме би се структура становништва побољшавала,бјежали из нашег града у потрази за пуком егзистенцијом- каже одборник Демократа у СО Пљевља Бојан Крвавац.
Он истиче да се катастрофално низак наталитет може правдати ситуацијом са глобалном пандемијом корона вируса, али да је сасвим јасно да је тај проблем много старији.
-Ако видимо трендове кретања броја новорођенчади у Пљевљима, можемо једино констатовати да је за катастрофалну демографију у нашем граду заслужна претходна државна власт, која се апсолутно ни у једном сегменту није потрудила да олакша живот у Пљевљима – закључује Крвавац.
-Као последица укидања тог закона, додатно имамо несигурност код жена. Како да планирају породицу? Свједоци смо да жене yбог породичних обавеза тешко заснивају радни однос. И нажалост, буду прве отпуштене у случају реорганиyације у пословању фирме. Мајке које имају малу дјецу су прве које остају без посла и примања, а тим и без егзистенције за себе и своју дјецу- истиче Мацановић и подвлачи да без обезбјеђења материјалне сигурности мајки нема ни подизања наталитета.
-Са дјецом је неопходно проводити много времена и учити их животу. Радовати се са њима али и стрепјети. Болести и разни други дјечији проблеми захтјевају даноноћну бригу и контакт са дјецом. Све то може најбоље остварити мајка, и нико као она. Мајка је најачи ослонац и највећа подршка. Зато се поставља питање како стимулисати и подстаћи жене да се остваре као мајке заснивањем породице и рађањем дјеце, поручила је Мацановић.
Pročitajte još