Nema razloga za brigu, na vakcinu nakon razgovora sa ljekarom

    3 godine pre 2887 pregleda Izvor: pobjeda.me

Građani koji dolaze na vakcinaciju protiv korona virusa najveće nedoumice imaju oko toga koju vakcinu da izaberu, ali ih interesuju i neželjene reakcije koje se javljaju nakon primanja vakcine, rekla je za Pobjedu specijalizant epidemiologije dr Slavica Popović.

Popović, koja radi kao ljekar u Vojno medicinskom centru, ističe da je u toj ustanovi zainteresovanost za vakcinaciju dobra. Taj punkt trenutno je zatvoren, zbog povoljnije epidemiološke situacije i uspješnosti masovne vakcinacije.

Odluku o zatvaranju vakcinalnih punktova u 23 crnogorske opštine od 12. juna donio je Tim za uspostavljanje infrastrukture i praćenje masovne vakcinacije, kako bi zdravstveni radnici mogli da iskoriste dio svojih godišnjih odmora od prošle godine.

– Podsjetiću da se VMC angažovao na zahtjev Doma zdravlja Podgorica i radi kao ispomoć civilnim strukturama. Čast nam je i zadovoljstvo što u ovako teškoj situaciji, kao ustanova, izlazimo u susret građanima- navela je Popović.

Ona je istakla da se simptomi koji se jave nakon primanja vakcine povuku sami od sebe.

Govoreći o neželjenim reakcijama koje se mogu registrovati nakon primanja vakcine, kaže da su to najčešće crvenilo, otok i bol ruke gdje je vakcina data, glavobolja, jeza, bolovi u mišićima i zglobovima i umor.

– Ovi simptomi se obično povlače sami od sebe najčešće u roku od dva do tri dana- ističe ona.

Popović navodi da ih pacijenti često pitaju da li da se vakcinišu ako su preležali kovid-19.

-Za osobe koje su preležale kovid-19 i nijesu se potpuno oporavile, preporučena je vakcinacija kako bi imuni odgovor bio stabilan – ističe ona.

Često se ljekarima postavljaju i pitanja da li se moraju vakcinisati pacijenti koji imaju dijabetes ili se liječe od kancera.

-Moguća je vakcinacija, ali kada je njihova bolest u mirovanju i kada su na terapiji ljekovima. Takvim pacijentima obično ordinirajući ljekari predlože koju vakcinu da prime i period kada je najbolje da je prime- pojašnjava Popović.

Ističe da građani koji prime vakcinu nikako ne smiju prestati sa nošenjem maske, jer i onaj koji se vakcinisao može da dobije kovid-19 dok ne razvije antitijela, pa se savjetuje nošenje maske nekoliko sedmica nakon vakcinacije.

Popović kaže da je najveći broj onih koji prijave alergije na ljekove, alergično na penicilin.

– Ističem da nema razloga za brigu, jer do sada nijesmo zabilježili nijednu neželjenu alergijsku reakciju nakon primanja vakcine. Takođe, od izuzetnog je značaja da se vakcina ne prima u toku akutno ispoljene alergije. Kada alergija prođe vakcinacija je bezbjedna – pojašnjava Popović.

Kaže da je izbor vakcine na pacijentu, te da oni koji su zdravi mogu da izaberu vakcinu po svom nahođenju.

-Ali oni koji su alergični na neke od sastojaka ili imaju druge bolesti trebalo bi da se konsultuju sa svojim ljekarem o tome koja je vakcina najpodesnija za njih- navodi Popović.

Građani, koji se prijave za vakcinaciju, prvo moraju obaviti razgovor sa ljekarom, a naša sagovornica navodi da se kroz anamnezu svakog od njih donosi zaključak da li mogu da prime vakcinu ili ne.To se prevashodno odnosi na trenutno stanje pacijenta, njegove trenutne akutne i hronične bolesti,alergije na lijekove i hranu.Vakcinu ne bi trebalo da prime pacijenti sa povišenom temperaturom ,akutnim respiratornim oboljenjima,kao i kada su se njihove hronične bolesti razbuktale.