Vjerujem da u narednom periodu treba da radimo mnogo i udruženo kako bismo popravili situaciju u sektoru medija, kako bismo poboljšali uslove za rad novinara i novinarki, te stvorili ambijent u kojem će istraživačko novinarstvo biti mjera zrelosti našeg društva, nikako razlog za verbalne, fizičke, mizogine ili bilo koje druge oblike napada“, kazala je ministarka Tamara Srzentić na dodjeli EU nagrada za istraživačko novinarstvo za Crnu Goru.
„Način na koji mediji govore, istražuju priče iz najosjetljivijih oblasti društva je slika tog društva. Tamo gdje su mediji slobodni da istražuju, tamo su društva slobodna, otvorena i demokratska. Tamo su javni funkcioneri i građani spremni da se suočavaju sa zdravom kritikom i drugačijom perspektivom. Sloboda medija je najveća vrijednost demokratskih i zrelih društava“, poručila je ministarka.
Ona je zahvalila svim medijima u Crnoj Gori na doprinosu u otvaranju svih društvenih tema, posebno tema koje tiču vladavine prava, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, položaja ranjivih grupa i dr. koje društvo čine boljim i koje doprinose da se približimo standardima i vrijednostima koje baštine evropske i zapadne demokratije.
„Svaki vaš tekst, intervju, kolumna, izvještaj, svaka napisana riječ, otvorena tema, doprinosi da smo danas, više nego juče, bolje društvo i spremi da se suočimo sa samima sobom. Biljana, Alisa, Svetlana, Vladimire, Saša, Marko, Dejane, hvala vam što ste hrabri, uporni, istrajni i što govorite u ime onih koji nemaju vašu snagu da istupe. Hvala Vam što Vašim pisanjem doprinosite da Crna Gora bude bolje mjesto za život. Ponosno je društvo koje vas ima“, kazala je ministarka u obraćanju nagrađenim novinarima.
Srzentić je istkla svaki novinar u Crnoj Gori treba da ima takav status da potpuno slobodno i osnaženo, uz poštovanje etičkih i profesionalnih standarda, osvijetli bilo koju društvenu temu, posebno teme koje se odnose na rad i transparentnost javne uprave.
„Svjesni smo svih izazova koji prate istraživački rad novinara i novinarki, od intertnosti administracije, zloupotreba u tumačenju zakonskih rješenja, ograničenja u postojećem Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, nedovoljne svijesti o važnosti istraživačkog novinarstva za razvoj našeg društva. Za mene je bilo iznenađujuće, na početku mandata, da, ako o određenoj temi nemate kompletnu informaciju u obliku kako se traži, ograničavate istraživačko pravo novinarima ne vodeći računa o javnom interesu. To su mali, ali, ali krupni koraci koje može da učini svako od nas u javnoj upravi“, saopštila je Srzentić.
Ona je naglasila da su takve situacije prepoznate i kroz izmjene i dopune Zakona o slobodnom pristupu informacijama, te da je za novinare i novinarke i istraživače u novom nacrtu zakona definisano više alata koji će olakšati njihov rad.
Ministarka je kazala da su državni službenici, u nekim segmentima, zadržali neke stare i okoštale prakse u dijelu neproaktivnosti, te da je uvidjela da je u narednom periodu potrebno raditi na jačanju svijesti zaposlenih u cilju unapređenja transparentnosti.
Događaj je organizovan u okviru projekta „Unapređivanje kvaliteta vijesti i nezavisnog novinarstva na Zapadnom Balkanu i u Turskoj“, podržanog od strane Evropske unije. Projekat realizuje Balkanska istraživačka regionalna mreža (BIRN), sa više partnera, a nacionalni koordinator za dodjelu nagrada u Crnoj Gori je Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG).
Pročitajte još